Dorodne śliwki łączę z aromatyczną zalewą. Zimą wyciągam ze słoika i podaję do mięs

U schyłku lata i wczesną jesienią drzewa posadzone w sadach powoli zaczynają uginać się pod ciężarem dojrzewających owoców. Prawdziwym przysmakiem dla wielu osób są dorodne śliwki, które doskonale smakują bez żadnych dodatków, a także wykorzystane w dżemach, konfiturach, kompotach czy domowych ciastach. Pierwsze mniej upalne dni to doskonała okazja, by przygotować zapas śliwek w marynacie z octu, goździków i cynamonu. Polecamy przepis, który stanie się hitem w wielu kuchniach.

Śliwki wyłowione z zalewy podbiją smak serwowanych potraw
Śliwki wyłowione z zalewy podbiją smak serwowanych potraw123RF/PICSEL

Przepis na śliwki w occie z goździkami i cynamonem

Najprostsza, a zarazem najbardziej popularna, marynata do śliwek składa się z wody, octu i cukru. Już takie połączenie nada owocom ciekawy smak. Jeśli jednak chcemy zapewnić im nieco bardziej egzotyczną nutę, zdecydujmy się na dodatek kilku goździków i lasek cynamonu. Składniki te zapewnią przetworom wyborny aromat, któremu trudno będzie się oprzeć. Jeśli chcemy, by nasza zalewa nabrała dodatkowej szlachetności, zastąpmy zwykły cukier miodem, który doskonale podbija naturalne walory śliwek.

Składniki na najsmaczniejsze śliwki w occie

  • 2 kg świeżych śliwek węgierek
  • 300 g cukru
  • 500 ml wody
  • 1/3 szklanki octu
  • 2-3 laski cynamonu
  • 5-6 całych goździków

Przygotowanie śliwek w occie

Śliwki w aromatycznej zalewie doskonale smakują w zimowe dni
Śliwki w aromatycznej zalewie doskonale smakują w zimowe dni123RF/PICSEL
  1. Śliwki dokładnie myjemy pod zimną i bieżącą wodą, a następnie odrywamy ogonki i osuszamy. Tak przygotowane owoce kroimy na pół, usuwamy pestki i wrzucamy do miski.
  2. Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier, goździki i cynamon, a następnie gotujemy całość na niewielkiej mocy palnika.
  3. Naczynie ściągamy z kuchenki dopiero wtedy, kiedy cukier całkowicie się rozpuści. Tak przygotowaną mieszankę zostawiamy do lekkiego ostudzenia.
  4. W międzyczasie myjemy, wyparzamy i osuszamy słoiki, które następnie napełniamy połówkami śliwek. Owoce zalewamy miksturą przez sito. W ten sposób pozbędziemy się resztek cynamonu oraz goździków.
  5. Słoiki z przetworami mocno zakręcamy, odwracamy do góry dnem i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.
  6. Przygotowane w ten sposób szybkie śliwki w occie nie wymagają pasteryzacji w garnku  lub piekarniku. Nadwyżkę zalewy do owoców możemy przelać do niewielkiej buteleczki i wykorzystać jako naturalny ocet winny, doskonały do sosów i marynat.

Z czym podawać i do czego wykorzystać śliwki w occie?

Do marynowanych śliwek możemy podejść podobnie jak do pieczarek czy ogórków konserwowych. To doskonały dodatek do najprostszej kanapki z ulubioną wędliną czy smakowita przystawka. Owoce wyłowione z zalewy octowej rewelacyjnie komponują się z duszonymi lub pieczonymi mięsami, a także nadają charakter domowym pasztetom. Koneserów ciekawych połączeń z pewnością usatysfakcjonuje talerz twardych, dojrzewających lub pleśniowych serów, do którego podamy miseczkę pełną śliwek pachnących cynamonem i goździkami. Śliwki w occie możemy także wykorzystać w nieco mniej oczywisty sposób. Ciekawym patentem na przekąskę dla gości będą koreczki na bazie niewielkiej cebuli perłowej, kawałka soczystej śliwki z zalewy, solonego śledzia oraz kwaśnego jabłka.

„Ewa gotuje”: Pikle śliwkowePolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas