Ewa Wachowicz poleca obiady "na zapas". Doskonałe do odgrzewania
Nie zawsze mamy czas na codzienne gotowanie, co dotyczy również mnie. Istnieją jednak sposoby, by cieszyć się domowymi posiłkami – wystarczy przygotować większą ilość jedzenia, które można później odgrzać lub zamrozić na zapas. Przygotowałam kilka sprawdzonych przepisów.
Grochówka z pieczywem
Kiedy gotuję zupę, często przygotowuję ją na więcej niż jeden dzień. Niektóre zupy, jak kapuśniak, żurek, fasolowa czy grochówka, smakują lepiej następnego dnia. Grochówkę podaję z pieczywem, ale doskonale smakuje też z grzankami. Poniżej przepis.
Składniki:
- 25 dag grochu łuskanego
- 30 dag żeberek wędzonych
- 1 łyżeczka domowej mieszanki przypraw
- 2 liście laurowe
- 1 łyżka majeranku
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- ¼ selera
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka masła do smażenia
- sól
- pieprz
- grzanki
- natka pietruszki
Zobacz również: Dania jednogarnkowe. Przepisy, które zawsze się sprawdzają
Opis przygotowania:
Suchy, obrany groch przesypać na sito i pod bieżącą wodą płukać przez dłuższą chwilę. Przełożyć do garnka, zalać wodą i zostawić na całą noc. Przed gotowaniem zmienić wodę w garnku - wody powinno być objętościowo trzy razy więcej niż grochu. Dorzucić żeberka, liście laurowe i gotować przez mniej więcej jedną godzinę.
Warzywa obrać i drobno pokroić. Na dużą patelnię dać łyżkę masła i podsmażyć - najpierw marchewkę, pietruszkę i kawałek selera. Gdy warzywa się zrumienią, dorzucić posiekaną cebulę, a po chwili pokrojony czosnek.
Gdy groch z żeberkami jest już ugotowany, mięso i liście laurowe wyjąć z zupy, a dodać podsmażone warzywa. Doprawić majerankiem i domową mieszkanką przypraw (suszone warzywa, sól, pieprz, lubczyk, kurkuma i czosnek). Gotować do miękkości. Zmiksować i doprawić jeszcze do smaku solą i pieprzem.
Grochówkę podawać z chrupiącymi, maślanymi grzankami, mięsem oddzielonym od żeberek i zieloną pietruszką.
Zobacz również: Dodaj dwie łyżki do ciasta na pierogi. Przepis siostry Anastazji nie ma sobie równych
Bigos z czerwonej kapusty
Zobacz również: Rozgrzewa jak rosół. Idealna zupa na chłodne dni
Jednym z dań, które przygotowuję na kilka dni, jest bigos. Zwykle kojarzymy go z białą i kiszoną kapustą, ale co powiecie na wersję z kapustą czerwoną? Jestem przekonana, że dla wielu będzie to smaczne zaskoczenie!
Składniki:
- 2½ l czerwonej kapusty kiszonej
- ½ kg wołowiny
- 300 g kiełbasy wiejskiej i myśliwskiej
- 2 łyżki oliwy do smażenia
- kilka ziaren jałowca
- kilka ziaren ziela angielskiego
- 1 łyżka marynowanego zielonego pieprzu
- 3 liście laurowe
- 1 cebula
- 1 cebula czerwona
- 2 szalotki
- 3 ząbki czosnku
- ½ l wywaru na suszonych grzybach
- ½ l soku spod kiszonej kapusty
- sok z cytryny
- 40 g żurawiny suszonej
- 50 g rodzynków
- 50 g suszonej czarnej porzeczki
- 50 g śliwki suszonej w dymie
- 25 g suszonych grzybów
- 2 buraki kiszone
- 250 ml czerwonego wina półwytrawnego
- 2 łyżki miodu lipowego
- sól
- pieprz
Marynata:
- oliwa
- wino czerwone półwytrawne
- sól
- pieprz cytrynowy
Opis przygotowania:
Wołowinę pokroić na kawałki, przełożyć do zamykanego naczynia, zamarynować w oliwie, winie, soli i pieprzu. Przykryć i wstawić na co najmniej kilka godzin do lodówki.
W garnku podgrzać oliwę, wrzucić jałowiec, ziele angielskie, odcedzony z zalewy zielony pieprz i liście laurowe. Przemieszać i lekko podsmażyć. Dodać cebule, pokrojone w piórka. Zeszklić. Dorzucić pokrojony czosnek i wszystko razem podsmażyć. Wrzucić kiszoną czerwoną kapustę. Dokładnie wymieszać i podlać wywarem grzybowym oraz sokiem spod kapusty. Wycisnąć sok z cytryny. Jeszcze raz wymieszać, przykryć i poddusić.
Na mocno rozgrzanej patelni podsmażyć zamarynowaną wołowinę. Przełożyć do garnka z kapustą. Na tej samej patelni przesmażyć pokrojoną kiełbasę. Również przełożyć do garnka. Dokładnie wymieszać, przykryć i wszystko razem podgotować.
Następnie dodać namoczone i odsączone rodzynki, żurawinę oraz czarną porzeczkę. Dodać też suszone śliwki oraz suszone grzyby (wcześniej namoczone i ugotowane) oraz pokrojone kiszone buraki. Wymieszać i ponownie zostawić pod przykryciem na wolnym ogniu.
Pod koniec gotowania podlać winem. Dodać miód. Doprawić solą i pieprzem do smaku, wymieszać i ostatni raz poddusić.
Podawać z domowym chlebem. Można udekorować liściem laurowym.
Gołąbki w żurku
Gołąbki to potrawa, którą wiele z nas uwielbia, jednak ze względu na czasochłonny proces przygotowania, nie robimy ich zbyt często. Szkoda, bo są naprawdę pyszne, a dodatkowo, gdy już poświęcimy czas na ich zrobienie, otrzymujemy sporo porcji - wystarczą na kilka dni. Z jednej główki kapusty można przygotować kilkanaście sztuk, które świetnie nadają się do zamrożenia i późniejszego odgrzania. Gołąbki podaję zazwyczaj z sosem pomidorowym lub grzybowym, ale tym razem proponuję nieco inną wersję - gołąbki w żurku.
Składniki:
- 1 główka kapusty włoskiej
- 400 g wieprzowiny bez kości
- 400 g ryżu
- 2 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka oliwy
- 1 szklanka śmietany 30%
- 1 szklanka żuru
- sól
- pieprz
Opis przygotowania:
W osolony wrzątek wrzucić główkę kapusty, obrawszy ją uprzednio z wierzchnich zielonych liści. Gotować przez 30 minut. Powoli i delikatnie odciąć liść po liściu, z każdego ostrym nożykiem usunąć twarde części.
Na patelnię wlać oliwę, wsypać ryż. Gdy się zeszkli, zalać wodą (3 szklanki), posolić i gotować na małym ogniu, aż wchłonie całą wodę i dostatecznie zmięknie.
Na dużej patelni stopić masło i wrzucić pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Szybko usmażyć na złotobrązowy kolor - w gołąbkach cebula musi być dobrze zrumieniona, a nie jedynie uduszona, bo to ona nadaje im dobry smak. Do cebuli wrzucić drobno pokrojony czosnek, podsmażyć. Mięso zmielić. Dodać usmażoną cebulę z czosnkiem. Całość połączyć z ryżem, doprawić solą i pieprzem.
Na każdy liść nałożyć garść masy ryżowo-mięsnej i uformować średniej wielkości gołąbki (wychodzi około 15). Dno gęsiarki wymościć czterema kapuścianymi liśćmi, następnie szczelnie ułożyć gołąbki, przykryć trzema liśćmi i zalać śmietaną połączoną z żurem.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 st. C na około 1,5 godziny. Podawać z sosem powstałym w trakcie pieczenia.
Przygotowywanie dań na kilka dni to świetny sposób na zaoszczędzenie czasu, a jednocześnie cieszenie się smakiem domowych potraw. Gołąbki, bigos czy zupy zyskują na smaku po czasie, a gotowanie ich w większych ilościach jest po prostu praktyczne.