Ewa Wachowicz: Sezon na bób! Oto sprawdzone przepisy z jego udziałem
Bób jest nie tylko smacznym, ale także bardzo zdrowym warzywem strączkowym. W Polsce sezon na ten produkt zaczyna się w czerwcu i trwa do końca sierpnia. To właśnie wtedy świeże ziarna bobu są dostępne na targach i w sklepach, a my możemy cieszyć się ich wyjątkowym smakiem. Dzisiaj podzielę się z wami kilkoma sprawdzonymi przepisami.
Uwielbiam bób i najczęściej jem go w “formie klasycznej" - gotuję z solą, a później dodaję masło. Jest on bogaty w białko, błonnik, witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, magnez i potas, co czyni go idealnym składnikiem zdrowej diety.
Przepis na pastę z bobu
Polecam wam przygotowanie pasty z bobu, na którą przepis poniżej. Gdy zalejecie ją oliwą, możecie przechowywać ją w lodówce kilka dni.
Składniki:
- 300 g świeżego bobu
- 1 ząbek czosnku
- sok z cytryny
- 4 łyżki oliwy
- 5 kostek lodu
- garść natki pietruszki
- sól
- pieprz
Do podania:
- grzanki z bagietki
Opis przygotowania:
- Bób przepłukać i ugotować w osolonym wrzątku do miękkości. Ostudzić i obrać z łupinek.
- Do miksera wrzucić bób, dodać kostki lodu, natkę pietruszki, ząbek czosnku. Dolać oliwę, sok z cytryny i zmiksować. Na końcu przyprawić solą i pieprzem. Podawać z grzankami z bagietki.
Zobacz również: Bób duszony z kiełbasą i pomidorami
Lekka sałatka z dodatkiem bobu
Inną propozycją jest sałatka z dodatkiem bobu. To idealny pomysł na przystawkę albo lekką kolację.
Składniki:
- 300 g świeżego bobu
- 1 sałata masłowa
- 2 cebule dymki
- 150 g sera mozzarella w kulkach
- pomidorki koktajlowe
- koperek
Sos winegret:
- 1 ząbek czosnku
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżka musztardy
- sok z połowy cytryny
- 1 łyżka brązowego cukru
- 8 łyżek oliwy
Opis przygotowania:
- Bób przepłukać i ugotować w osolonym wrzątku do miękkości. Ostudzić i obrać z łupinek. Liście sałaty podrzeć i ułożyć na talerzu. Dodać pokrojoną w piórka cebulkę dymkę wraz ze szczypiorem, kulki mozzarelli, połówki pomidorów koktajlowych oraz bób.
- Przygotować sos winegret. Czosnek przecisnąć przez praskę, posolić, dodać musztardę, sok z połowy cytryny i cukier (najlepszy będzie brązowy).Wymieszać. Następnie cały czas mieszając dolać oliwę. Sosem polać sałatkę i posypać siekanym koperkiem.
Zobacz również: Wrzuć garść do garnka z bobem. Brzuch nie będzie pełny jak balon
Makaron z bobem
Jeśli jesteście miłośnikami makaronów, to ten z bobem na pewno wam posmakuje.
Składniki:
- 300 g świeżego bobu
- 200 g makaronu np. rurki
- 2 łyżki oliwy
- 2 ząbki czosnku
- pomidorki koktajlowe
- kawałek sera typu parmezan
- natka pietruszki
Opis przygotowania:
- Bób ugotować w osolonym wrzątku. Ostudzić i obrać z łupinek. W drugim garnku ugotować makaron.
- Na patelni na rozgrzanej oliwie przesmażyć przeciśnięty przez praskę czosnek. Smażyć niezbyt długo aby nie zrobił się gorzki. Dorzucić bób i makaron, wymieszać. Zawartość patelni przełożyć do miski i dodać przekrojone na pół pomidorki koktajlowe. Na samym końcu oprószyć tartym parmezanem i udekorować natką pietruszki.
Zobacz również: Trzy składniki wymieszaj w misce. Rodzina będzie piać z zachwytu
Pierogi z bobem
Czy możecie wyobrazić sobie coś bardziej polskiego niż... pierogi z bobem? Oto receptura.
Składniki:
- 400 g mąki
- 1 szklanka ciepłej wody
- 1 jajko
Farsz:
- 500 g świeżego bobu
- 250 g sera ricotta
- 200 g boczku
- 1 średnia cebula
- 1 łyżka oleju
- 2 ząbki czosnku
- 1 gałązka rozmarynu
- sól
- pieprz
Do podania:
- karmelizowana cebula
- koperek
Opis przygotowania:
- Przepłukany bób wsypać do osolonego wrzątku i gotować do miękkości. Przelać przez sito. Gdy lekko ostygnie, obrać z łupin.
- Boczek pokroić w drobną kostkę. Przełożyć na patelnię, podlać odrobiną oleju i podsmażyć. Pod koniec dorzucić drobno pokrojoną cebulę i usmażyć na złoty kolor.
- Obrany, zimny bób rozdrobnić widelcem. Dodać ricottę, złocisty boczek z cebulą (trochę zostawić do podania) i czosnek przeciśnięty przez praskę. Doprawić solą i pieprzem oraz świeżym rozmarynem (same igiełki - drobno posiekane). Wymieszać. Farsz można włożyć na chwilę do lodówki, by stężał.
- Na stolnicę wysypać mąkę, zrobić dołek i wlać do niego gorącą wodę. Nożem delikatnie zagarnąć mąkę do środka (czyli zaparzyć ciasto - dzięki temu zrobi się miękkie i będzie się dobrze kleiło). Gdy na stolnicy powstaną "kluski", znowu zrobić dołeczek i wybić weń jajko. Delikatnie połączyć wszystko nożem i wyrobić ciasto. Podsypując mąką rozwałkować na grubość około 3 milimetrów.
- Szklanką wykrawać krążki, nałożyć farsz i lepić zgrabne pierożki. Gotować w osolonym wrzątku. Gdy pierogi wypłyną, jeszcze przez dwie minuty trzymać je na gazie, a potem zahartować w zimnej wodzie i odcedzić na sicie.
- Podawać z karmelizowaną cebulą (na patelni roztopić 3 łyżki masła i 2 łyżki cukru, wrzucić posiekaną cebulę i zrumienić). Udekorować koperkiem.
Polecam powyższe przepisy wszystkim, którzy chcą wprowadzić do swojej diety coś zdrowego i smacznego. Bób jest szczególnie korzystny dla osób z problemami układu krążenia, dzięki wysokiej zawartości potasu, który pomaga regulować ciśnienie krwi. Ci, którzy zmagają się z anemią, również mogą skorzystać na jego spożyciu ze względu na dużą ilość żelaza. Dodatkowo, bób jest bogaty w błonnik, co wspomaga trawienie i jest korzystne dla osób z problemami jelitowymi. Jak widzicie - same plusy!