Jabłka na szarlotkę do słoików. Przepis jest banalny, a smak obłędny
Prażone jabłka z aromatycznymi przyprawami genialnie komponują się jako dodatek do deserów, jak i dań obiadowych. Zdecydowanie warto przygotować kilka słoików tego przysmaku, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu podczas pichcenia. Przepis jest bardzo prosty.
Do czego można wykorzystać prażone jabłka?
Prażone jabłka najczęściej wykorzystywane są do przygotowania ciasta chętnie jadanego jesienią - szarlotki. Przysmak ten jest jednak na tyle uniwersalny, że sprawdzi się do wielu innych deserów, a także obiadów i śniadań na słodko.
Świetnie smakować będą w towarzystwie owsianki, ryżu na mleku, naleśników, a nawet na kanapki. Prażone jabłka w słoikach przygotowane na sezon jesienno-zimowy z pewnością będą cieszyć się zainteresowaniem wśród domowników. Są słodkie, aromatyczne, a zarazem orzeźwiające. Co więcej przepis jest naprawdę bardzo prosty - wystarczy wybrać odpowiednią odmianę jabłek, uprażyć je z dodatkiem przypraw i gorące umieścić w słoikach. Należy też zwrócić uwagę na to, aby pokrywki dobrze się zassały, co zagwarantuje świeżość jabłek i zapobiegnie ich psuciu podczas przechowywania. Jak zatem zrobić prażone jabłka do słoików? Oto instrukcja krok po kroku.
Jabłka prażone do słoików - przepis
Sposób przygotowania:
- Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne. Pokroić na ćwiartki, te z kolei na mniejsze kawałki.
- Pokrojone jabłka umieścić w dużym garnku z grubym dnem.
- Wlać do niego 1/4 szklanki wody, wycisnąć sok z cytryny i dodać cukier.
- Wymieszaj wszystko drewnianą łyżką.
- Na początku ustaw palnik na niską moc, po kilku minutach delikatnie zwiększ, aby jabłka mogły się uprażyć. Często mieszaj, garnka nie przykrywaj przykrywką.
- Praż około 30 minut, często mieszając. Kontroluj moc palnika, by jabłka cały czas się gotowały, ale nie przypalały.
- Pod koniec dodaj cynamon lub kardamon, a także cukier wanilinowy.
- Gorące, uprażone owoce przekładaj od razu do wyparzonych wcześniej słoików i dobrze zakręcaj (zostaw około 1 cm wolnej przestrzeni pod wieczkiem). W ciągu kilku godzin wszystkie powinny się zassać. Pasteryzacja w tym przypadku nie jest potrzebna.
Czytaj także: Dlaczego warto jeść jabłka?