Jeden błąd i cała półka grzybów w słoikach do kosza. To może przydarzyć się każdemu
Oprac.: Agata Zaremba
Grzyby marynowane w occie to jeden z ulubionych przysmaków Polaków. Marynując nasze leśne zbiory, nadajemy im niebywałego aromatu, którym możemy cieszyć się o każdej porze roku. Jednakże, aby nasze przetwory były smaczne i aromatyczne musimy kierować się pewnymi zasadami. Oto najczęściej popełniane błędy podczas marynowania grzybów.
Spis treści:
Wrzesień to idealna pora na marynowanie grzybów, które zbierzemy w lasach. Dzięki temu nie tylko przedłużymy ich trwałość, ale i podkreślimy ich smak i nadamy im aromatu. Marynując grzyby, musimy jednak kierować się kilkoma zasadami.
Dokładniej oglądajmy grzyby przed marynowaniem. Wybierajmy tylko zdrowe okazy
Krokiem, którego nigdy nie powinniśmy pomijać, jest dokładne oczyszczenie grzyba. Można to zrobić pod bieżącą wodą, a trudniejsze zabrudzenia warto zeskrobać nożykiem.
Do marynowania możemy wykorzystać jedynie zdrowe grzyby. Jeśli widzimy, jakiekolwiek przebarwienia, czy nadpsute części grzyba, możemy je odkroić, jednak przed marynowaniem należy odrzucić grzyby stare, przejrzałe, miękkie, czy też pomarszczone. Jeśli nasz grzyb jest pogryziony przez owady i larwy również lepiej z niego zrezygnować.
Przed marynowaniem grzyby trzeba obgotować. Jak to zrobić?
Obgotowanie grzybów przed marynowaniem jest kluczowe dla smaku i konsystencji naszych przetworów. Najwięcej błędów zazwyczaj popełniamy właśnie na tym etapie. Po pierwsze nie możemy zapomnieć o posoleniu wrzątku, w którym gotujemy grzyby. Na około 4 litry wody powinniśmy użyć co najmniej trzy łyżki soli.
Po drugie, nie możemy przesadzić z czasem. Grzyby przed marynowaniem wystarczy gotować we wrzątku przez 5-7 minut. Zbyt długi czas gotowania może popsuć zarówno smak, jak i konsystencję grzybów.
Zobacz również: Wyrzuć nóż z koszyka. Grzybów w lesie będzie więcej
Niedoprawiona marynata. Nie zapomnijmy o przyprawach
Smaczna i aromatyczna marynata to połowa sukcesu. Z tego powodu nie powinniśmy zapominać o odpowiednim jej doprawieniu. Oprócz wody, cukru i octu spirytusowego 10% w marynacie powinny znaleźć się:
- liście laurowe,
- ziele angielskie,
- czarny pieprz,
- gorczyca.
Zalewę należy chwilkę podgotować, jednak po wlaniu octu spirytusowego, nie powinno to trwać dłużej niż minutę.
Jakie grzyby nadają się do marynowania?
Do marynowania nadają się właściwie wszystkie gatunki grzybów jadalnych. W marynacie doskonale smakują:
- borowiki,
- podgrzybki,
- opieńki,
- maślaki,
- rydze,
- koźlarze,
- kurki,
- gąski,
- pieczarki.
Jednakże przygotowanie do marynowania niektórych grzybów wymaga od nas więcej pracy. Przykładowo maślaki, należy wcześniej obrać i moczyć w solance przez kilka minut. Jeśli więc zależy nam na czasie, do marynowania wybierzmy inne grzyby.