Kasza ze śliwkami? Taki deser to ratunek dla jelit

Kasza ze śliwkami wydaje się nieco egzotycznym połączeniem, ale jeszcze jakiś czas temu były serwowane jako deser w okresie świątecznym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki duet przygotować latem. Kiedy nie mamy jeszcze dostępu do świeżych śliwek, to można skorzystać z suszonych: idealnie komponują się z kaszą. Jak zrobić kaszę ze śliwkami? Oto kompletny przepis.

Suszone śliwki w nietypowej odsłonie. Dodatek kaszy sprawi, że deser będzie idealny dla jelit
Suszone śliwki w nietypowej odsłonie. Dodatek kaszy sprawi, że deser będzie idealny dla jelit123RF/PICSEL

Kasza ze śliwkami? Czy warto zjeść?

Podstawą tego nieco świątecznego dania jest kasza jaglana oraz suszone śliwki. Oba produkty powinny znaleźć się w diecie jak najczęściej, ponieważ odznaczają się wieloma walorami - nie tylko smakowymi - ale także zdrowotnymi.

  • Kasza jaglana, czyli popularna jaglanka, jest produktem lekkostrawnym oraz wspierającym pracę układu pokarmowego. Może uzupełnić niedobory żelaza, witamin z grupy B, a także krzemu. Ten ostatni pierwiastek korzystnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci.
  • Suszone śliwki od dawno są zdrowszą alternatywą dla słodyczy. Z kolei jedzenie ich w racjonalnych ilościach pomaga regulować pracę jelit i zapobiegać zaparciom. Suszone śliwki to także rezerwuar witamin: A, C, E oraz K.

Jak przygotować kaszę ze śliwkami?

Potrzebne składniki:

  • 200 g kaszy jaglanej,
  • 100 g suszonych śliwek,
  • miód lub cukier,
  • sól,
  • cynamon dla smaku.

Przygotowania należy zacząć od namoczenia śliwek, aby zmiękły. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej, by były w kąpieli przez całą noc. Kaszę opłukać w wodzie, a następnie zagotować z dodatkiem soli na małym ogniu. Pod koniec gotowania, dodać pokrojone na pół śliwki. Jeśli kasza za mocno wchłonęła wodę, można dolać ją tę po moczeniu owoców. Po ostygnięciu kaszy całość ostudzić i dodać cukier bądź miód. Całość podawać w małych salaterkach albo szklankach z dodatkiem cynamonu.

Choć taki deser może najczęściej sprawdzać się w chłodne wieczory, to wersja schłodzona idealnie sprawdzi się latem.

Polecamy także:

"Zdrowie na widelcu": Makaron z mąki żytniejPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas