Koniec z długim namaczaniem grochu do kapusty. Wsyp do wody jeden składnik

Aktualizacja

Kapusta z grochem to jedna z tradycyjnych potraw wigilijnych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że groch przed gotowaniem nie musi być moczony przez kilka godzin w wodzie. Wystarczy zastosować pewien prosty trik, by ugotował się szybciej i był bardziej lekkostrawny. Prezentujemy przepis na groch z kapustą bez namaczania!

Kapusta z grochem bez namaczania to sposób na szybsze przygotowanie tej popularnej potrawy wigilijnej. Zobacz, jak to zrobić!
Kapusta z grochem bez namaczania to sposób na szybsze przygotowanie tej popularnej potrawy wigilijnej. Zobacz, jak to zrobić!123RF/PICSEL

  • Kapusta z grochem to tradycyjna potrawa, której nie może zabraknąć na świątecznym stole.
  • Gotowanie grochu bez namaczania pozwoli oszczędzić czas. Dodatek sody oczyszczonej sprawi, że groch szybciej zmięknie bez namaczania.

Co zrobić, żeby groch był miękki? Nie chodzi o namaczanie

Namaczanie grochu to czynność, która często poprzedza jego gotowanie. Wiele osób moczy groch w wodzie, by później gotował się krócej. Wymiana wody w trakcie sprawi dodatkowo, że zostaną z niego usunięte związki powodujące wzdęcia. Groch może być jednak miękki również bez namaczania. Odrobina sody oczyszczonej wsypana do wody sprawi, że szybciej zmięknie. 

Kapusta z grochem pojawia się na większości wigilijnych stołów. Można do niej dodać na przykład śliwki czy rodzynki
Kapusta z grochem pojawia się na większości wigilijnych stołów. Można do niej dodać na przykład śliwki czy rodzynkiJan Graczynski/East NewsEast News

Kapusta z grochem bez namaczania - przepis

Jak szybko ugotować groch bez namaczania? Dodatek sody oczyszczonej przyspieszy cały proces. Pół łyżeczki sody oczyszczonej wystarczy na około 1 litr wody. Dzięki temu groch stanie się również bardziej lekkostrawny. Możemy więc pominąć etap namaczania, oszczędzając tym samym czas. W podobny sposób przygotujemy także inne rośliny strączkowe jak fasola, bób czy soczewica.

Oto prosty przepis na groch z kapustą bez namaczania:

  1. Kapustę kiszoną opłukujemy i przekładamy do dużego garnka. 
  2. Dodajemy wodę, liść laurowy i ziele angielskie. Następnie gotujemy kapustę do miękkości.
  3. Groch gotujemy w oddzielnym garnku, dodając do wody sodę oczyszczoną.
  4. Łączymy kapustę z grochem. Możemy doprawić całość solą, pieprzem i majerankiem dla smaku.
Dodanie sody oczyszczonej do gotowania sprawi, że groch szybciej zmięknie
Dodanie sody oczyszczonej do gotowania sprawi, że groch szybciej zmięknie123RF/PICSEL

Co jeszcze warto wiedzieć, przygotowując groch z kapustą?

Kapusta z grochem bez namaczania będzie na pewno wszystkim smakować - najlepsza jest jednak na drugi dzień. By wzbogacić smak dania, można do niego dodać podsmażoną cebulę. Rośliny strączkowe nabierają też ciekawego smaku, jeśli podczas pracy nad przepisem sięgniemy po pokrojone, suszone śliwki.

Co zrobić, gdy kapusta z grochem jest za kwaśna? Oprócz białej cebuli i śliwek możemy do niej dodać również rodzynki czy miód. Ich słodki smak powinien nieco złagodzić charakter potrawy.

Paszteciki wigilijne z kapustą i pieczarkami

Czytaj też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas