Magda Gessler zdradza sekret soczystego mięsa. Wiele osób popełnia ten błąd
Suche i gumowate mięso to zmora każdego dania. Winą jest jeden prosty błąd, który popełnia wielu z nas. Magda Gessler wyjawia co zrobić, aby mięso zawsze było soczyste i pełne smaku.
Magda Gessler jest jedną z najbardziej znanych restauratorek w Polsce, a jej lokale gastronomiczne cieszą się dobrą reputacją. Swoją ogromną popularność zdobyła dzięki “Kuchennym Rewolucjom". Obecnie jest jednym z najważniejszych kulinarnych autorytetów w Polsce. Gessler często dzieli się swoimi przepisami, a także wskazówkami, jak przygotować dania, aby były doskonałe w smaku.
W jednym z odcinków swojego programu telewizyjnego “Sexy kuchnia Magdy Gessler" prowadząca podzieliła się z widzami radą dotyczącą przyrządzania mięsa. Mowa o odcinku, w którym Gessler pokazywała jak przygotować gjuwecz, czyli bałkańskie danie na bazie warzyw i mięsa, którym zajadała się w dzieciństwie podczas wyjazdów do Bułgarii.
Gjuwecz to rodzaj gulaszu. W takim daniu mięso odgrywa bardzo ważną rolę. Musi być delikatne, miękkie i soczyste. Magda Gessler zdradziła sekret jak osiągnąć taki efekt.
Jaki jest sekret soczystego mięsa?
Przygotowując danie, prowadząca wrzuciła na rozgrzany olej mięso, a następnie skomentowała:
Nie ruszać tego mięsa, pamiętajcie. Jeżeli mięso ma się zamknąć, to w momencie, kiedy je dotkniemy, zacznie puszczać soki. A w tym momencie zacznie się wszystko gotować, a nie obsmażać. A chodzi o to, żeby zamknąć smak mięsa
Kawałków mięsa nie należy mieszać, a jedynie delikatnie je przewrócić. Można to zrobić dopiero wtedy, gdy jedna strona dobrze się zarumieni. Każdy kawałek należy osobno odwrócić na drugą stronę. Dzięki temu mięso będzie rozpływać się w ustach i nabierze wiele aromatu.
Zobacz również: Nigdy nie dodawaj tego mięsa do rosołu. Magda Gessler twierdzi, że zupa nada się tylko do kosza
Przygotowanie smacznego gulaszu nie jest wcale takie proste. Źle przyrządzone mięso będzie gumowate, twarde i po prostu niesmaczne. Robiąc gulasz, mięso należy pokroić ostrym nożem tak, aby zachowało swoją strukturę. Można je zamarynować, lecz nie jest to konieczne. Jeśli przyrządzamy gulasz z wołowiny, istotny dla jej struktury jest moment solenia. Należy pamiętać, aby nigdy nie solić mięsa przed smażeniem, a dopiero po ugotowaniu całego dania. Dzięki temu wołowina będzie miękka, a także pełna smaku i aromatu.
Jakie jeszcze wskazówki daje Magda Gessler?
Aby zbudować głębię smaku, Gessler używa ząbków czosnku do uperfumowania oleju słonecznikowego, na którym następnie smaży mięso oraz warzywa. Co istotne, prowadząca nie kroi czosnku na kawałeczki, a dodaje jego ząbki w całości, wcześniej rozgniatając je bokiem noża, aby uwolniły więcej smaku.
Nie może to być czosnek chiński, musi być to czosnek polski, hiszpański, portugalski, jakikolwiek tylko nie chiński bo on zmarnuje całe danie
Czosnek chiński charakteryzuje się lekko słodkawym smakiem. W porównaniu do polskiego jest bardzo delikatny i mało piekący. Czosnek należy usunąć z oleju w momencie, gdy nabierze lekko złotego koloru. Pozostawiony w nim dłużej stanie się gorzki i popsuje smak potrawy. Czosnek należy odstawić na bok, a następnie dodać do dania na koniec gotowania.
Zobacz również: Co na obiad? Sycące zupy dla całej rodziny