Mnóstwo białka i zaledwie 3 pozycje w składzie. Wartości odżywcze w serku wiejskim

Serek wiejski to nabiał bardzo popularny w naszym kraju. Produkt powstaje z krowiego mleka i jest źródłem wielu cennych składników odżywczych w tym dużych ilości białka. Jakie jeszcze właściwości ma serek wiejski? Ile kalorii znajdziemy w jednym kubeczku i czy są osoby, które nie powinny go jeść? Kto nie powinien jeść serków wiejskich?

Serek wiejski to połączenie jogurtu i twarogu. Jest bardzo bogaty w białko, a jednocześnie lekkostrawny
Serek wiejski to połączenie jogurtu i twarogu. Jest bardzo bogaty w białko, a jednocześnie lekkostrawny123RF/PICSEL

Czy serek wiejski jest zdrowy?

Serek wiejski bez wątpienia jest cennym uzupełnieniem większości diet. To bardzo wartościowy nabiał o krótkim i naturalnym składzie. Zwykle są to tylko trzy składniki: twaróg, śmietanka i sól. W niektórych produktach pojawiają się jeszcze dodatkowe białka mleka, które wcale nie świadczą o gorszym składzie. Na sklepowych półkach znajdziemy zwykłe serki bez dodatków, ale też wersje z ziołami, z obniżoną zawartością tłuszczu, a nawet na słodko — z kawałkami owoców i miodem (ostatnich nie polecamy ze względu na ilość cukru).

Serek wiejski to przede wszystkim doskonałe źródło białka przy niewielkim udziale węglowodanów tłuszczów. Często znajdziemy go w menu sportowców, a także w wielu dietach odchudzających. Dodatkowym atutem dietetycznym jest też lekkostrawność tego typu produktów.

Jedyny minus to spora zawartość soli. W jednym kubeczku jest jej ok. 1,5 g. Lekarze zalecają nie przekraczać limitu 5 g soli na dobę.

Wartości odżywcze serka wiejskiego

Standardowy pojemnik z serkiem wiejskim ma pojemność 200 g i wszystkie podawane poniżej wartości będziemy wyliczali dla jednego kubeczka. Znajdziemy w nim 22 g białka, 8,5 g tłuszczy i zaledwie 4 gramy węglowodanów. Serek wiejski to w praktyce połączenie jogurtu i twarogu — w składzie widzimy najlepsze cechy tych dwóch produktów.

W porównaniu z jogurtem, w serku znajdziemy prawie trzy razy więcej białka. Twaróg ma za to w swoim składzie więcej tłuszczów, szczególnie jeżeli wybierzemy lekki serek wiejski o ich obniżonej zawartości.

Oprócz białka ten rodzaj nabiału dostarcza też mnóstwo witamin i minerałów. Należą do nich przede wszystkim witaminy B2 i B12 - jeden serek wiejski pokryje ok. 25 proc. dziennego zapotrzebowania. W mniejszym stopniu dostarczymy też do organizmu witaminy B1, B3, B6 oraz AE. Wśród minerałów znajdziemy sód, fosfor i potas.

W serku znajdziemy też wapń, czego można spodziewać się po nabiale. Nie są to jednak zbyt duże ilości w porównaniu z np. mlekiem. Duża część związków tego pierwiastka wytrąca się w procesie produkcji serka wiejskiego, a dokładniej podczas koagulacji kwasowo-podpuszczkowej (wtedy powstają charakterystyczne małe kulki).

Ile kalorii ma serek wiejski?

Serek wiejski ma 95-100 kcal w 100 g produktu. Wersje light to 15-20 kcal mniej ze względu na obniżoną zawartość tłuszczu. To jedzenie lekkostrawne, niskokaloryczne i bogate w składniki odżywcze, które warto włączyć do jadłospisu. Przy zachowaniu różnorodności diety nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spożywać serek wiejski codziennie.

Serek wiejski - z czym jeść?

W Polsce popularne serki występują zwykle w formie przekąski lub dodatku do śniadania czy kolacji. Najczęściej dodajemy do niego pokrojone warzywa i przyprawy. Serek wiejski bywa też wykorzystywany jako smarowidło do kanapek. Rzadziej nabiał ten jest wykorzystywany do przygotowania deseru, a właściwie przekąski na słodko - wtedy do środka trafiają orzechy, kawałki owoców i miód.

Serek wiejski można spożywać w wersji wytrawnej i na słodko. Polecamy pierwszą opcję ze względu na mniejszą zawartość cukru
Serek wiejski można spożywać w wersji wytrawnej i na słodko. Polecamy pierwszą opcję ze względu na mniejszą zawartość cukru123RF/PICSEL

Zdarza się trafić na ostrzeżenia, które mówią, że nie należy łączyć nabiału z pomidorami. To wynik badań, które wykazały, że obecny w tych warzywach kwas szczawiowy obniża przyswajalność wapnia, a do tego może prowadzić do powstawania złogów i kamieni nerkowych. To wszystko prawda, jednak w warunkach laboratoryjnych.

W praktyce kwas szczawiowy występuje też w innych produktach (rabarbar, kawa czy... szczaw), które nie cieszą się taką opinią. Pomidory zyskały ją niesłusznie. Żeby doprowadzić do odwapnienia organizmu albo powstania złogów w nerkach tylko przez pomidory, trzeba by ich zjadać dziesiątki kilogramów dziennie. Przez kilka lat.

Kto nie powinien jeść serka wiejskiego?

Jedyna grupa, która ze względów medycznych powinna zrezygnować z serka wiejskiego w diecie, to osoby z nietolerancją laktozy. Chociaż w serku jest jej o połowę mniej niż w mleku, to spożycie może wywołać niepożądane objawy. Jedynym pocieszeniem jest to, że powinny być łagodniejsze niż w przypadku produktów o wyższej zawartości laktozy.

Serek wiejski ma jej w swoim składzie ok. 2,7 g/100 g. W przypadku mleka pomiary oscylują w granicach 4,5-5,2 g/100 g.

Czytaj także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas