Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny
Z czego powinno się składać zdrowe śniadanie? Neurolodzy nie mają co do tego wątpliwości. Eksperci podkreślają, iż podstawą pierwszego posiłku w ciągu dnia powinny być produkty, które zapewnią nam odpowiednią porcję składników odżywczych, będą sycące, a jednocześnie łatwe w przygotowaniu. Mózg będzie nam za to wdzięczny. Oto co warto jeść na śniadanie.
Spis treści:
Co jest najzdrowsze na śniadanie?
Śniadanie jest pierwszym, a zarazem najważniejszym posiłkiem, jaki spożywamy w ciągu dnia. Nie warto go lekceważyć. Zdrowy posiłek nie tylko dodaje nam energii, ale również przywraca odpowiedni poziom cukru we krwi i zapobiega napadom głodu przed obiadem.
Pominięcie śniadania będzie skutkować obciążeniem organizmu gromadzeniem rezerw, a kalorie będą spalane wolniej, co wpłynie na gromadzenie się tłuszczu. Śniadanie jest więc kluczowym posiłkiem, jeśli chcemy zadbać o sylwetkę i schudnąć.
Pierwszy posiłek w ciągu dnia ma również ogromne znaczenie dla naszego mózgu. Neurolodzy nie mają wątpliwości - oto co warto jeść na śniadanie, aby nasz mózg był nam wdzięczny.
Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Trzy proste produkty
"Jedzenie, które jemy, ma bezpośredni związek z funkcjonowaniem naszego mózgu" - tłumaczy w rozmowie z portalem livestrong.com neurolog dr Randall Wright. Jak dodaje, w ciągu dnia mózg zużywa dużą część energii, jaka została dostarczona wraz z jedzeniem. Najlepszym wyborem na zdrowe śniadanie ma być nocna owsianka. Jak ją przygotować?
Aby ją przyrządzić wystarczy zmieszać pół szklanki płatków owsianych z mlekiem krowim lub roślinnym i odstawić na noc do lodówki. Rano udekorować owsiankę świeżymi owocami oraz orzechami. Gotowe!
Zaletą tego posiłku jest łatwość przygotowania. Owsiankę przyrządzamy bowiem wieczorem, a kolejno wsadzamy do lodówki. Rano sięgamy po gotowy posiłek, nie tracąc dodatkowo czasu na jego przygotowanie.
Z czego powinno się składać śniadanie? Neurolodzy radzą
Wszystko zależy od tego, czym udekorujemy nocną owsiankę. Warto postawić na owoce jagodowe, a w szczególności na jagody, które zawierają cenne związki, chroniące nasz mózg. Zawarte w nich flawonoidy są silnymi wymiataczami wolnych rodników, chroniąc jednocześnie mózg przed skutkami stresu oksydacyjnego oraz wspomagając wygaszanie stanów zapalnych.
Nocną owsiankę warto wzbogacić również bogatymi w witaminę E orzechami, szczególnie włoskimi. Są one obfitym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu alfa-linolenowego, który korzystnie wpływa na pracę mózgu. Posiadają również wysoki poziom polifenoli, czyli silnych przeciwutleniaczy, redukujących wolne rodniki.
Nocna owsianka: z pomocą dla mózgu. Jedz codziennie na śniadanie
Owsianka z dodatkiem jagód oraz orzechów włoskich korzystnie wpływa na pracę serca oraz mózgu. Prawdopodobieństwo wystąpienia chorób tych narządów możemy jednak zwiększyć wraz z nieodpowiednią dietą. Eksperci wskazują produkty, których warto się wystrzegać.
"Tłuszcze nasycone są nie tylko szkodliwe dla serca, ale także dla zdrowia mózgu. Dlatego należy ograniczyć czerwone mięso, smalec, masło, smażone potrawy" - wyjaśnia w rozmowie z livestrong.com ekspertka ds. choroby Azheimera w Cleveland Clinic dr Marwan Sabbagh.