Nostalgiczny hit obiadowy z dawnych lat. W PRL-u zajadano się nim na potęgę

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Twaróg półtłusty, jajka i mąka to składniki, z którym możemy wyczarować prawdziwe cuda w kuchni. Tym razem posłużą jako baza do pysznych kluseczek serowych. Prezentujemy przepis idealny dla osób, które nie lubią poświęcać zbyt wielu godzin na gotowanie, a chcą cieszyć się wybornym jedzeniem. Gwarantujemy, że tak przygotowane kluski leniwe zawsze wychodzą obłędnie miękkie.

Pierogi leniwe to danie, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli
Pierogi leniwe to danie, które uwielbiają zarówno dzieci, jak i dorośli123RF/PICSEL

  • Delikatne kluseczki leniwe mogą posklejać się w trakcie gotowania. By tego uniknąć, dolejmy do wody porcję oleju.
  • Pierogi leniwe podajemy na ciepło, od razu po ich ugotowaniu. Babcie oraz mamy najchętniej komponują je ze skwarkami, cebulką lub cukrem pudrem i śmietaną.
  • Zwolennicy nieszablonowych rozwiązań kulinarnych łączą parujące kluski leniwe z kotletem schabowym i mizerią, a nawet mielonymi i buraczkami.

Kluski leniwe - skąd wzięła się ich nazwa?

Podłużne, intensywnie serowe i rozpływające się w ustach. Ich przygotowanie nie jest zbyt czasochłonne, wymaga jednak odrobiny wysiłku. Skąd więc wzięła się nazwa kluski leniwe? Warto zacząć od tego, że danie przygotowuje się z takich samych składników, jak zwykłe pierogi. Na stole powinny się znaleźć: mąka, woda, jajka i biały ser.

Za przyciągającą wzrok nazwą stoi przede wszystkim lenistwo gospodyń, którym nie chciało się wyrabiać ciasta, wałkować, wykrawać i nadziewać smakowitym farszem. Zamiast tego wystarczyło wyrobić w misce wszystkie składniki, uformować podłużny wałek, pokroić nożem na kawałki i wrzucić do osolonej wody. W zależności od zamieszkiwanego regionu potrawę podaje się na słodko lub słono.

Jaki ser i mąka do klusek leniwych?

Twaróg tłusty lub półtłusty świetnie sprawdzą się do pierogów leniwych
Twaróg tłusty lub półtłusty świetnie sprawdzą się do pierogów leniwych123RF/PICSEL

Podstawą udanych klusek leniwych jest odpowiednio dobrany ser twarogowy. Do ich przygotowania nie wybierajmy gotowego produktu sernikowego w wiaderku, gdyż nie będzie miał odpowiednio zwartej konsystencji. Idealnie sprawdzi się ser tłusty lub półtłusty, nadający daniu doskonałego smaku oraz aksamitnej konsystencji. Doświadczone panie domu radzą zrezygnować z chudego sera. Choć posiada mniej kalorii, jest przy tym zbyt suchy i sypki, przez co nie chce łączyć się z innymi składnikami w trakcie wyrabiania.

Puszyste i bez gumowej konsystencji - takie leniwe lubimy najbardziej. Ich sekretem, oprócz twarogu, jest także dobór mąki. W sklepie sięgnijmy po mąkę pszenną białą. Choć może nas kusić pełnoziarnista - zostawmy ją do innego przepisu. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami wyłącznie tych najzdrowszych rozwiązań, pamiętajmy, by dodać porcję wody do ciasta. Kluski na bazie mąki żytniej często wychodzą dość twarde. Część przepisów zakłada także użycie mąki ziemniaczanej. Na co wpływa ten składnik? Kucharze twierdzą, że już odrobina ujednolici konsystencję.

Lista zakupów przed gotowaniem

Podawane ze świeżymi owocami, oblane zrumienioną na maśle bułką tartą, posypane cukrem z cynamonem lub ozdobione kleksem śmietany. Kluski leniwe to propozycja na lekki, ale zarazem sycący obiad. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zaserwować je jako dodatek do głównego dania mięsnego.

Domowe kluski leniwe - przepis palce lizać

Jak szybko przygotować kluski leniwe?
Jak szybko przygotować kluski leniwe?123RF/PICSEL
  1. Twaróg w kostce, typu krajanka lub pakowany w specjalnych trójkątach mielimy w maszynce lub przepuszczamy przez praskę ręczną.
  2. Zmielony twaróg przekładamy do miski i dodajemy dwie łyżki miękkiego lub roztopionego i przestudzonego masła.
  3. W kolejnym kroku białko jajka oddzielamy do czystego naczynia, a żółtka dodajemy do masy twarogowej.
  4. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, a następnie dodajemy pół szklanki mąki pszennej, np. tortowej, wrocławskiej lub poznańskiej, i pół łyżeczki soli.
  5. Do odłożonych na bok białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy na sztywno. Gotową pianę delikatnie przekładamy do masy serowej i mieszamy za pomocą silikonowej szpatułki.
  6. Na tym etapie ciasto będzie bardzo lepkie, jednak powstrzymajmy się od dodawania kolejnej porcji mąki.
  7. Duży garnek napełniamy wodą, lekko solimy, przykrywamy pokrywką i ustawiamy na średnim ogniu.
  8. Czystą stolnicę lub specjalną matę oprószamy mąką, wykładamy na nią kawałek ciasta, tworzymy z niego wałek i nożem kroimy po skosie niewielkie kluski.
  9. Pierwszą porcję leniwych wrzucamy do gotującej się wody i trzymamy je jeszcze przez minutę od wypłynięcia, a następnie wyciągamy i odsączamy.
  10. Gotowe kluski leniwe podajemy z ulubionymi dodatkami. Doskonale smakują zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej. Smacznego!
Zmysłowe smaki: Kluski na parze z sosem malinowymInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas