Pachnące bułeczki jak z renomowanej piekarni. Chrupiące kajzerki na rodzinne śniadania

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Aromat zaparzonej kawy, ulubione składniki na stole i parujące bułeczki w koszyczku. Taki widok zapowiada prawdziwie wyborne śniadanie. Zamiast zrywać się bladym świtem i pędzić do piekarni po świeże pieczywo, wybierzmy przygotowanie prostych kajzerek w domu. Wystarczy tylko kilka składników, chwila cierpliwości podczas wyrastania i można cieszyć się domowym wypiekiem.

Jak upiec kajzerki w domu?
Jak upiec kajzerki w domu?123RF/PICSEL

Chrupiące bułki śniadaniowe - potrzebne produkty

Niewielka, okrągła i niesamowicie puszysta bułeczka, której wierzch zdobi kilka nacięć przypominających krzyż lub gwiazdę. Kajzerka to wypiek, który popularność zyskał jeszcze w austriacko-węgierskiej Galicji. W dosłownym tłumaczeniu kaiser zemel oznaczała po prostu carską bułeczkę.

Co ciekawe, jej nazwa wcale nie pochodzi od tytułu cesarza Franciszka Józefa, gdyż zajadano się nią już ok. 100 lat wcześniej. Teraz bez trudu dostaniemy ją w każdym sklepie, a także upieczemy we własnej kuchni.

Składniki na kajzerki:

  • 500 g mąki pszennej typ 500
  • 7 g drożdży instant
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1,5 łyżeczki soli
  • 250 ml letniej wody
  • 1 łyżka oleju roślinnego
  • 1 średnie jajko
Ciasto na kajzerki jest wyjątkowo proste w przygotowaniu
Ciasto na kajzerki jest wyjątkowo proste w przygotowaniu123RF/PICSEL

Kajzerki jak z piekarni - przepis krok po kroku

  1. Mąkę pszenną, drożdże, cukier oraz sól wsypujemy do czystej miski, a następnie mieszamy. W osobnym naczyniu łączymy ze sobą jajko, olej oraz wodę.
  2. Do suchych składników dolewamy mokre i krótko mieszamy, po czym przechodzimy do wyrabiania ręcznego, za pomocą miksera lub w specjalnej maszynce do pieczenia chleba.
  3. Ciasto powinno utworzyć zbitą, gładką i lśniącą kulę. Kiedy uzyskamy taki efekt, przykrywamy je ściereczką i odstawiamy w suche oraz ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 2 godziny.
  4. Po upływie wyznaczonego czasu ciasto odgazowujemy, przebijając wierzchnią warstwę palcami. W kolejnym kroku wykładamy na stolnicę oprószoną mąką.
  5. Krótko zagniatamy ciasto, a następnie formujemy z niego wałek i kroimy na 10-12 kawałków. Z każdej części formujemy niewielką kulkę.
  6. Po ukształtowaniu wszystkich bułeczek przenosimy je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, przykrywamy czystą ściereczką i pozostawiamy na 30-35 minut do ponownego wyrośnięcia.
  7. Na wyrośniętych bułkach wykonujemy 5 nacięć nożem. W efekcie powinniśmy uzyskać krzyżujące się ze sobą linie.
  8. Tak przygotowane bułeczki wkładamy do piekarnika nagrzanego do 220 st. C (grzanie góra-dół) i pieczemy przez 15-20 minut. Gotowe kajzerki podajemy lekko przestudzone z ulubionymi dodatkami. Smacznego!

Czy bułki można mrozić lub przechowywać w lodówce?

Pieczywo najlepiej smakuje przechowywane w temperaturze pokojowej, czyli oscylującej wokół 18-22 st. C. Umieszczanie wypieków, zwłaszcza na bazie mąki pszennej oraz drożdży, w chłodnej lodówce sprawi, że staną się twarde, zbite i nieapetyczne. Wyjątek stanowi jedynie specjalny chleb tostowy, krojony i pakowany w szczelnie zamknięte worki foliowe. Wyłącznie ten rodzaj pieczywa bez problemu przetrwa pobyt w lodówce, o ile umieścimy go na najwyższej półce.

Doświadczone panie domu sugerują zamrożenie nadmiaru upieczonych bułek. Wystarczy, że świeże włożymy do specjalnego woreczka foliowego przeznaczonego na mrożonki, szczelnie zamkniemy i umieścimy w szufladzie zamrażalnika. W takich warunkach mogą poleżeć nawet kilka miesięcy. Ważne, by na ten krok zdecydować się tego samego dnia, w którym były pieczone.

Jak zrobić domowe bułki?Interia Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas