Polacy zajadali się nim na potęgę. Oto domowy przepis na paprykarz

Jedni go uwielbiają, doceniając niecodzienne walory smakowe, podczas gdy inni nienawidzą, odrzucając puszkę w kąt. Przed laty paprykarzem zajadał się jednak każdy, oblizując palce nad niespotykanym smakiem oraz oryginalnym składem polskiej rybnej konserwy. Jak się robi paprykarz? Oto domowy, prosty przepis na paprykarz, który przekona do siebie nawet najbardziej zatwardziałych przeciwników jego smaku.

Paprykarz szczeciński wzorowany był na afrykańskiej potrawie czop-czop
Paprykarz szczeciński wzorowany był na afrykańskiej potrawie czop-czop123RF/PICSEL

Jak się robi paprykarz?

Paprykarz szczeciński wzorowany był na afrykańskiej potrawie czop-czop. Jej smakiem zachwycili się przebywający na statkach u wybrzeży Afryki Zachodniej polscy technolodzy, którzy po powrocie do kraju postanowili odnowić smak nowo poznanej przekąski.

Wkrótce Polacy zaczęli wręcz zajadać się paprykarzem szczecińskim.

Z jakiej ryby robi się paprykarz?

Do produkcji paprykarza wykorzystuje się również pstrąga - źródło cennych minerałów: fosforu, magnezu, potasu, wapnia czy żelaza oraz witamin z grupy B, A i D. Niezastąpionym składnikiem tej przekąski jest również ryż - źródło cynku, potasu, magnezu i żelaza, a także koncentrat pomidorowy lub pomidory - obfite w cynk, mangan, miedź i biotynę.

Przepis na domowy paprykarz rybny

Jak zrobić domowy paprykarz? To nic trudnego. Do jego przygotowania potrzebować będziemy:

  • 250 g wędzonej ryby - makreli, pstrąga lub morszczuka,
  • 100 g, czyli 1 woreczek naturalnego lub białego ryżu,
  • 1 marchewkę,
  • 1 pietruszkę,
  • 1 dużą cebulę,
  • 3 łyżki oleju roślinnego,
  • 2/3 szklanki bulionu,
  • 1 czubatą łyżkę koncentratu pomidorowego,
  • sól, pieprz, 2 łyżeczki słodkiej papryki, 1/2 łyżeczki ostrej papryki.

Rybę obrać ze skóry i ości, pozostawiając samo mięso. Ryż ugotować w wodzie zgodnie z instrukcją widoczną na opakowaniu. Marchewkę i pietruszkę obrać, a kolejno zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę obrać i pokroić w kostkę.

Na patelnię wlać 2 łyżki oleju. Zeszklić na nim cebulę. Kolejno dodać starte warzywa i wlać pozostałą łyżkę oleju. Doprawić solą i pieprzem. Mieszać co chwilę. Smażyć przez około 3 minuty.

Wlać bulion, wymieszać, przykryć i gotować do miękkości warzyw przez kolejnych 10 minut. Po upływie tego czasu zdjąć pokrywkę i dodać rozdrobnioną rybę, słodką i ostrą paprykę oraz odcedzony ryż. Mieszając podgrzewać przez około 4 minuty. Pod koniec dodać koncentrat pomidorowy.

Gotowe! Pastę podawać można z pieczywem na ciepło lub schować do lodówki i wykorzystać kolejno na kanapki.

„Ewa gotuje”: Dorsz w warzywach z ananasemPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas