Próżno szukać ich za granicą. Ten smak znają wyłącznie Polacy
Jedzenie, jego sposób przygotowania i podania to elementy bardzo silnie osadzone w kulturze kraju, z którego pochodzą. Dlatego wyjeżdżając za granicę, zawsze warto próbować lokalnej kuchni. Z tego samego powodu jednym z lepszych upominków dla obcokrajowców są nasze rodzime przekąski. Co można zaliczyć do kultowych polskich słodyczy, których nie znajdziesz za granicą? Jedne z tych łakoci trafiły na listę najlepszych słodyczy świata!
Kisiel bez wątpienia zaliczyć można do kultowych polskich słodyczy. Jego gęsta konsystencja i owocowy smak u wielu z nas wywołują wspomnienie dzieciństwa. Tymczasem okazuje się, że obcokrajowcy nie znają kisielu. W innych językach nie ma nawet słowa, którym można byłoby określić ten przysmak. O problemach, jakie sprawia wytłumaczenie obcokrajowcom, czym jest kisiel odpowiedziała niedawno youtuberka Madi Cool. Gdy kobieta tłumaczyła znajomym, jak wygląda kisiel, w ich głowach pojawiały się budyń lub galaretka - nie wiedzieli, czym jest ten słodki deser. Ostatecznie kobieta zdecydowała się zrobić kisiel samodzielnie.
“Ptasie mleczko" to nazwa wymyślona przez Jana Wedla w 1936 roku i zarejestrowana przez jego firmę, jako należący do niej znak towarowy. Jednak w społecznej świadomości ptasie mleczko funkcjonuje raczej jako rodzaj cukierniczego wyrobu niż jeden konkretny produkt. O “Alpejskim mleczku", “Niebiańskiej piance" czy “Podniebnym mleczku" też mówimy ptasie mleczko, choć nie produkuje ich znana warszawska firma.
Ptasie mleczko w Polsce jest bardzo popularne, a za granicą? W wielu krajach spotkałam się z piankami, które wyglądem przypominały ten rodzimy produkt, ale okazywało się, że zarówno smak, jak i tekstura dalekie są od nadwiślańskiego przysmaku.
Ptasie mleczko z pewnością można zaliczyć w poczet kultowych polskich słodyczy. Smakuje ono wielu obcokrajowcom, dla których konsystencja pianki w czekoladzie bywa zaskakująca. Emese, znajoma Węgierka, gdy po półrocznym pobycie w Polsce wracała do swojego kraju, kupiła dodatkową walizkę, aby wypełnić ją “Ptasim mleczkiem" - caluteńką!
Co ciekawe ptasie mleczko można spotkać w Rosji. W 1967 roku opracowane we Władywostoku przepis, który został rozpowszechniony na cały ówczesny Związek Radziecki. Ten przysmak nosi w Rosji nazwę... ptasie mleczko!
Zobacz również: Przepis na ptasie mleczko
Kultowe polskie słodycze to także kukułki. Kakaowe cukierki z nutą alkoholu mają za sobą dekady historii, kiedy to dla kolejnych pokoleń Polaków stawały się smakiem beztroskich dni. Kukułki są produkowane w Polsce od lat 60. i cieszą się niezmienną popularnością. Nasz pomysłowy naród nauczył się nawet przerabiać te cukierki na wyborny (trzeba przyznać) alkohol. Choć smak kukułek kojarzy nam się z dzieciństwem i wielu z nas je lubi, to jednak z wręczaniem ich obcokrajowcom lepiej być ostrożnym, bo wielu zagranicznych gości, delikatnie mówiąc, nie przepada za ich smakiem.
Zobacz również: Najlepsze zupy świata. Na liście polski przysmak
Choć pierniki spotkać można w różnych odmianach na całym świecie, to polskie pierniczki smakiem i wyglądem zdecydowanie wyróżniają się na tle innych. Są one tak wyjątkowe, że znalazły się w rankingu najlepszych słodyczy świata, stworzonym przez "Taste Atlas".