Próżno szukać ich za granicą. Ten smak znają wyłącznie Polacy
Jedzenie, jego sposób przygotowania i podania to elementy bardzo silnie osadzone w kulturze kraju, z którego pochodzą. Dlatego wyjeżdżając za granicę, zawsze warto próbować lokalnej kuchni. Z tego samego powodu jednym z lepszych upominków dla obcokrajowców są nasze rodzime przekąski. Co można zaliczyć do kultowych polskich słodyczy, których nie znajdziesz za granicą? Jedne z tych łakoci trafiły na listę najlepszych słodyczy świata!
Kisiel
Kisiel bez wątpienia zaliczyć można do kultowych polskich słodyczy. Jego gęsta konsystencja i owocowy smak u wielu z nas wywołują wspomnienie dzieciństwa. Tymczasem okazuje się, że obcokrajowcy nie znają kisielu. W innych językach nie ma nawet słowa, którym można byłoby określić ten przysmak. O problemach, jakie sprawia wytłumaczenie obcokrajowcom, czym jest kisiel odpowiedziała niedawno youtuberka Madi Cool. Gdy kobieta tłumaczyła znajomym, jak wygląda kisiel, w ich głowach pojawiały się budyń lub galaretka - nie wiedzieli, czym jest ten słodki deser. Ostatecznie kobieta zdecydowała się zrobić kisiel samodzielnie.
Ptasie mleczko
“Ptasie mleczko" to nazwa wymyślona przez Jana Wedla w 1936 roku i zarejestrowana przez jego firmę, jako należący do niej znak towarowy. Jednak w społecznej świadomości ptasie mleczko funkcjonuje raczej jako rodzaj cukierniczego wyrobu niż jeden konkretny produkt. O “Alpejskim mleczku", “Niebiańskiej piance" czy “Podniebnym mleczku" też mówimy ptasie mleczko, choć nie produkuje ich znana warszawska firma.
Zobacz również:
- Na andrzejki piekę proste, sprawdzone ciasto. Goście zawsze proszą o dokładkę
- Już czas! Zrób ciasto i niech leżakuje. Wyjdą najlepsze pierniczki
- To jeden z najlepszych dodatków do kilkudziesięciu dań. Bez problemu zrobisz we własnym domu
- Pięć przepisów na ciasta bez pieczenia– idealne na Boże Narodzenie i nie tylko
Ptasie mleczko w Polsce jest bardzo popularne, a za granicą? W wielu krajach spotkałam się z piankami, które wyglądem przypominały ten rodzimy produkt, ale okazywało się, że zarówno smak, jak i tekstura dalekie są od nadwiślańskiego przysmaku.
Ptasie mleczko z pewnością można zaliczyć w poczet kultowych polskich słodyczy. Smakuje ono wielu obcokrajowcom, dla których konsystencja pianki w czekoladzie bywa zaskakująca. Emese, znajoma Węgierka, gdy po półrocznym pobycie w Polsce wracała do swojego kraju, kupiła dodatkową walizkę, aby wypełnić ją “Ptasim mleczkiem" - caluteńką!
Co ciekawe ptasie mleczko można spotkać w Rosji. W 1967 roku opracowane we Władywostoku przepis, który został rozpowszechniony na cały ówczesny Związek Radziecki. Ten przysmak nosi w Rosji nazwę... ptasie mleczko!
Zobacz również: Przepis na ptasie mleczko
Kukułki
Kultowe polskie słodycze to także kukułki. Kakaowe cukierki z nutą alkoholu mają za sobą dekady historii, kiedy to dla kolejnych pokoleń Polaków stawały się smakiem beztroskich dni. Kukułki są produkowane w Polsce od lat 60. i cieszą się niezmienną popularnością. Nasz pomysłowy naród nauczył się nawet przerabiać te cukierki na wyborny (trzeba przyznać) alkohol. Choć smak kukułek kojarzy nam się z dzieciństwem i wielu z nas je lubi, to jednak z wręczaniem ich obcokrajowcom lepiej być ostrożnym, bo wielu zagranicznych gości, delikatnie mówiąc, nie przepada za ich smakiem.
Zobacz również: Najlepsze zupy świata. Na liście polski przysmak
Toruńskie pierniczki
Choć pierniki spotkać można w różnych odmianach na całym świecie, to polskie pierniczki smakiem i wyglądem zdecydowanie wyróżniają się na tle innych. Są one tak wyjątkowe, że znalazły się w rankingu najlepszych słodyczy świata, stworzonym przez "Taste Atlas".
Opublikowana pod koniec kwietnia 2023 roku lista, uwzględnia regionalne łakocie z całego globu. Pozycja na niej zależała od głosów użytkowników serwisu "Taste Atlas". Toruńskie pierniki, jako jedyny polski przysmak znalazły się w gronie 100 najlepszych na świecie - zajęły 30 miejsce w rankingu. Rozważając prezent dla obcokrajowca, warto zatem wziąć ten polski wyrób pod uwagę.
Krówki
Wiele z przedstawionych łakoci, jako kultowe polskie słodycze, jest eksportowanych, toteż można je znaleźć także w zagranicznych sklepach. Przykładem są polskie krówki, które trafiają do 25 krajów, a w świecie arabskim robią prawdziwą furorę. Krówki nazywane są też pomadkami mlecznymi bądź ciągutkami i widnieją na “Liście polskich produktów tradycyjnych" tworzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Choć podobne karmelki można znaleźć też w innych krajach, to trzeba przyznać, że smak polskiej krówki jest nie do podrobienia.
Zobacz również: Słodki biznes w gorzkich czasach. Krówka Ustecka zamiast ryby?
Śliwki w czekoladzie
Śliwki w czekoladzie to kolejne, popularne na polskim rynku słodycze. Gdy na stałe mieszkający w Polsce znajomy Chorwat, wraca do domu - zawsze zabiera pokaźny worek śliwek w czekoladzie, uważa je bowiem za najlepszy polski wyrób cukierniczy. Dlatego jeśli chcielibyśmy poczęstować obcokrajowców rodzimymi łakociami, to śliwki w czekoladzie będą dobrym pomysłem. Chyba że nasi znajomi pochodzą z Rosji bądź Ukrainy, wówczas smak czekoladowanych śliwek nie będzie dla nich zaskoczeniem, bo takie słodycze można znaleźć także w ich krajach. Miałam okazję skosztować ukraińskich i muszę przyznać, że są pyszne.
Na prezentowanej powyżej liście znalazły się tylko wybrane łakocie. Chętnie dowiemy się, jakie przekąski nasi użytkownicy zaliczyliby do kultowych polskich słodyczy? Zachęcamy do podzielenia się swoją opinią w mailu bądź na facebookowym profilu Interia Kobieta.