Przysmak króla i symbol Wielkiego Postu. Jak przygotować wodę śledziową?
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Staropolska tradycja podawania śledzia w trakcie Wielkiego Postu dotrwała do czasów współczesnych. Jeśli w tym czasie planujemy zrezygnować lub ograniczyć spożywanie mięsa, postawmy na sycące ryby. Doskonałym wyborem będzie śledź, który nie tylko doskonale smakuje w sałatkach, ale także nada się do zupy.
Spis treści:
Postna woda śledziowa - co to?
Tegoroczny karnawał odszedł już do lamusa, a 14 lutego rozpoczął się Wielki Post. Dla wielu osób to czas pokuty i nawrócenia, w którym rezygnuje się z rozrywek, przyjemności i wykwintnego jedzenia. Od wieków symbolem tego czasu były dania na bazie śledzia.
W tym momencie roku warto przypomnieć o zupie śledziowej, nazywanej także potocznie wodą śledziową. Woda śledziowa z dodatkiem ziemniaków to postne danie, które smakiem nieco przypomina klasyczne sałatki na bazie słonej ryby. Podstawę przepisu stanowią filety śledziowe typu matias, świeżo gotowane ziemniaki, spora ilość cebuli, koperku oraz śmietany. Do wykonania przysmaku potrzeba tylko 30 minut.
Co dodać do zupy śledziowej?
W niektórych regionach Polski wodę śledziową nazywa się "ślepym śledziem", a zamiast śmietany składniki miesza się z maślanką lub kefirem. Podstawowy przepis możemy zmodyfikować zgodnie z własnymi preferencjami smakowymi. Jeśli podaną wśród składników wodę zastąpimy mlekiem, zupa stanie się bardziej wyrazista. Dodatkowo składnik doskonale zneutralizuje słoność śledzi, przez co nie trzeba ich będzie wcześniej moczyć.
Składniki na zupę śledziową
- 500 g matiasów,
- 2 cebule,
- 400 g śmietany 18%,
- 2 liście laurowe,
- 3 ziela angielskie,
- 30 g cukru białego,
- 1,5 l wody,
- 90 ml octu,
- 450 g ziemniaków,
- ½ pęczka koperku,
- szczypta świeżo mielonego czarnego pieprzu.
Jak się robi zupę śledziową? Przepis
- Zaczynamy od dokładnego namoczenia śledzi w zimnej wodzie przez kilka godzin. Pamiętajmy, by co godzinę wymieniać płyn na świeży. Po tym czasie odsączamy śledzie, suszymy i kroimy w niewielkie paseczki.
- W kolejnym kroku przechodzimy do przygotowania wywaru. Do garnka wlewamy wodę i ocet, a następnie dodajemy liść laurowy, ziele angielskie i cukier. Podgrzewamy do całkowitego rozpuszczenia cukru.
- W międzyczasie obieramy cebulę i kroimy w piórka lub drobną kostkę, po czym dorzucamy do garnka. Gotujemy jeszcze przez chwilę, wyłączamy, studzimy i wyławiamy pływające przyprawy.
- Ostudzoną wodę z octem i cebulą łączymy z podaną w przepisie porcją śmietany. Obrane ziemniaki gotujemy w całości w dobrze osolonej wodzie do momentu, aż zmiękną.
- Na dnie głębokich talerzy na zupę nakładamy porcję śledzi i ziemniaków, zalewamy wywarem, posypujemy drobno posiekanym koperkiem i doprawiamy czarnym pieprzem. Smacznego!
Sprawdź również: