Arka Noego naprawdę istniała? Zaskakujące odkrycie w Turcji
Biblijna Arka Noego od wieków fascynuje naukowców. Okazuje się, że może być nią... formacja skalna o charakterystycznym kształcie, znajdująca się w górach w Turcji! Zespół badaczy uważnie przygląda się nietypowej strukturze, wykorzystując skanowanie 3D.
Miejsce, które może być wzięte za biblijną Arkę Noego znajduje się niedaleko granicy turecko-irańskiej, na górze Tendürek w paśmie górskim Ararat. Formacja została odkryta przez Ilhana Durupinara, kapitana tureckich sił powietrznych i kartografa, w 1959 roku. Dostrzegł on specyficzny kształt gór na wojskowych zdjęciach lotniczych wykonywanych na zlecenie NATO.
Obserwacja kapitana natychmiast okazała się sensacją i obiegła media - nie tylko te tureckie, napisano o niej m. in. w magazynie "Life".
Potencjalna Arka Noego została znaleziona w regionie, w którym, według tradycji, miała osiąść po potopie. To zelektryzowało wierzących na całym świecie. Naukowcy zaczęli ściągać do tamtego regionu, aby przyglądać się odkryciu - ich zdania są jednak podzielone. Część z nich twierdziła, że obiekt musiał wykonać człowiek, jednak spora grupa badaczy przekonywała, że to tylko naturalna formacja skalna o charakterystycznym kształcie, a zbieżność z biblijną Arką Noego jest przypadkowa.
Naukowcy jednak nie ustawali w ustaleniu, czy formacja z gór Ararat to prawdziwa Arka. Wszystko dlatego, że wymiary nietypowego odkrycia były niemal identyczne jak wymiary biblijnej Arki Noego, która została opisana w Starym Testamencie, w Księdze Rodzaju. Tajemniczy kształt miał bowiem 156,64 na 26,66 metrów - tyle mierzy Arka Noego według opisu z Biblii.
Mogliśmy się tego dowiedzieć dzięki badaniom nad formacją skał z góry Tendürek, którą prowadzą aktualnie amerykańscy i tureccy specjaliści, którzy należą do projektu Noah's Ark Scans. Wykorzystują do tego technologię skanowania 3D.
Dzięki tej specjalistycznej technologii wykazano także, że pod ziemią i pod charakterystycznym kształtem znajduje się dziwna konstrukcja stworzona z kształtów złożonych z prostych, równoległych linii i kątów prostych, które wyraźnie wyglądają na stworzone przez człowieka. Mówi o tym jeden z badaczy z zespołu, Andrew Jones, inżynier informatyki i archeolog.
- podkreślał Jones w wypowiedzi dla "The Sun".
Innym argumentem, który, zdaniem badaczy, przemawia za tym, że nietypowa formacja geologiczna z tureckich gór to biblijna Arka Noego, jest fakt, że odkryto trzy warstwy, które mogą odpowiadać trzem pokładom, z których składał się legendarny statek.
Zespół podkreśla, że odkrycia powinny zmusić sceptyków do ponownego przyjrzenia się temu wyjątkowemu miejscu. Ma także nadzieję na dalsze prace - skany, a także odwierty i wykopy. Noah’s Ark Scans stara się pozyskać niezbędne 100 tysięcy dolarów, aby kontynuować prace.
Według opisanej w Księdze Rodzaju, w Starym Testamencie historii, Noe, natchniony przez Boga, zbudował 156-metrowy drewniany statek (arkę), aby uchronić siebie, swoją rodzinę i zwierzęta przed apokaliptyczną powodzią.
Geolodzy i historycy uważają, że biblijnego mitu o powodzi nie można traktować dosłownie. Nie da się pogodzić go z historią ludzkości i wiekiem Ziemi, jednak dowody na istnienie Arki Noego wciąż są poszukiwane. Czy tym razem badacze wpadli na trop i Arka istniała naprawdę? Być może odpowiemy sobie na to pytanie, kiedy przedstawiciele Noah’s Ark Scans dokończą swoje badania.
Przeczytaj też:
Nie wyrzucaj skórki z banana. Oto co możesz z nią zrobić
Najwyższe i najniższe kobiety z show-biznesu! Ile mają wzrostu?
Małgorzata Socha podekscytowana ciążą! Wielką radość widać na filmie
* * *
Zobacz więcej: