Już nie Turcja, a... Oto nowe najchętniej wybierane kierunki na wakacje 2024

Sezon wakacyjny, który zbliża się wielkimi krokami, zapowiada się dość interesująco. W 2024 roku, w przeciwieństwie do poprzednich lat, Turcja nie jest już najczęściej wybieranym kierunkiem podróży. Z najnowszych badań wynika, że Polacy stawiają na nieco inne destynacje. Gdzie najchętniej wyjadą polscy turyści i ile wydadzą na tegoroczne wakacje?

Gdzie Polacy najchętniej pojadą na wakacje w 2024 roku?
Gdzie Polacy najchętniej pojadą na wakacje w 2024 roku? 123RF/PICSEL

Polacy mają nowe ulubione kierunki. Coraz mniej osób decyduje się na urlop w Turcji

Według raportu Visa CEE Travel and Payment Intentions Study 2024, aż 40% Polaków planuje spędzić wakacje 2024 za granicą. Co ciekawe, w tym roku Turcja, która przez lata była jednym z najczęściej wybieranych kierunków, schodzi na dalszy plan.

Według raportu w 2024 roku najchętniej wybieranymi krajami są Włochy, Chorwacja i Grecja, które przyciągają turystów swoim urokiem, pięknymi plażami i malowniczymi krajobrazami. Kierunki te są również bardzo atrakcyjne z uwagi na tanie i szybkie połączenia lotnicze.

Z kolei ci, którzy swoje wakacje planują spędzić poza Europą, najczęściej wybierają Egipt, Maroko i Tunezję. Kraje te oferują nie tylko piękne plaże i świetną infrastrukturę turystyczną, ale również swoją egzotyką dostarczają turystom niezapomnianych wrażeń.

Nowy trend wśród polskich turystów. Coraz chętniej planujemy na własną rękę

Nowością jest również rosnąca tendencja do samodzielnego organizowania tegorocznych wakacji. Według danych ponad połowa Polaków decyduje się na planowanie podróży na własną rękę, z pomocą portali rezerwacyjnych oraz wyszukiwarek lotów, które umożliwiają znalezienie hoteli i połączeń lotniczych dopasowanych do naszych potrzeb i oczekiwań.

Polacy coraz częściej samodzielnie planują swoje wakacje
Polacy coraz częściej samodzielnie planują swoje wakacje 123RF/PICSEL


Ile Polacy wydadzą na wakacje 2024? Znaczna część nie chce przekroczyć tej kwoty

Średnie wydatki na wakacje za granicą wyniosą w tym roku około 4500 zł na osobę. Znaczna część Polaków (37%) planuje wydać na wakacyjny wyjazd od 901 do 3600 zł. Z kolei 15% respondentów przyznało, że nie jest pewna, ile dokładnie wyniosą ich wydatki na podróż.

Polacy, spędzając czas na wakacjach, najchętniej wydają pieniądze na jedzenie, picie, rozrywkę i pamiątki. Co ciekawe, jedynie 16% turystów jest gotowych zapłacić więcej za rozwiązania przyjazne środowisku, co pokazuje, że ekologia wciąż nie jest priorytetem dla większości wyjeżdżających.

Podczas wakacji najchętniej wydajemy pieniądze na jedzenie, rozrywkę i pamiątki
Podczas wakacji najchętniej wydajemy pieniądze na jedzenie, rozrywkę i pamiątki123RF/PICSEL

Polacy chcą podróżować coraz częściej. Rośnie zainteresowanie city breakami

Raport ukazuje dużo nowych trendów wśród polskich turystów. Po pierwsze Polacy coraz chętniej wybierają wakacje poza sezonem. To doskonały sposób na uniknięcie tłumów i wypoczynek w spokoju. Zarówno ceny hoteli, jak i lotów, poza sezonem są też dużo niższe, nie wspominając już o większym wyborze.

Po drugie niemal połowa urlopowiczów planuje wyjazdy dwa lub trzy razy w roku, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu krótszymi, ale częstszymi wyjazdami. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się city breaki, czyli kilkudniowe, a czasami tylko weekendowe wyjazdy do europejskich miast. To świetny sposób na krótki i aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}