Reklama

Reklama

Kos - wyspa Hipokratesa. Co warto zobaczyć w tym pięknym zakątku Grecji?

Wakacje 2022 trwają w najlepsze. Dobrym pomysłem na urlop jest zawsze Grecja. Po pierwsze kraj ten nie należy do najdroższych, a po drugie nawet jeśli już w nim byliśmy, to zawsze możemy wrócić i odwiedzić jedną z wielu greckich wysp. Do najciekawszych zalicza się m.in. mały i urokliwy Kos.

Do Grecji należy około 2500 wysp - dokładną liczbę trudno jest oszacować z uwagi na mikroskopijność wielu z nich. Zamieszkałych jest 165, a biura podróży organizują wycieczki na jeszcze bardziej ograniczoną ilość. Jedną z takich wysp jest Kos, mały i urokliwy, z wieloma ciekawymi miejscami do odwiedzenia.

Kos - podstawowe informacje

Kos położony jest na Morzu Egejskim u wybrzeży Turcji. Wchodzi w skład Sporadów Południowych, inaczej zwanych archipelagiem Dodekanez (nazwa pochodzi od 12 głównych wysp, choć jest ich znacznie więcej). Długość wyspy wynosi około 50 kilometrów, a średnia szerokość to 10 kilometrów. Długość linii brzegowej to z kolei 112 kilometrów. Zamieszkuje ją niespełna 30 tysięcy mieszkańców.

Reklama

Wyspa żyje głównie z turystyki, a także z rolnictwa - uprawia się oliwki, winorośl, figi, migdały, warzywa, kukurydzę czy pszenicę. Kos posiada kilka portów oraz lotnisko. Teren na wyspie jest zróżnicowany i znajdują się tam zarówno uprawne niziny jak i góry z najwyższym szczytem Dikeos.

Pogoda na Kos podczas miesięcy wakacyjnych jest wprost idealna zarówno do plażowania jak i zwiedzania. Temperatura w dzień wprawdzie przekracza 30, a nieraz nawet 35 stopni, jednak upały nie są tak dokuczliwe z uwagi na obecność przyjemnego wiatru, szczególne na wybrzeżu. Wyspa jest podatna na trzęsienia ziemi - ostatnie miało miejsce w 2017 roku i zniszczyło wiele budynków.

Historia Kos w skrócie

Kos w starożytności należał do Imperium Rzymskiego, natomiast w średniowieczu do Cesarstwa Bizantyjskiego. Następnie przez ponad 200 lat wyspa znajdowała się w rękach zakonu Joannitów, których wpływy widać tam do dzisiaj, w postaci twierdzy w mieście Kos oraz ruin Zamku Antimachia. Kolejne prawie 400 lat to panowanie Turków.

W XX stuleciu władza na wyspie zmieniała się najczęściej. W wyniku wojny włosko-tureckiej panowanie na Kos przejęli Włosi, a trzęsienie ziemi z 1933 roku spowodowało, że to im przypadła odbudowa stolicy wyspy, stąd też przewaga stylu włoskiego faszyzmu w architekturze miasta. W czasie II wojny światowej i krótko po niej na Kos byli Niemcy oraz Brytyjczycy, a w 1947 wyspę oddano w końcu Grecji

Według wielu źródeł na Kos miał się urodzić Hipokrates, uważany za ojca medycyny. W stolicy wyspy znajduje się tzw. Drzewo Hipokratesa - platan, pod którym zgodnie z legendami mistrz miał przemawiać do swoich uczniów. Trzeba jednak zaznaczyć, że z uwagi na żywotność tego drzewa, nie jest możliwe, aby przetrwało tyle lat. Nieopodal miasta jest usytuowany asklepion, gdzie Hipokrates miał mieć swoją szkołę.

Co warto zobaczyć na Kos?

Z pewnością najważniejszym punktem wakacji na Kos jest stolica wyspy o tej samej nazwie. To właśnie tu znajduje się kilka pozostałości z czasów starożytności. Jest agora, czyli ruiny antycznego rynku, jest odeon będący mniejszym odpowiednikiem starożytnego teatru o amfiteatralnej budowie, jest także Casa Romana, odrestaurowany dom rzymski.

W niedalekiej odległości od stolicy Kos znajdziemy niezwykle malowniczą górską wioskę Zia. Aby się do niej dostać, trzeba wjechać pod górę wąskimi zakrętami, jednak widoki zdecydowanie są tego warte. W miejscowości można napić się pysznej lemoniady w jednej z urokliwych kafejek, a także zakupić pamiątki na straganach umieszczonych wzdłuż ulicy przypominającej zakopiańskie Krupówki.

Z kolei po drugiej stronie wyspy znajduje się pięknie położony półwysep Kefalos. Znajdziemy tutaj m.in. plażę Agios Stefanos, z której podziwiać można widok na uroczą wysepkę Kastri z małym kościółkiem. Jest to jedno z ulubionych miejsc mieszkańców na zawieranie ślubów w plenerze.

Oprócz tego na Kos warto zobaczyć najpiękniejsze piaszczyste plaże w Tigaki i Marmari, słone bagna Alikes czy naturalne termy Embros, w których można za darmo zażyć kąpieli w gorącej wodzie. Dla dzieci natomiast atrakcją będą pawie w Plaka Forest. Wieczorem odwiedzić można Mastichari z pięknym zachodem słońca oraz tętniącą nocnym życiem Kardamenę.

Kos jest również świetnym miejscem bazowym do wycieczek na inne greckie wyspy. W pobliżu znajduje się m.in. Nisiros, gdzie można pospacerować po kraterze czynnego wulkanu Stefanos. W ofercie biur podróży są także rejsy na pobliskie trzy wyspy - Kalimnos, Pserimos oraz Plati. Z kolei z portu w Kos szybko dostaniemy się statkiem do tureckiego Bodrum.

***

Zobacz również:

Połączenie tych produktów, to piekło dla żołądka. Wzdęcia to nie wszystko

Maryja pokazała jej przyszłość świata. Co zobaczyła Mirjana Soldo?

Woda z ogórków kiszonych - eliksir składników aktywnych biologicznie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kos | greckie wyspy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy