Królowa Elżbieta II długo wzbraniała się przed tą decyzją!

Królowa Elżbieta II, jak i jej przodkowie, uważała, że nie o wszystkich sprawach monarchii poddani muszą wiedzieć. Starannie chroniła swoje życie, które toczyło się za pałacowymi murami. Z biegiem lat wiele spraw uległo zmianie, również postawa monarchini, która otworzyła ogrody Pałacu Buckingham dla poddanych. To, co kryje ten teren, może niektórych zaskoczyć!

Królowa Elżbieta postanowiła w kwietniu 2021 roku otworzyć ogrody Pałacu Buckingham dla zwiedzających i pragnących na tym terenie piknikować
Królowa Elżbieta postanowiła w kwietniu 2021 roku otworzyć ogrody Pałacu Buckingham dla zwiedzających i pragnących na tym terenie piknikować Max Mumby/IndigoGetty Images

Królowa Elżbieta II pilnie strzegła tego sekretu

Jednak w myśl tradycji i zasad, długo te miejsca nie były dostępne dla przeciętnego człowieka. Zaczęło się to zmieniać za czasów panowania królowej Elżbiety II. 

To ona, za namową swojego męża, księcia Filipa, wpuściła do Pałacu Buckingham kamery telewizji BBC, by pokazać życie rodziny królewskiej. Od tamtej pory wiele wydarzeń było transmitowane w telewizji, a Pałac powoli przestawał być miejscem mistycznym i tajemniczym. 

Podobnie było z ogrodami Pałacu Buckingham. To największy prywatny ogród w Londynie, o powierzchni 39 akrów, z lądowiskiem dla helikopterów, jeziorem i kortem tenisowym, w którym żyje 30 różnych gatunków ptaków i ponad 350 różnych dzikich kwiatów, niektóre niezwykle rzadkie.

Sam Pałac Buckingham został wybudowanie na terenie, gdzie Jakub I zasadził ogród morwowy, by rozpocząć tam hodowlę jedwabników, więc znaczenie ogrodu dla królowej Elżbiety II jest spore. 

Sama od dziecka uwielbiała spędzać czas na świeżym powietrzu, jeżdżąc na polowania, przejażdżki konne, czy spacerując z ukochanymi psami po ogrodzie. 

To jednak przez długi okres było miejsce dostępne tylko dla rodziny królewskiej. Następnie dostępna była możliwość zwiedzania ogrodów tylko w określonych miesiącach i wyłącznie z przewodnikiem. 

Ogrody Pałacu Buckingham przyciągają coraz większą liczbę zwiedzających. Na ich terenie można odpocząć na łonie przyrody
Ogrody Pałacu Buckingham przyciągają coraz większą liczbę zwiedzających. Na ich terenie można odpocząć na łonie przyrody Kirsty O'Connor/PA ImagesGetty Images

Królowa Elżbieta II otworzyła ogrody Pałacu Buckingham dla zwiedzających

W kwietniu 2021 roku królowa Elżbieta II podjęła niezwykłą decyzję. Postanowiła podzielić się swoim ukochanym ogrodem z poddanymi. Postanowiła, że od teraz na terenie ogrodów można urządzać pikniki i to bez konieczności wynajmowania przewodnika, który byłby pracownikiem Pałacu. 

Królowa uczyniła to, by nieco podnieść na duchu poddanych, zmęczonych pandemią koronawirusa i obostrzeniami z nią związanymi.

Była to niezwykła decyzja, ponieważ prywatny ogród zwykle pozostawał zamknięty dla publiczności. Jedynie w 2002 roku Królowa uczyniła wyjątek, kiedy to po raz pierwszy za swojego panowania zaprosiła publiczność do ogrodu w ramach Golden Jubilee Weekend.

Obecnie ponad 50 tys. osób odwiedza Pałac każdego roku jako goście państwowych bankietów, obiadów, kolacji i przyjęć w ogrodzie. Kiedy już nadarzy się taka okazja, trzeba jednak pamiętać o odpowiednim ubraniu się. 

Z możliwości piknikowania na terenie ogrodów Pałacu Buckingham można korzystać od kwietnia 2021 roku
Z możliwości piknikowania na terenie ogrodów Pałacu Buckingham można korzystać od kwietnia 2021 roku Kirsty O'Connor/PA ImagesGetty Images

Dress code, Waza Waterloo i inne tajemnice ogrodów królowej Elżbiety II

Odwiedzając mury i ogrody pałacu, goście muszą stawiać na niezbyt krzykliwe i wzorzyste tkaniny. Panowie muszą zdecydować się na bardziej elegancki strój niż krótkie spodenki i sportowe obuwie, a panie zgodnie z etykietą, zasłonić kolana.

Kiedy już pragnący odwiedzić królewskie ogrody spełnią wszelkie normy, mogą cieszyć się cudami ukrytymi na ich terenie. Dla kochających naturę ciekawostką jest, że na terenie ogrodów znajdziemy  wiele rzadkich gatunków drzew (kasztan indyjski, srebrny klon, cyprys bagienny), a także pomników przyrody, takich jak drzewo morwy pamiętające czasy panowania Jakuba I Stuarta. 

Znajduje się tam także założone w XIX w. jezioro. Dzieła sztuki, których wielką fanką jest królowa Elżbieta II,  także znalazły miejsce w ogrodach Pałacu Buckingham.

Najważniejszym z nich jest Waza Waterloo - wielka,15-tonowa i wysoka na prawie 5 metrów, marmurowa urna. Powstała ona na polecenie Napoleona, na znak zwycięstwa. Jednak gdy Francuzi polegli pod Waterloo, waza została przekazana Jerzemu IV.  

Waza Waterloo jest jednym z zabytków, które można oglądać na terenie ogrodów królowej Elżbiety II
Waza Waterloo jest jednym z zabytków, które można oglądać na terenie ogrodów królowej Elżbiety II Kirsty O'ConnorGetty Images
Królowa Elżbieta II i książę Filip uwielbiali spędzać czas wraz z dziećmi w ogrodach Pałacu Buckingham
Królowa Elżbieta II i książę Filip uwielbiali spędzać czas wraz z dziećmi w ogrodach Pałacu Buckingham KeystoneGetty Images
Kate Middleton na premierze "Spectre"INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas