Najlepsze miasta do życia. Ranking nie pozostawia złudzeń. Gdzie Warszawa?
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Gdzie żyje się najlepiej? Eksperci "The Economist" postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu nieco dokładniej. Przebadali więc jakość życia w wielu miastach na całym świecie i jak co roku przedstawili ranking zawierający listę miejsc, w których funkcjonuje się najwygodniej. Na szczycie, po raz kolejny, bez zaskoczeń. Jak jednak wypadła Warszawa? Mamy powody do dumy.
"The Economist" wybrało najlepsze miasta do życia. Na czele bez zmian
Brytyjski tygodnik "The Economist" rokrocznie przygląda się jakości życia w największych miastach na całym świecie - wyciągając wnioski, które zaskoczyć mogą niejednego mieszkańca. A chociaż lista powstaje głównie z myślą o poszukujących miejsca na biznes przedsiębiorcach, daje spory ogląd na to, jak żyje się w poszczególnych krajach.
Zobacz również:
Porównanie 173 miast, które pojawiają się w rankingu, odbywa się w pięciu kategoriach - stabilność i bezpieczeństwo, dostęp do opieki zdrowotnej, kultura i środowisko, edukacja i infrastruktura. Eksperci klasyfikują je następnie w 100-punktowej skali. Wszystko po to by pokazać, jak wygodnie się w nich żyje. Które miasto okazało się niepokonane?
Tutaj żyje się najlepiej. Bez zmian trzeci rok z rzędu
Gdzie jest najlepiej? Na szczycie nie zmieniło się wiele. Trzeci rok z rzędu miastem najlepszym do życia mianowano Wiedeń. Stolica Austrii, słynąca z połączenia bogactwa kulturowego oraz niezbędnych usług publicznych, nie miała sobie równych.
"W tym roku Wiedeń po raz kolejny uzyskał maksymalną liczbę punktów (100) w czterech z pięciu kategorii. Choć jego wynik w kategorii kultura i środowisko był mniej optymalny - 93,5, ze względu na brak dużych wydarzeń sportowych" - mówi zastępca dyrektora ds. przemysłu w dziale badań i analiz "The Economist" (EIU) Barsali Bhattacharyya dla serwisu forbes.com.
Niewiele zmieniło się również na drugim miejscu rankingu. Trzeci rok z rzędu drugi stopień podium przypadł Kopenhadze w Danii. Czołówkę zamyka Zurych w Szwajcarii, który w mistrzowski sposób pokonał czwarte w rankingu Melbourne w Australii.
"Wszystkie trzy miasta wyróżniają się niewielką liczbą ludności, co przekłada się na niższy wskaźnik przestępczości oraz mniejszy tłok na drogach i w transporcie publicznym" - zauważają dodatkowo twórcy rankingu z "The Economist". A co z lokalizacjami w Polsce?
Zobacz również: Oto najmniejsze miasta w Polsce. Mieszkańców ubywa z roku na rok
Ocenili warunki do życia w wielu miastach świata. Gdzie Warszawa?
Na dalszych pozycjach listy nie zabrakło miast z Kanady: Calgary i Vancouver, a także z Azji oraz Pacyfiku: Sydney, Osaki i Auckland.
Warszawa uplasowała się w połowie zestawienia. Eksperci "The Economist" przyznali jej nieco ponad 80 punktów, co dało wynik zbliżony do Montevideo w Urugwaju, Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich czy Lexington w amerykańskim stanie Kentucky. Mimo wszystko mamy powody do dumy. Stolica Polski wyprzedziła bowiem wiele innych, europejskich miast, na czele z Pragą, Budapesztem, Londynem i Paryżem. Pokonała także większość miast z zachodu Europy.
Ranking zamyka stolica Syrii, Damaszek. Eksperci orzekli, że ta jest "najmniej nadającym się do życia miastem w indeksie od 2013 roku", uzyskując w tym roku zaledwie 30,7 punktów. "Poziom stabilności wyniósł tu 20 punktów i obok Karaczi w Pakistanie jest najmniej bezpiecznym miastem" - twierdzi "The Economist".