Najmniejsze miasta w województwie śląskim. Zamieszkuje je zaledwie 2 tys. osób

Województwo śląskie słynie z dużych obszarów o intensywnej zabudowie, jednak skrywa także wiele małych miast o wyjątkowym charakterze. Najmniejsze z nich, choć nie dorównują wielkością czy populacją Katowicom i Gliwicom, mają swój niepowtarzalny urok. Warto je poznać, aby odkryć inną, spokojniejszą stronę regionu.

Klasztor w miejscowości Pilica
Klasztor w miejscowości PilicaKarol PorwichEast News

To najmniejsze miasto na Śląsku. Liczba mieszkańców zaskakuje

W województwie śląskim znajdują się 74 miasta, a za największe uznawane są Katowice, gdzie mieszka ok. 280 190 osób. Jednakże najmniejsze, Pilica, znajduje się w powiecie zawierciańskim, a liczba ludności w 2023 roku nie przekroczyła 1751 osób. Jak wynika z danych GUS, zamieszkiwało tam 856 mężczyzn i 905 kobiet. Dzieci w tej populacji stanowiły ok. 15%. Na drugim miejscu plasują się Sośnicowice z powiatu gliwickiego, które w 2023 roku były zamieszkiwane przez 1958 osób - 844 mężczyzn i 1114 kobiety. Natomiast na trzeciej pozycji znajduje się miejscowość z powiatu raciborskiego - Krzanowice, w których ogółem mieszkało 2000 osób. 

Widok na najbardziej zaludnione śląskie miasto
Widok na najbardziej zaludnione śląskie miastoGetty Images

Dlaczego warto odwiedzić Pilice? Mało znane zabytki i nie tylko

Choć mieszkańców jest tam niewielu, to atrakcje mogą być zaskakujące dla przyjezdnych. W Pilicy warto zobaczyć Kościół Św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, którego początki sięgają XIV wieku i który wyróżnia się bogatym wnętrzem. Sanktuarium MB Śnieżnej Opiekunki Rodzin, połączone z klasztorem Franciszkanów, znajduje się w pobliskich Biskupicach. Pałac w Pilicy z XVII wieku, kiedyś był piękną rezydencją, a Rynek zachował średniowieczny układ przestrzenny i został zrewitalizowany. Okolica Pilicy zachęca do odwiedzin dzięki jurajskim krajobrazom i bliskości atrakcji, takich jak ruiny zamków w Smoleniu i Podzamczu. Warto również odwiedzić Zalew Pilicki i Górę Św. Piotra, która oferuje widoki i rekreacyjne szlaki rowerowe.

Atrakcje małych, śląskich miejscowości

W Sośnicowicach w powiecie gliwickim warto udać się zobaczyć pałac przy ul. Kozielskiej - to późnobarokowa rezydencja z 1755 roku, zbudowana na miejscu średniowiecznego zamku, dziś mieszcząca Dom Pomocy Społecznej. Do listy należy dodać również Kościół Św. Jakuba Starszego z XV wieku łączący styl gotycki i barokowy, a obok niego znajduje się średniowieczny krzyż pokutny. Miasto zachowało swój zabytkowy układ urbanistyczny z rynkiem otoczonym XIX-wiecznymi domami.

Kościół św. Wacława w Krzanowicach
Kościół św. Wacława w Krzanowicach123RF/PICSEL

Natomiast w Krzanowicach w powiecie raciborskim można spotkać tradycyjne budynki gospodarcze zwane lamusami, o ciekawej architekturze. W Krzanowicach warto zobaczyć także XVIII-wieczną kaplicę św. Jana Nepomucena i kolumnę NMP z 1715 roku oraz Kościół św. Mikołaja, zwany Mikołaszkiem, który pochodzi z 1744 roku.

Wschód słońca nad polami w okolicy Krzanowic
Wschód słońca nad polami w okolicy KrzanowicDominik Gajda/REPORTEREast News
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas