Piękna plaża, włoski klimat i brak tłumów. Wybrano najpiękniejszy nadmorski kurort Włoch

Już nie Portofino, Amalfi czy Tropea. Organizatorzy corocznego konkursu Cinque Vele po raz kolejny przyznali prestiżowy tytuł najpiękniejszego włoskiego nadmorskiego kurortu. Tym razem przypadł on malowniczemu miasteczku Pollica, położonemu w regionie Kampania. Oto dlaczego warto spędzić tam wakacje.

Pollica została wybrana najpiękniejszym włoskim kurortem
Pollica została wybrana najpiękniejszym włoskim kurortem 123RF/PICSEL

Nagroda Cinque Vele dla najpiękniejszych nadmorskich kurortów

Włoska Liga Ochrony Środowiska (Legambiente) oraz Włoski Klub Turystyczny co roku oceniają ponad 400 kurortów, w celu wyróżnienia najpiękniejszych miejsc w kraju. Kurorty, które najlepiej łączą piękno natury z zasadami ekologii i zrównoważonego rozwoju, nagradzane są prestiżowym wyróżnieniem Cinque Vele.

W tegorocznej edycji tytuł najpiękniejszego nadmorskiego kurortu we Włoszech przypadł malowniczemu miasteczku Pollica, położonemu w regionie Kampania, nieco ponad 100 km od dobrze znanego i uwielbianego przez turystów wybrzeża Amalfi.

Konkurs ten po raz kolejny udowadnia, że największe turystyczne skarby Włoch często kryją się poza utartymi szlakami.

Malownicza i spokojna Pollica najpiękniejszym włoskim kurortem

Pollica, położona w sercu Kampanii na południowym zboczu Monte Stella, to nie tylko miejsce o bogatej historii, ale także perła wśród włoskich nadmorskich kurortów. Miasteczko to jest częścią historycznego obszaru Cilento Antico i może poszczycić się urokliwą architekturą i interesującymi zabytkami.

Turyści odwiedzający to miejsce mogą odwiedzić Castello dei Principi Capano - zamek z 1290 roku ze średniowieczną wieżą, która stała się symbolem miasteczka. Ciekawym pod względem historycznym miejscem jest również klasztor Santa Maria delle Grazie, zbudowany w XVII wieku z inicjatywy księcia Vincenzo Capano.

Jednakże tym, co przyciąga turystów w to miejsce, jest urokliwa włoska architektura, piękne położenie, a także wspaniałe krajobrazy. Pollica przyciąga zarówno miłośników historii, jak i tych, którzy pragną odpocząć w spokojnych, malowniczych zakątkach.

Jednym z największych atutów okolicy jest plaża Pioppi z ciepłą i krystalicznie czystą wodą. Zejście do niej jest dość łagodne, dlatego z uroków plaży mogą korzystać zarówno rodziny z dziećmi, jak i osoby starsze. Plaża po części jest piaszczysta, otaczają ją zielone wzgórza, w które wkomponowane są historyczne budynki miasta, co też tworzy niesamowitą atmosferę.

Mimo rosnącej popularności miasto zachowuje swój autentyczny, spokojny charakter, wolny od zgiełku masowej turystyki. To idealne miejsce na relaks, w którym możemy cieszyć się pięknem natury i włoskiej kultury.

Pollica to malowniczo położone miasteczko, które przyciąga kameralną atmosferą i wspaniałą architekturą
Pollica to malowniczo położone miasteczko, które przyciąga kameralną atmosferą i wspaniałą architekturą123RF/PICSEL

Pollica - jak tam dotrzeć? Tanie loty z polskich miast

Kameralny i spokojny urok miasteczka Pollica po części wynika z trudnej dostępności tego miejsca. Najbliższe lotnisko znajduje się w Neapolu oddalonym od miejscowości o 150 km. O ile do Neapolu w prosty sposób dolecimy bezpośrednio z czterech polskich miast - Katowic, Warszawy, Gdańska i Wrocławia to, aby dostać się do samej miejscowości transportem publicznym, musimy liczyć się z kilkoma przesiadkami.

Z tego powodu najszybszym i najwygodniejszym sposobem podróży będzie samochód, który możemy wypożyczyć na lotnisku. Wówczas podróż do miejscowości zajmie nam około 2 godz. 20 min.

Pollica to bardzo kameralne miejsce, w którym infrastruktura noclegowa jest dość uboga. Z tego powodu, jeśli planujemy tam wakacje, nie ma na co czekać z rezerwacją noclegu. Ceny za noc dla dwóch osób zaczynają się od 386 złotych, jednak nieco tańsze noclegi znajdziemy w okolicznych wsiach i miasteczkach. Przykładowo odjeżdżając zaledwie 3.5 km za miasto, możemy znaleźć 2-osobowy pokój na wynajem już za 300 zł za noc.

Noclegów warto szukać w okolicznych wsiach i miejscowościach
Noclegów warto szukać w okolicznych wsiach i miejscowościach 123RF/PICSEL

Wakacje we Włoszech. Oto kurorty, które warto odwiedzić

Pollica to tylko jedna z wielu miejscowości wyróżnionych w tegorocznej edycji Cinque Vele. Wśród innych nagrodzonych miejsc znalazły się m.in. Nardò w Apulii, znane z toru testowego dla superszybkich samochodów oraz Baunei i Domus De Maria na Sardynii, które przyciągają turystów skalistymi wybrzeżami, przepięknymi plażami i zabytkowymi latarniami morskimi.

Jury konkursu doceniło także urok włoskich jezior. Wśród wyróżnionych miejscowości znalazło się Molveno w Trydencie, które słynie z krystalicznie czystego jeziora otoczonego majestatycznymi górami. Wyróżnienia otrzymały również Monticolo w Południowym Tyrolu oraz Massa Marittima w Toskanii, które przyciągają swoją niepowtarzalną atmosferą i naturalnym pięknem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas