Ranking najlepszych kierunków na wakacje 2024. Liderem doceniany przez Polaków kraj

Z uwagi na korzystne ceny oraz dużą liczbę ofert, wielu Polaków chętnie planuje wakacje z prawie rocznym wyprzedzeniem. Dla tych, którzy jeszcze nie zadecydowali, gdzie pojechać, redaktorzy brytyjskiego National Geographic przygotowali listę miejsc, które warto odwiedzić w 2024 roku. Wśród nich znalazły się nietypowe europejskie destynacje.

Gdzie wyjechać w 2024 roku? Oto lista 30. najpiękniejszych miejsc
Gdzie wyjechać w 2024 roku? Oto lista 30. najpiękniejszych miejsc 123RF/PICSEL

30 najciekawszych kierunków na 2024 rok. Nowy ranking National Geographic nieco zaskakuje

Redakcja National Geographic od lat przygotowuje prestiżowe rankingi będące zestawieniem najlepszych miejsc do odwiedzenia w danym roku. Niedawno na łamach brytyjskiego wydania magazynu ukazał się imponujący ranking 30 najciekawszych kierunków, które warto odwiedzić w przyszłym roku. 

Wraz z otwarciem nowych niezwykłych hoteli, realizowanymi ambitnymi projektami i nowymi trasami kolejowymi, dzięki którym podróżowanie stanie się łatwiejsze niż kiedykolwiek, jest w czym wybierać. Niezależnie od tego, czy chcesz połączyć się z przyrodą w Norwegii, wspiąć się na szczyty Himalajów, czy delektować się kuchnią Limy
napisali dziennikarze Rory Goulding i Connor McGovern.

Najlepsze europejskie miasta i atrakcje. Gdzie pojechać w 2024 roku?

Na liście 30 miejsc, które warto odwiedzić w 2024 roku, znalazło się wiele rzadziej odwiedzanych przez turystów europejskich miast i regionów. Wśród nich znajduje się Belfast w Irlandii Północnej, Emilia-Romagna i Pompeje we Włoszech, Rezerwat Galloway i Southern Ayrshire w Szkocji, a także Nordland w Norwegii. W zestawieniu pojawiło się również miasto Tartu w Estonii, które w 2024 roku będzie Europejską Stolicą Kultury.

W kontekście podróżowania po Europie, redaktorzy National Geographic UK podkreślają, że coraz bardziej popularne stają się podróże pociągiem. Kolej, oprócz korzyści ekologicznych, oferuje także znakomitą sieć połączeń po całej Europie. Tradycyjne wagony sypialne przeżywają renesans, a nowe połączenia są otwierane nawet między odległymi miejscowościami, takimi jak Malmö w Szwecji i Innsbruck w Austrii (malownicza trasa przez Danię, Niemcy i Austrię na dystansie aż 1720 km).

Tartu to drugie co do wielkości miasto w Estonii
Tartu to drugie co do wielkości miasto w Estonii 123RF/PICSEL

Zaskakujące pierwsze miejsce na liście. Albania hitem National Geography

Na liście najbardziej fascynujących kierunków podróży na świecie, czołowe miejsce zajmuje europejski kraj, który od kilku lat jest coraz bardziej doceniany przez polskich turystów. Według redaktorów National Geographic UK najlepszym miejscem dla podróżników w nadchodzącym roku będzie Albania, określana jako "wschodząca gwiazda Europy". 

Podróżnicy poszukujący czegoś nieco innego od swojej kolejnej europejskiej przygody coraz częściej spoglądają w stronę Albanii. Ten element bałkańskiej układanki przyciąga coraz większą liczbę turystów dzięki wybrzeżom Adriatyku i Morza Jońskiego, a także intrygującej przeszłości
czytamy.

Albania to nie tylko miejsce dla miłośników pięknych plaż i wypoczynku nad wodą. Rejonem wskazanym przez redaktorów wcale nie jest malownicze wybrzeże Albanii, a zapierające dech w piersi Góry Północnoalbańskie, znane również jako Alpy Albańskie lub Góry Przeklęte. Ich najwyższym szczytem jest Maja e Jezercës (2694 m n.p.m.) leżący częściowo na terenie pięknego Parku Narodowego Thethit. Góry Północnoalbańskie to niezwykła atrakcja zarówno dla fanów trekkingu, jak i amatorów górskich wspinaczek. 

Albania to również idealny wybór dla miłośników historii. Entuzjastom zwiedzania z pewnością do gustu przypadnie miasto Berat, zwane również "miastem tysiąca okien". Miejsce to przyciąga swoją wspaniałą architekturą oraz bizantyńskim zamkiem. Inną lokacją godną odwiedzenia jest miasto Butrint, którego historia sięga starożytności. Możemy podziwiać tam amfiteatr, a także ruiny rzymskich łaźni. 

Alpy Albańskie to niebywale malownicze góry, będące turystyczną perłą tego kraju
Alpy Albańskie to niebywale malownicze góry, będące turystyczną perłą tego kraju 123RF/PICSEL

Gdzie wyjechać na wakacje w 2024 roku? Pełna lista najlepszych destynacji

Oto kompletna  lista 30 miejsc, które warto odwiedzić w 2024 roku według National Geographic:

 1. Alpy Albańskie, Albania
 2. Belfast, Irlandia Północna
 3. Emilia-Romagna, Włochy
 4. Pociągiem przez Europę
 5. Rezerwat Galloway and Southern Ayrshire, Szkocja
 6. Nordland, Norwegia
 7. Północne Yorkshire, Anglia
 8. Pompeje, Włochy
 9. Saimaa, Finlandia
 10. Tartu, Estonia
 11. Euro 2024 w Niemczech
 12. Valletta, Malta
 13. Whisky w Walii
 14. Szlak turystyczny Wild Atlantic Way, Irlandia
 15. Pustynia Atakama, Chile
 16. Lima, Peru,
 17. Stan Nowy Jork, USA
 18. Miami, Floryda w USA
 19. Wyspa Dominika
 20. Nowa Szkocja, Kanada
 21. Texas, USA
 22. Półwysep Jukatan, Meksyk
 23. Iberá Wetlands, Argentyna
 24. Akagera, Rwanda
 25. Andrefana Dry Forests, Madagaskar
 26. Sierra Leone
 27. Sikkim, Indie
 28. Tainan, Tajwan
 29. Xi’an, Chiny
 30. Wiktoria, Australia
„Wodospad ognia”. Piękno przyrody ściąga turystów do YosemiteAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas