Szukasz alternatywy dla Zakopanego? Ruszaj w Beskidy. 4 miejsca idealne na jesienny weekend
Z dala od zgiełku i tłumów, a do tego w górach. Szukasz alternatywy dla Zakopanego? Nadchodząca jesień to idealna pora, by zwiedzić inne górskie miejscowości. Proponujemy te położone w Beskidach. Oto cztery alternatywy dla stolicy polskich Tatr, w których wypoczniesz w towarzystwie pięknych widoków.
Spis treści:
Nie masz pomysłu na jesienny wypad? Ruszaj w Polskę. Położone w Beskidach miejscowości polecają się na weekend i nie tylko. Jeśli często podróżujesz w Tatry i chcesz obrać nieco inny kierunek podróży, alternatyw dla Zakopanego nie brakuje. Jedną z nich jest Żywiec, określany mianem "Perły Beskidów". Dlaczego warto odwiedzić to miasto? Sprawdźcie: Szukasz alternatywy dla Zakopanego? Perła Beskidów idealna na jesienny weekend
Oprócz tego, wybraliśmy 4 miejscowości w Beskidach, które mogą być alternatywą dla zatłoczonego Zakopanego.
Wysowa Zdrój. Uzdrowisko ukryte w górach
Zobacz również:
- Najpiękniejsze miejsca na narty w Europie. Jedno z nich tuż przy polskiej granicy
- To miasto znalazło się w pierwszej dziesiątce. Polacy go nie doceniają
- Obcokrajowcy zachwyceni "ukrytym klejnotem Polski". Jesienią bywa zapomniany
- Dolnośląska perełka dla narciarzy. Ceny karnetów wciąż tańsze niż w Zakopanem
Na początek przenosimy się w Beskid Niski. To tutaj, nieopodal granicy ze Słowacją znajduje się uzdrowisko Wysowa Zdrój. Z pewnością uciekniesz tu od zgiełku miast - miejscowość otoczona górami sprzyja wypoczynkowi. Miejsce jest dobrze znane kuracjuszom i amatorom wędrówek po tym jakże urokliwym zakątku Polski.
Dlaczego warto wybrać się do Wysowej? Po przyjeździe koniecznie wybierzcie się do parku zdrojowego, który jesienią wybucha feerią barw. W drewnianym budynku pijalni możecie z kolei skosztować wód "Józef", "Franciszek", "Anna" i "Henryk". Nieopodal znajduje się Stary Dom Zdrojowy z początku XX wieku - obecnie mieści się w nim restauracja.
Wysowa Zdrój i jej okolice to również liczne szlaki piesze, rowerowe, konne. Miejscowość znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej - znajdują się na nim Cerkiew pw. św. Michała Archanioła i Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. A teraz ważna informacja dla amatorów grzybobrania: 7-8 października 2023 odbędzie się Święto Rydza. To już szesnasta edycja wydarzenia, która co roku przyciąga grzybiarzy i miłośników pysznej kuchni.
Turystyka, historia, wyśmienita kuchnia, brak tłumów - Wysowa Zdrój to z pewnością miejsce idealne na jesienny weekend.
Muszyna. Turystyczny hit na mapie Małopolski
Pozostańmy jeszcze w Małopolsce. W Beskidzie Sądeckim znajduje się jeden z turystycznych hitów, który też może być świetną alternatywą dla Zakopanego. Chodzi o Muszynę - malownicze uzdrowisko otoczone górami Beskidu Sądeckiego, znajdujące się w Dolinie Popradu. Powodów, by odwiedzić to miejsce, jest co najmniej kilka.
Muszyna słynie ze źródeł o leczniczych właściwościach. To one sprawiły, że stała się jednym z najpopularniejszych kurortów w Małopolsce. Niewielka miejscowość oferuje również relaks w salonach odnowy biologicznej czy grocie solnej, jak i liczne usługi uzdrowiskowe w sanatoriach.
Muszyna jest świetną bazą wypadową do pieszych i rowerowych wycieczek. Jedną z takich tras jest Turystyczna Pętla Muszyńska. Możemy przejechać nieco ponad 30 kilometrów wokół Gór Leluchowskich, które stanowią już część Beskidu Niskiego. Droga prowadzi m.in. wzdłuż Popradu, granicy ze Słowacją, a później wiedzie przez dawne łemkowskie wioski.
Miejscowość słynie też z Ogrodów Biblijnych, które są ilustracją dla najważniejszych fragmentów Starego i Nowego Testamentu. Tworzą je kompozycje roślin i instalacji architektonicznych. Muszyńskie Ogrody Biblijne to czwarty i największy tego typu obiekt w Polsce o powierzchni 1,2 ha.
Ogrody Biblijne można zwiedzać bezpłatnie od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 - 18.00. Przy wejściu znajduje się skarbonka na wolne datki, które są przeznaczane na rozbudowę ogrodów.
Więcej o Muszynie przeczytasz w naszym artykule:
Ustroń. Zielona oaza, wachlarz możliwości
A teraz przenosimy się w Beskid Śląski. Oprócz Wisły i Szczyrku, jedną z najbardziej znanych miejscowości jest Ustroń. Uzdrowisko kusi ofertą skierowaną do osób w różnym wieku, ale jedno jest pewne: można tu połączyć przyjemny relaks w zaciszu SPA z aktywnym wypoczynkiem.
W ośrodkach sanatoryjnych możecie skorzystać z zabiegów leczniczych i rehabilitacyjnych. Ważnym punktem programu powinno być również zwiedzanie. Nie brakuje tu tras w zieleni, wiodących przez różne zakątki Ustronia. Z miasta można się wybrać na Równicę czy Małą Czantorię.
W mieście działają restauracje, cukiernie czy puby, natomiast wzdłuż Wisły znajduje się aleja spacerowa z ławkami i trasą dla rowerów. W Ustroniu znajduje się wyciąg krzesełkowy na Czantorię. Co więcej, Ustroń jest też świetną bazą wypadową w inne zakątki Beskidu Śląskiego, w tym do rodzinnego miasta Adama Małysza - Wisły. Jeśli dysponujecie większą ilością wolnego czasu, warto odwiedzić również Istebną i Koniaków. Piękne widoki gwarantowane!
Korbielów. Kameralna wieś w Beskidzie Żywieckim
Na koniec coś dla miłośników natury i chodzenia po górach. Korbielów to niewielka, kameralna wieś w Beskidzie Żywieckim, która jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Beskidach. Znajduje się 19 kilometrów od Żywca, nad rzeką Glinną. Sąsiaduje z krainą Orawa leżącą u podnóża Babiej Góry.
Co robić tu nim spadnie śnieg? To przede wszystkim propozycja dla osób, które uwielbiają wypoczynek w otoczeniu natury i stawiają przede wszystkim na górskie wędrówki. Korbielów to świetna baza wypadowa na Halę Miziową, gdzie prowadzą dwa szlaki: zielony i żółty. Oba łączą się na Czarnym Groniu, a następnie prowadzą na Halę Miziową, na której znajduje się schronisko PTTK. W samym Korbielowie działa schronisko "Chata Baców", które powstało w 1967 roku jako schronisko PTTK "Smrek" w Korbielowie. Miejscowość posiada rozbudowaną bazę noclegową i jest też dobrą bazą wypadową w inne zakątki Żywiecczyzny. Jeśli wybieramy się w ten rejon Beskidu Żywieckiego, warto również odwiedzić wspomniany już Żywiec czy znajdującą się na trasie do Korbielowa Jeleśnię i inne urokliwe wsie.
Zobacz też: Polska na własne oczy. "Widoki nie z tej ziemi". Przeszłam najpiękniejszy szlak Beskidu Żywieckiego
***