To najpiękniejsze wieże widokowe w Polsce. Widok z nich zapiera dech w piersiach!

Jedną z atrakcji zyskujących w ostatnim czasie na popularności są wieże widokowe. Stawiane na szczytach gór, polanach o panoramicznych widokach, czy atrakcyjnych turystycznie miejscach, pozwalają na podziwianie zapierających dech w piersiach widoków. Oto kilka wież widokowych najbardziej docenianych przez turystów, z których rozpościera się najpiękniejszy pejzaż.

Polska obfituje w różnorodne wieże widokowe, z których widok wprost zachwyca. Oto najciekawsze z nich
Polska obfituje w różnorodne wieże widokowe, z których widok wprost zachwyca. Oto najciekawsze z nichEast News

Wieże widokowe to konstrukcje, które zostały zaprojektowane w celu umożliwienia obserwacji panoramy z podwyższonego punktu. Zazwyczaj są to budowle o dużej wysokości, umożliwiające turystom podziwianie rozległego krajobrazu, miast, jezior, gór, oceanów i innych malowniczych miejsc.

Wieże widokowe mogą mieć różne kształty i rozmiary, od prostych drewnianych platform po imponujące budowle z żelaza, stali, betonu lub innych materiałów. Ostatnio popularnymi obiektami widokowymi są też tzw. ścieżki w koronach drzew, czyli drewniane budowle, po których kroczy się na wysokości czubków drzew. W Polsce wieże widokowe najczęściej budowane są w popularnych turystycznie miejscach - szczytach górskich, polanach, lasach, czy innych atrakcyjnych miejscach. Oto niektóre z wież widokowych, z których roztaczają się najpiękniejsze panoramy.

Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju

W Krynicy-Zdroju otwarto wieżę widokowa i ścieżkę dydaktyczna w koronach drzew. Konstrukcja o wysokości 49,5 metra wznosi się na szczycie stacji narciarskiej Slotwiny Arena.
W Krynicy-Zdroju otwarto wieżę widokowa i ścieżkę dydaktyczna w koronach drzew. Konstrukcja o wysokości 49,5 metra wznosi się na szczycie stacji narciarskiej Slotwiny Arena. Fot. Damian KlamkaEast News

Wieża widokowa, a raczej ścieżka w koronach drzew w Krynicy-Zdroju, znajduje się na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. To pierwsza tego typu drewniana konstrukcja w Polsce. Prawie pięćdziesięciometrowa ścieżka-platforma widokowa nie funkcjonuje jedynie jako atrakcja turystyczna, ale pełni również funkcję edukacyjną. Wybudowana w 2019 roku wznosi się wśród pasm Jaworzyny Krynickiej. Z jej szczytu zjechać można 60-metrową zjeżdżalnią. Wejście na tę atrakcję turystyczną jest płatne i wynosi 65 zł za bilet ulgowy oraz 72 za normalny.

Wieża widokowa na Lubaniu

Wieża widokowa na Lubaniu
Wieża widokowa na LubaniuMariusz Grzelak/REPORTEREast News

Wieża na Lubaniu to turystyczna wieża widokowa otwarta w 2015 roku, na zachodnim wierzchołku Lubania (1211 m n. p. m.), najwyższego szczytu Pasma Lubania w południowo-wschodniej części Gorców. Wieża ma około 30 metrów, a na jej 20 metrze znajduje się platforma, z której rozpościera się widok na Gorce, Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, a nawet Tatry. Do wieży dostać się można szlakiem niebieskim prowadzącym z Kluszkowic. Trasa zajmuje około 2,5 godziny.

Wieża widokowa nad Soliną

Na stacji kolejki linowej zlokalizowanej na górze Jawor znajduje się 50-metrowa wieża widokowa z przeszkloną platformą skywalk. Wieża widokowa nad Soliną to nowo otwarta atrakcja, Na jej szczycie znajduje się również kawiarnia, w której można odpocząć przyglądając się widokom rozpościerającym się na Bieszczady i Jezioro Solińskie. Wejście na wieżę widokową jest płatne.

Wieża widokowa na Cergowej

Drewniana wieza widokowa na szczycie gory Cergowa, Beskid Niski
Drewniana wieza widokowa na szczycie gory Cergowa, Beskid NiskiMarek ZajdlerEast News

Na szczycie Cergowej, wierzchołka Beskidu Dukielskiego w Beskidzie Niskim w 2018 zbudowano drewnianą wieżę widokową. Zwieńczeniem 20-metrowej budowli początkowo miał być krzyż,  jednak ze względów formalnych na szczycie stanął uskokowy dach. Z wieży roztacza się widok na Beskid Niski, Bieszczady, Beskid Sądecki, Gorce, a nawet Tatry. Spacer na wieżę widokową w Cergowej zajmie około godziny w jedną stronę.

Wieża widokowa na Mogielicy

 Beskid Wyspowy, szczyt Mogielica, wieża widokowa na Mogielicy
Beskid Wyspowy, szczyt Mogielica, wieża widokowa na MogielicyMONKPRESSEast News
Widok z Mogielicy w kierunku Tatr
Widok z Mogielicy w kierunku TatrJakub HałunWikimedia

Wieża na Mogielnicy to kolejny z nowo otwartych obiektów tego typu. Wcześniej jej miejsce zajmowała stara, drewniana budowla, która jednak ze względu na zniszczenia nie nadawała się do użytku i przez kilka lat była zamknięta. Obecna,  bezpieczna konstrukcja, umiejscowiona na samym czubku najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego, Mogielicy (1170 m. n. p. m.) już przyciągnęła całą rzeszę fanów pieszych wędrówek. Panoramy ze szczytu zapierają dech w piersiach i pozwalają na obserwację takich pasm górskich, jak Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce i Tatry. Wieża ma 22 metry wysokości, a wejście na Mogielicę zajmuje około 1,5h w jedną stronę.

Wieża widokowa Geopark Łuk Mużakowa

Ta wieża widokowa zlokalizowana jest w parku krajobrazowym i geoparku Łuk Mużakowa w województwie lubuskim. Drewniana wieża widokowa zlokalizowana jest przy ścieżce geoturystycznej "Dawna Kopalnia Babina". Ma 30 metrów wysokości i dwa tarasy widokowe - na 15 i 24 metrze. Można z nich obserwować Bory Dolnośląskie, Góry Izerskie i Łużyckie oraz antropogeniczny zbiornik pokopalniany Afryka

Wieża widokowa w Kotowicach

Czterdziestometrowa wieża położona 15 km od Wrocławia, w Kotowicach przy brzegu Odry, uznawana jest za jeden z ciekawszych obiektów turystycznych w tamtym regionie. Uważa sią ją za “magnes" na turystów. Ze szczytu wieży obserwować można panoramę aglomeracji wrocławskiej oraz Dolnego Śląska. Ta stalowa, zielona budowa zyskała również drugie miejsce w rankingu na najlepszą wieżę widokową przeprowadzoną w 2016 roku przez Radio Wrocław.


Rosną jak grzyby po deszczu. Wieże widokowe budowane na potęgę? “To bez sensu"

W niektórych turystycznych regionach Polski, np. w małopolskich Beskidach, Gorcach, czy popularnych miastach uzdrowiskowych od kilku lat zauważyć można pewien trend. Jest nim budowanie wież widokowych na szczytach gór i w innych popularnych miejscach turystycznych. Z jednej strony trudno dziwić się władzom miast, czy prywatnym przedsiębiorcom, że decydują się na takie inwestycje, ponieważ przyciągają one turystów. Z drugiej jednak bywa tak, że niejednokrotnie budowle tego typu wznoszone są nie tylko niepotrzebnie (miejsca, na których są stawiane same w sobie są już widokowe), ale również psują krajobraz lub wymagają wycinki drzew.

Jedną z podawanych za przykład niepotrzebnej budowli - wieży widokowej, jest otwarta w tym roku wieża w Desznicy. W społeczności fanów górskich wypraw można spotkać się z opiniami, że owa wieża nie tylko nie oferuje lepszych widoków niż panorama z polany, ale wręcz... zasłania krajobraz.

Kolejnymi kontrowersyjnymi budowlami tego typu są tzw. ścieżki w koronach drzew. To masywne budowle, pod które często wycina się duże fragmenty lasów. Te potężne inwestycje pojawiają się coraz częściej i będą pojawiać - jest bowiem wielu chętnych, którzy są w stanie zapłacić za stosunkowo drogie bilety, by skorzystać z atrakcji. Użytkownicy jednej z grup zrzeszających miłośników gór komentują:

Jeśli jest widokowa polana to wieża jest zbędna
Wszystko jest kwestią umiaru, jeszcze kilka lat temu chodząc po górach w wielu zalesionych miejscach i pasmach takiej wieży brakowało, mam wrażenie że teraz jest ich powoli za dużo. Jeszcze jest problem z wpisaniem się w krajobraz. Niektóre wieże to gigantomania, szczególnie ścieżki w koronach drzew, choć nie tylko
Jestem za, ale tylko w miejscach pozbawionych widoków. W Desznicy bez sensu
Kontrowersyjna budowla - wieża widokowa w Desznicy. Niektórzy uważają, że jej wybudowanie było bezsensowne
Kontrowersyjna budowla - wieża widokowa w Desznicy. Niektórzy uważają, że jej wybudowanie było bezsensowneFot. Marek Dybas/REPORTEREast News
Justyna Moraczewska w „Fajce pokoju”: Przemoc domowa. Uderzył ją raz i to wystarczyłoPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas