Widzisz ten znak w górach? Turyści często popełniają błąd, a kolor ma konkretne znaczenie

"Czarnym nie idziemy, bo najtrudniejszy". "Chodźmy żółtym, będzie najłatwiej", "Czerwonego lepiej unikać – to pewnie trasa dla zaawansowanych". Nieważne, czy w górach bywasz od święta, czy też uważasz się za wytrawnego piechura. Kolory szlaków należy znać i przede wszystkim dobrze interpretować – tu chodzi w końcu o to, by bezpiecznie dojść do wyznaczonego celu. Zdarza się jednak, że niektórzy turyści nadal popełniają jeden błąd.

Każdy szlak ma przypisany konkretny kolor. Warto wiedzieć, jakie ma znaczenie
Każdy szlak ma przypisany konkretny kolor. Warto wiedzieć, jakie ma znaczenieAdrian Dębowski, CC BY 4.0 DEEDWikimedia

"Najlepszy widok jest po najtrudniejszej wspinaczce" - głosi jedna z popularnych sentencji o górach. Jednak aby rozkoszować się tym pięknym pejzażem, najpierw trzeba bezpiecznie na ten szczyt wejść. Nie bez powodu warto dobrze znać oznakowanie szlaków w górach - dzięki temu będziemy wiedzieć ile czasu zajmie przejście szlaku i to, że kolor wcale nie ma związku z poziomem trudności danej trasy.

Podział szlaków w Polsce

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze wyróżnia kilka rodzajów szlaków ze względu na sposób przemieszczania się. Są to:

 • szlaki piesze (górskie, nizinne): znak z trzema paskami poziomymi: dwa białe, pomiędzy którymi znajduje się określony kolor,
 • szlaki rowerowe (górskie, nizinne): biały prostokąt z czarnym rowerem (pod rowerem znajduje się kolor danego szlaku),
 • szlaki narciarskie (górskie, nizinne): trzy poziome paski: dwa pomarańczowe, pomiędzy którymi znajduje się inny kolor,
 • szlaki jeździeckie (górskie, nizinne): biały prostokąt z kropką pośrodku, która ma kolor danego szlaku,
 • szlaki kajakowe: znak z wizerunkiem kajakarza na białym tle w granatowej ramce.

Oprócz tego szlaki - ze względu na charakter czy znajdujące się na danym obszarze obiekty - można podzielić np. na:

 • kulturowe,
 • historyczne,
 • przyrodnicze,
 • pielgrzymkowe.

Pierwsze szlaki turystyczne w Polsce wytyczyły w 1887 roku Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Obecnie znajdują się one pod pieczą PTTK, które zajmuje się ich znakowaniem.

Szlaki muszą zaczynać się w centrach miejscowości lub przy przystankach komunikacji zbiorowej. W mniejszych ośrodkach lub wsiach powinny wychodzić z jednego miejsca. Jak zwraca uwagę Portal Tatrzański, "wszystko dlatego, że znaki malowane są dla turystów i to ich komfort, a nieraz także bezpieczeństwo stanowi przy znakowaniu szlaków zasadę nadrzędną".

Dlatego też trasa oznaczona danym kolorem nie może się krzyżować z inną trasą oznaczoną w ten sam sposób. W Polsce na terenie rezerwatów przyrody i parków narodowych znakowane szlaki są najczęściej jedynymi dopuszczalnymi trasami, po których turyści mogą się poruszać bez specjalnego zezwolenia.

Zobacz też:

Kolory szlaków w górach

Niektórzy turyści nadal myślą, że kolor szlaku ma związek ze stopniem trudności
Niektórzy turyści nadal myślą, że kolor szlaku ma związek ze stopniem trudnościGERARD/REPORTEREast News

Wśród niektórych turystów nadal pokutuje mit, że kolor szlaku w górach oznacza stopień trudności danej trasy. Czarny kolor wcale nie oznacza, że trasa jest najtrudniejsza, a żółty - najprostsza.

- Jest duża szansa, że źle czytaliście szlaki górskie przez całe swoje życie. Ja też zrobiłem ten błąd - bo przecież czarny to będzie ten trudny szlak. To przekonanie wzięło się chyba z tego, że na nartach tak to funkcjonuje. W momencie, w którym chodzicie po górach, kolory szlaków mają zupełnie inne znaczenie - zwrócił na to uwagę jakiś czas temu Oskar Bryja, który na swoim profilu na TikToku dzieli się m.in. ciekawostkami z podróży.

Kolor, którym oznaczony jest szlak, tak naprawdę nie ma żadnego związku z trudnością szlaku. W przeciwieństwie do oznaczeń stosowanych w przypadku tras narciarskich - tam kolor określa stopień trudności trasy.

Co zatem oznaczają poszczególne kolory szlaków w górach? Poniżej przydatna ściąga:

 1. Szlak żółty: to zazwyczaj krótki szlak łącznikowy: szlaki oznaczone tym kolorem najczęściej prowadzą do innej trasy lub konkretnego punktu w górach,
 2. Szlak czarny: krótki szlak łącznikowy, który - jak nazwa wskazuje - łączy różne trasy lub najkrótsze możliwości dojścia do określonego punktu,
 3. Szlak czerwony: główny szlak pieszy w określonym paśmie górskim. Zazwyczaj prowadzi przez najwyższe szczyty pasm górskich i prowadzi najciekawszymi turystycznymi trasami/miejscami w danym regionie. To np. Główny Szlak Beskidzki, który wiedzie od Ustronia w Beskidzie Śląskim do Wołosatego w Bieszczadach. Drobna uwaga: może się zdarzyć, że czerwonym kolorem mogą być oznaczone inne szlaki na danym terenie, niekoniecznie stanowiące główną trasę.
 4. Szlak niebieski: szlak dalekobieżny. W taki sposób oznaczane są szlaki o dużych odległościach, np. Niebieski Szlak Karpacki czy Niebieski Szlak Sudecki.
 5. Szlak zielony: trasa prowadząca do charakterystycznego miejsca.

Jeżeli wędrujecie danym szlakiem i przez dłuższy czas nie możecie znaleźć oznakowania, potraktujcie to jako sygnał ostrzegawczy. W tym przypadku najlepiej zawrócić do punktu początkowego i znaleźć właściwą trasę.

To jednak nie koniec oznaczeń, na jakie możecie się natknąć w górach. Przykładowo, znak początku czy końca szlaku symbolizuje białe koło, w środku którego znajduje się kropka w kolorze szlaku, z kolei zmiany kierunku przebiegu szlaku sygnalizują znaki skrętu składające się z trzech pasków (zewnętrzne są w kolorze białym, a środkowy w kolorze danego szlaku), strzałka z białym tłem i nałożoną strzałką w kolorze szlaku.

- W terenach trudnych orientacyjnie lub celem zwrócenia uwagi turysty na nagłą zmianę kierunku przebiegu szlaku można stosować wykrzyknik w kolorze białym, umieszczanym nad znakiem podstawowym - informuje PTTK.

Szlaki międzynarodowe są oznaczone symbolem lub numerem szlaku poprzez umieszczenie na kolorowym pasku strzałki drogowskazu (białe litery lub czarne w przypadku żółtego szlaku).  Dojście na szczyt (punkt widokowy) jest oznaczane za pomocą dwóch nałożonych na siebie trójkątów równobocznych.

Niebieski szlak jest... najłatwiejszy? Wcale nie o to chodzi. Kolor oznacza, że to szlak dalekobieżny
Niebieski szlak jest... najłatwiejszy? Wcale nie o to chodzi. Kolor oznacza, że to szlak dalekobieżnyAdrian Slazok/REPORTEREast News

***

Źródło: PTTK, Portal Tatrzański

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas