Babciny patent na mrówki. Ustaw wokół domu, a będą trzymać się z daleka
Maleńkie owady potrafią uprzykrzyć życie, ale to nie powód, by je tępić. Mrówki mają sporo do zrobienia w ogrodzie. A jak sprawić, by przy okazji nie weszły do domu? Z pomocą przychodzi naturalne antidotum.
Mrówki budzą skrajne emocje. Z jednej strony nie lubimy, gdy wchodzą nieproszone do domu lub tworzą duże skupiska w ogrodzie. Z drugiej – są owadami bardzo pożytecznymi, bo drążąc tunele napowietrzają ziemię, poprawiają strukturę gleby, roznoszą azot czy fosfor oraz pochłaniają niechciane resztki.
Czy mrówki są pożyteczne?
Niektórzy decydują się na radykalne kroki, aby ograniczyć ich liczbę – zalewają mrowisko wrzątkiem lub stosują biobójcze preparaty. W ten sposób sami jednak sobie szkodzą, bo te niewielkie stworzenia mogą sporo dla nas zrobić.
Zobacz również: Domowy patent na mrówki. Pomoże popularne warzywo
Chyba lepszym sposobem jest odstraszanie mrówek w miejscach, gdzie nie powinny się znaleźć. Likwidacja całej kolonii negatywnie wpłynie na uprawy. Czego nie lubią? Oto zapachy, które wyjątkowo je drażnią, dzięki czemu trzymają się z dala od ich źródła.
Jakich zapachów nie lubią mrówki?
- terpentyna
- olejek cytrynowy
- olejek miętowy
- olejek lawendowy
- olejek cynamonowy
- wazelina
- ocet
- sok z cytryny
Odstraszacz mrówek
Jak wykorzystać te aromaty, by zniechęcić mrówki do odwiedzania nas w domu? Wystarczy niewielki pojemnik z wodą i kilkoma kroplami np. olejku czy octu. Można też nasączyć wspomnianymi substancjami gaziki. Taki zapachowy "mur" będzie dla owadów nie do przejścia.
Mrówki nie lubią też rozsypanej soli, pieprzu czy proszku do pieczenia. Takie naturalne metody nie dość, że okazują się skuteczne, to są też bezpieczne dla przyrody i ludzi wokół.