Gotuj i podawaj zamiast mięsa. Ziarna, które rewelacyjne wpływają na organizm
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Często mówi się, że jest "biblijnym ziarnem", ale obecnie można ją bez problemu kupić w sklepach spożywczych. Soczewica z roku na rok zyskuje na popularności. Nie dość, że można ją szybko przygotować, to ma sporo cennych właściwości, dlatego powinna na stałe zagościć w naszym menu.
Co trzeba wiedzieć o soczewicy?
Co można przygotować z soczewicy? Świetnie sprawdza się w różnych gulaszach, sosach i zupach. Można z niej również przygotować farsze do pierogów, pasty kanapkowe, czy inne smakołyki. Soczewicę można spotkać w czterech wariantach, które różnią się nie tylko kolorem, ale także trwałością:
- czarna - jest najtwardsza i uznawana za najzdrowszą. Nie rozpada się po gotowaniu, dlatego można dodawać ją np. do sałatek albo zup.
- czerwona - uznaje się, że jest najłatwiejsza w przygotowaniu, dlatego często gości na naszych stołach. Nadaje się np. do przygotowania past kanapkowych.
- zielona - ma delikatny smak i świetnie komponuje się z innymi warzywami czy ziołami. Idealna do farszów i zapiekanek.
- żółta - najmniej trwała, ponieważ się rozpada w trakcie gotowania, można dodawać ją więc do zup-kremów.
Sprawdź: Ciasto na pierogi naszych prababek. Wystarczą trzy składniki, a danie zachwyci delikatnością
Co można znaleźć w soczewicy?
Soczewica to doskonałe źródło białka, który jest ważnym składnikiem w diecie i wcale nie jest zarezerwowana dla sportowców. Faktem jest, że to cenny budulec tkanek mięśniowych, ale także ważny surowiec energetyczny i katalizator rozmaitych procesów zachodzących w organizmie. Ponadto soczewica jest skarbnicą błonnika pokarmowego, czyli tzw. sprzymierzeńca jelit. To właśnie on pomaga im się oczyszczać, reguluje procesy trawienia, a także syci na długo. Regularnie jedzenie soczewicy jest także polecane osobom, które chcą obniżyć poziom złego cholesterolu.
Co prawda, soczewica jest idealna w trakcie odchudzania, ale z drugiej strony ma ok. 100 kcal. Nie trzeba jednak się tym faktem przejmować, ponieważ szybko hamuje napady głodu. Ziarna są również idealne dla diabetyków, ponieważ mają niski indeks glikemiczny.
Soczewica to bogactwo witamin
W soczewicy znaleźć można w niej witaminy: z grupy B, a także A, C, K, dlatego soczewica korzystnie wpływa na zdrowie. Wspiera pracę mózgu i pomaga redukować skutki przewlekłego stresu. Ponadto witaminy mogą poprawić wygląd naszej skóry, ponieważ chronią ją przed promieniowaniem UV, pomagają redukować stany zapalne, a także wygładzać zmarszczki lub zapobiegać powstawaniu nowych. Warto wspominać, że soczewica może poprawić jakość naszej krwi i chronić ją przed anemią.
Pierwiastki w soczewicy
Soczewica zwiera także sporo ważnych pierwiastków: potas, magnez, cynk, fosfor, żelazo, wapń. Wszystko to sprawia, że strączki te pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze krwi, wspierać pracę serca, ale także poprawić odporność.
Jak gotować soczewicę?
Przygotowanie soczewicy nie jest trudne. Podobnie jak inne strączki, czasami soczewicę trzeba namoczyć wcześniej, ale zabieg ten nie jest wymagany, ponieważ soczewica gotuje się maksymalnie 30 minut. Z drugiej strony warto ją wypłukać, aby pozbyć się substancji antyodżywczych, tzw. fitynianów, które utrudniają wchłanianie witamin i minerałów. Wiele osób uznaje, że soczewica nie wzdyma, co nie jest do końca prawdą. Oczywiście, w niektórych przypadkach jej jedzenie może powodować nieprzyjemne dolegliwości, ale można je zminimalizować trochę poprzez dodawania do potraw kminku albo anyżu.