Chcesz zrzucić kilka kilogramów? Oto nawyki, o których trzeba zapomnieć

Odchudzanie to niełatwy proces, ale dzięki determinacji i sile można go przekuć w sukces. Wiadomo, że w trakcie tego żmudnego działania trzeba na pewno pamiętać o diecie, regularnej dawce ćwiczeń fizycznych oraz o zmianie swoich przyzwyczajeń żywieniowych. Niestety, wciąż pokutuje przekonanie, że odchudzanie to wiele zakazów i wyrzeczeń. Jeśli nadal wierzymy w żywieniowe mity, możemy winić samych siebie, że waga ani drgnie.

Odchudzanie nie musi być katorgą. Nie wolno wierzyć również w puste mity
Odchudzanie nie musi być katorgą. Nie wolno wierzyć również w puste mity123RF/PICSEL

Odchudzanie: Zakazy i nakazy?

Wielu osobom proces odchudzania kojarzy się z pasmem wyrzeczeń i wylewaniem siódmych potów na siłowni. Fakt, gdy chcemy zrzucić zbędne kilogramy koniecznością jest znajomość zdrowych zasad żywienia oraz wysiłek fizyczny, ale nie trzeba popadać od razu w skrajności. Dlaczego? Jeżeli narzucimy sobie reżim, to łatwiej o potknięcie, a każda żywieniowa porażka wzbudzi w nas poczucie winy. Za to intensywne ćwiczenia na siłowni mogą nas  nie tylko zniechęcić, ale też przyprawić o kontuzję. Wiadomo, że trzeba przejść na dietę i ćwiczyć, ale trzeba widzieć jedno: należy mierzyć siły na zamiary, a marzenia o szczuplejszej sylwetce się przybliżą. Czego absolutnie nie powinno się robić podczas odchudzania?

"Zbliżenia". Jerzy Bralczyk w szczerej rozmowie - „o sobie”, sukcesach, porażkach i miłościINTERIA.PL

Nie tylko jakość, ale również ilość

Już na samym początku odchudzania bacznie przyglądamy się zawartości talerza i odrzucamy z menu produkty i dania, które z całą pewnością nie mogą się tam znaleźć. Choć ten krok jest dobrym prognostykiem, to wiele osób również błędnie myśli, że trzeba porcje zmniejszać. Oczywiście, w czasie diety nie ma miejsca na bezkarne objadanie się, ale chodzenie ciągle głodnym również nie przynosi efektów. Co prawda, wtedy łatwiej można zobaczyć wymierne efekty, ale później istnieje większa szansa, że pojawi się efekt jojo. Dlatego posiłki w czasie odchudzania nie mogą być ani głodowe, ani spożywane zbyt rzadko.

Jak komponować posiłki, aby odchudzanie miało sens? To proste: w ciągu dnia powinno się zjadać pięć posiłków: dwa główne oraz trzy mniejsze, ale porcje trzeba dostosować jednak minimalnie. Mimo wszystko warto zjadać mniej, ale częściej po to, aby cały czas mieć uczucie sytości w brzuchu.

Nie żegnaj tłuszczów

Nie warto całkowicie rezygnować z tłuszczów
Nie warto całkowicie rezygnować z tłuszczów123RF/PICSEL

O tłuszczach powiedziano i napisano wiele. Intuicyjnie chcemy się ich pozbyć z naszej diety. Co prawda, nie jest to złe rozwiązanie, jeśli mamy na myśli produkty typu fast food, tłuszcze trans oraz danie wysoko przetworzone. Fakt, czasami można sięgnąć również po coś, co jest oznaczone jako "light", ale nie warto tłuszczów całkowicie ograniczać. Dlaczego? Ponieważ dostarczają przede wszystkim niezbędnych kwasów omega, a one bardzo dobrze wpływają na układ nerwowy, pracę serca oraz na nasze samopoczucie. Jeśli dodamy fakt, że często korzystnie wpływają na odporność, to znaczy, że warto szukać ich źródeł w pożywieniu.

Jakie tłuszcze są najbardziej pożądane w diecie? Na pewno nierafinowane oleje (najlepiej jeść je na zimno), tłuste ryby morskie, awokado albo orzechy.

Węglowodany? Nie takie straszne

Węglowodany kojarzą się z czymś, co ma dodać nam nadprogramowych kilogramów, więc staramy się ich unikać. Prawdą jest, że ich nadmiar bezsprzecznie doprowadza do nadwagi i otyłości, ale z drugiej strony są również ważnym surowcem energetycznym dla organizmu. Nie tylko dodają nam siły i energii, ale także mogą wprawiać nas w dobry nastrój. Na pewno w diecie niepożądane są cukry proste, takie ja np. sacharoza, więc słodycze powinny pójść w odstawkę, ale nie tylko one, ponieważ w produktach przetworzonych jest też jej całkiem sporo. Ponadto lepiej unikać białej mąki oraz produktów ją zawierające.

Jeśli już podjęliśmy się odchudzania, to warto włączyć zdrowsze węglowodany: produkty pełnoziarniste, ale także owoce i warzywa, bo przecież i one zawierają fruktozę, która zaliczana jest do węglowodanów.

Uważaj na ukryty cukier!

Gorzka czekolada? Najpierw sprawdź skład
Gorzka czekolada? Najpierw sprawdź skład123RF/PICSEL

Skoro wiadomo już, że cukier nie powinien znajdować się w diecie, kiedy chcemy schudnąć, to trzeba być konsekwentnym. Wnikliwie sprawdzać skład produktów, które mają trafić na nasze stoły. Dotyczy to przede wszystkim produktów śniadaniowych. Fakt, mogą mieć dodatki w postaci orzechów lub suszonych owoców, ale może być w nich także cukier. Warto patrzeć również na czekolady - choć jedna kostka czekolady gorzkiej nie zrujnuje naszego zdrowia i nie oddali wizji posiadania szczupłej sylwetki, to sacharoza może być również w niej obecna.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas