Czym podlewać pelargonie, żeby ładnie kwitły? Domowe sposoby biją na głowę sklepowe nawozy
Oprac.: Karolina Słodkiewicz
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Można je spotkać na balkonach i tarasach prawie każdego Polaka. Nie ma się co dziwić, jej kwiaty są piękne i można je podziwiać przez długi czas, bo aż od maja do października. Aby jednak kwitła najpiękniej, pelargonie należy odpowiednio podlewać. Czym ją nawadniać i nawozić? Wypróbuj te domowe sposoby.
Spis treści:
Czym podlewać pelargonie, żeby ładnie kwitły?
Podlewanie pelargonii to bardzo ważny element pielęgnacji kwiatów, szczególnie wiosną i latem. Najlepiej jest je podlewać po prostu wodą. Powinna mieć jednak odpowiednią temperaturę.
Woda do podlewania pelargonii nie może być za zimna. Zimna woda może doprowadzić do szoku termicznego u rośliny, przez co zwiędnie. Najlepiej, jeśli będzie w temperaturze pokojowej. Pelargonie można podlewać również wodą, która stała na słońcu w konewce, czy w wężu ogrodowym i ogrzewała się przez cały dzień.
Aby pelargonie pięknie kwitły, istotna jest również pora podlewania i częstotliwość. Kwiaty, szczególnie podczas dużych upałów, należy nawadniać dwa razy dziennie. Najbardziej odpowiednią porą do tego będzie rano i wieczór. W tych godzinach temperatura powietrza nie jest aż tak wysoka. Dzięki temu będziemy mieć większą pewność, że woda nie wyparuje.
Jednakże przed podlaniem pelargonii wodą trzeba zawsze sprawdzić nawilżenie podłoża. Jeżeli jest ono delikatnie przeschnięte, oznacza to, że potrzeba dodatkowego nawodnienia. Jeśli jednak ziemia jest mokra, nie podlewajmy pelargonii. Kwiaty te ciężko znoszą przelanie. W efekcie może dojść do gnicia korzeni.
Jak domowym sposobem nawozić pelargonie?
Domowe sposoby nawożenia pelargonii są bardzo skuteczne, a do tego tanie. Niskim kosztem można zrobić odżywki, które sprawią, że nasze rośliny będą niesamowicie pięknie kwitnąć.
- Domowy nawóz do pelargonii ze skrzypu lub pokrzywy
Do nawożenia pelargonii domowym sposobem świetnie sprawdzi się gnojówka z pokrzywy lub skrzypu. Oba te naturalne preparaty dostarczą kwiatom wszystkich niezbędnych składników. Dzięki temu będą pięknie i długo kwitły.
Do przygotowania gnojówki do nawożenia pelargonii potrzeba:
- 1 kilogram skrzypu lub pokrzywy;
- 10 l wody.
Wybrane zioła umieszczamy w pojemniku, a następnie zalewamy przygotowaną wodą. Całość przykrywamy gazą. Dzięki niej mieszanka będzie miała dostęp do powietrza, a nie będą dostawać się do niej zanieczyszczenia.
Całość odstawiamy na około 14 dni w ciemne miejsce. Przez ten czas gnojówkę codziennie mieszamy. Po dwóch tygodniach domowy nawóz do pelargonii jest gotowy. Wystarczy go rozcieńczyć w proporcji 1:10 z wodą i można stosować go do podlewania roślin.
- Domowy nawóz do pelargonii ze skórek bananów
Skórki banana się nie je, więc, zamiast ją wyrzucać, możesz przygotować domowy nawóz, aby pelargonie pięknie kwitły. Będziemy do tego jedynie potrzebować skórek po bananie. W pierwszej kolejności należy oczyścić je z pestycydów.
W tym celu dokładnie myjemy skórki pod bieżącą wodą. Następnie umieszczamy je w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Tam pozostałości po bananie powinny się moczyć przez około 10 minut. Po tym czasie kroimy je na mniejsze kawałki, umieszczamy w pojemniku i zalewamy wodą.
Szczelnie zamknięty pojemnik odkładamy w ciemne miejsce na 2 dni. Po tym czasie domowy nawóz do pelargonii powinien być gotowy. Rozcieńczamy go z wodą w proporcji 1:1 i tym roztworem można podlewać lub spryskiwać rośliny.
Jak najlepiej nawozić pelargonie?
Pelargonie najlepiej zacząć nawozić około dwa tygodnie po wsadzeniu ich w doniczki. Wówczas są one już odpowiednio ukorzenione. Dzięki temu roślina będzie mogła chłonąć nawozy.
Nawożenie pelargonii należy przeprowadzać co tydzień lub dwa tygodnie. Zabieg wykonujemy podczas podlewania kwiatów.
Zobacz również: