Do pracy zabierz się jeszcze w październiku. Inaczej ogród zarośnie chwastami
W październiku kalendarz ogrodnika pęka wręcz w szwach. Obok przygotowania roślin do nadejścia zimy, działkowcy łapią też za łopaty, sadząc nowe kwiaty, krzewy i drzewa. W tym czasie nie warto zapominać jednak również o trawniku – radzą eksperci. Zakasaj rękawy i zabierz się do pracy. W przeciwnym razie trawa porośnie chwastami.
Jak pozbyć się chwastów z ogrodu? Zabierz się do pracy zanim będzie za późno
Chwasty bywają prawdziwą zmorą działkowców. Nie tylko bowiem niszczą estetykę idealnie wypielęgnowanego ogrodu, ale dodatkowo zabierają substancje niezbędne do prawidłowego wzrostu uprawianych w nim roślin. Mimo iż nie wszystkie są szkodliwe, z większością należy walczyć - nie przegapiając przy tym ważnych terminów.
Za usuwanie chwastów warto zabrać się w momencie, kiedy problem nie spędza jeszcze snu z powiek - w zasadzie już od pierwszych chwil ich obecności na działce. Nieproszeni, ogrodowi goście mają bowiem to do siebie, że wyjątkowo szybko się rozrastają, w przeciągu kilku tygodni potrafiąc opanować cały trawnik. Do pracy warto wziąć się więc jeszcze w październiku, zanim za oknem na dobre rozgości się chłodna jesień, a potem zima.
Jak oczyścić działkę z chwastów? Ekspert radzi
Październik to najlepszy czas na usuwanie chwastów - przekonuje na łamach "the Sun" Steven Walley, ekspert w dziedzinie tarasów i brukowania. Jesienią wiele chwastów wytwarza bowiem nasiona. Jeśli więc skutecznie pozbędziemy się ich przed nadejściem zimy, zminimalizujemy szansę, że zawładną ogrodem ponownie wiosną czy latem. Istotny jest jednak sposób ich usuwania.
By skutecznie pozbyć się chwastów, należy wyrywać je wraz z korzeniami - radzi w rozmowie z "The Sun" Emily Green, ekspertka jednej z firm ogrodniczych. Dotyczy to szczególnie tych roślin, które umiłowały sobie mocno problematyczne miejsca, na przykład szczeliny pomiędzy kostką brukową. Uwagę warto zwrócić jednak również na te chwasty, które porastają trawnik. Jeśli usunięte zostaną teraz, wiosną trawa zachwyci swoją zielenią.
Zobacz również: Zrób to z hortensją przed zimą. Kluczowy termin dla ogrodników
Czy sprzątać liście? Istotny, jesienny zabieg
Jesienią warto zwrócić szczególną uwagę na zdrowie trawnika. Systematycznie należy usuwać z niego przede wszystkim opadłe liście (kolejno kompostując lub oddając do PSZOK-u, spalanie na działce grozi grzywną).
Liście, chociaż uważane są za dobry nawóz, pozostawione na trawniku mogą wyrządzić spore szkody. Ograniczają bowiem przepływ powietrza i wody, których trawa potrzebuje dla prawidłowego wzrostu. Nieusunięte zwiększają ryzyko rozwoju pleśni i chorób grzybiczych. Warto więc systematycznie je grabić i zbierać do specjalnego kompostownika - przerabiając kolejno na wartościowy kompost. Trawnik będzie wdzięczny.
Zobacz również: Szybko rośnie i zachwyca wyglądem. Alternatywę dla tui nazywają nowym, ogrodniczym hitem