Reklama

Dodajesz do rosołu, a możesz zrobić napar. Pij przy ostrogach piętowych

Liście laurowe mają stałe miejsce wśród przypraw w niemal każdym polskim domu. Najczęściej dodawane do niedzielnego rosołu, bigosu i kiszonek, suszone liście wawrzynu szlachetnego mają szereg właściwości leczniczych. Przygotowany na ich bazie napar pomoże przy bólach reumatycznych i innych kłopotach w obrębie układu kostno-stawowego. Warto mieć je pod ręką przy bolesnych haluksach i ostrogach piętowych. Jak przygotować napar i jak korzystać z jego właściwości zdrowotnych? Wyjaśniamy.

Liście laurowe - co to za roślina?

Liście laurowe są pozyskiwane z rośliny o nobliwej nazwie - wawrzyn szlachetny. Wawrzyn pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i w tym klimacie najlepiej rośnie. W Polsce może być uprawiany w doniczkach. Jednak w naszym kraju częściej korzysta się z walorów smakowych jego liści niż dekoracyjnych całej rośliny.

Liście laurowe w polskiej kuchni

Suszone liście laurowe są przyprawą, która znalazła szereg zastosowań w klasycznych daniach polskiej kuchni. Pomagają wydobyć głębsze nuty smakowe i aromatyczne z takich przysmaków jak bigos, mięsne sosy i galarety, pasztety, pieczenie, a także z zup jarzynowych, kapuśniaku i klasyka wśród niedzielnych dań - rosołu. Liście laurowe są nieodzownym dodatkiem do marynat i kiszonek.

Jednak ta niepozorna roślina to dużo więcej niż akcent smakowy. Liście laurowe mają szereg właściwości leczniczych, a najlepszym sposobem na skorzystanie z ich dobrodziejstwa jest przygotowanie na ich bazie naparu. Jak go zrobić?

Reklama

Napar z liści laurowych - sposób przygotowania

  1. 5-6 dużych, rozkruszonych liści laurowych wrzucamy do garnka i zalewamy 300 ml wrzątku. 
  2. Gotujemy na małym ogniu ok. 5 minut, pod przykryciem. 
  3. Gorącą zawartość garnka przelewamy do termosu i odstawiamy na 5 godzin, żeby napar nabrał mocy. 
  4. Po przecedzeniu przelewamy do szklanego naczynia, na przykład słoika lub butelki.

Czytaj również: Lecznicze właściwości liścia laurowego. Dawniej stosowano na bezsenność i nerwy

Napar z liści laurowych - jak stosować?

Napar może być stosowany zewnętrznie, miejscowo - na przykład przy dolegliwościach bólowych i artretyzmie oraz wewnętrznie - jako herbatka, która pomoże oczyścić organizm z toksyn.

Lecznicze właściwości naparu z liści laurowych

Zawarte w liściach laurowych olejki działają rozgrzewająco, dzięki czemu roślina jest skuteczna w uśmierzaniu bólu, w tym bólu stawów, bóli reumatycznych i innych związanych z układem kostno-stawowym. Napar będzie skuteczny zarówno stosowany doustnie, jak i zewnętrznie, w formie okładów.

Napar z liści laurowych ma właściwości napotne, co sprzyja usuwaniu toksyn, złogów i zbędnych produktów przemiany materii z całego organizmu, w tym z kości i stawów.  Liście wawrzynu mają też działanie przeciwzapalne, co sprzyja leczeniu dolegliwości bólowych.

Przeczytaj także: Liść laurowy i jego nietuzinkowe właściwości

Jak spożywać napar? Z umiarem i rozwagą!

Nawet najzdrowszy produkt może zaszkodzić jeśli przesadzimy z ilością. Nie inaczej jest z naparem z liści laurowych, który może przynieść wiele korzyści dla układu kostno-stawowego, o ile będziemy spożywać go z umiarem.

Napar z liści laurowych należy pić powoli, maleńkimi porcjami (po ½ łyżeczki) co pół godziny. Przygotowana porcja powinna wystarczyć na 12 godzin. Kuracja nie powinna być kontynuowana dłużej niż trzy doby. Nadmierne spożycie naparu z liści laurowych niesie ryzyko krwotoku.

Napar z liści laurowych pomocny przy ostrogach piętowych

Kuracja, analogicznie jak przy innych dolegliwościach w obszarze układu kostnego, polega na piciu naparu z liści laurowych. Przy ostrogach piętowych proces powtarzamy trzykrotnie, w następujących cyklach: 3 dni picia naparu przedzielone 3-tygodniowymi przerwami. Warto wiedzieć, że dzięki właściwościom przeciwzapalnym, liść laurowy jest zielem pierwszego wyboru przy dolegliwościach związanych z ostrogami piętowymi.

Napar z liści laurowych przy bolesnych haluksach

Analogicznie, jak w przypadku ostrogi piętowej, przeciwzapalne właściwości wawrzynu szlachetnego mogą zredukować dolegliwości bólowe związane z haluksami. I w tym przypadku potrzebne jest powtarzanie trzydniowej kuracji, z konieczną trzytygodniową przerwą. Najlepiej poprzestać na trzech powtórzeniach.

Liść laurowy wchodzi w interakcje z lekami

Jeśli leczysz choroby przewlekłe i zażywasz na stałe jakieś leki, skonsultuj pomysł wdrożenia naparu z liści laurowych z lekarzem prowadzącym. Roślina może wchodzić w interakcje z lekami, szczególnie przeciwbólowymi i nasennymi. 

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy