Europejska emerytura do wzięcia. Jakie są warunki?

Polacy dołączyli do grupy krajów Unii Europejskiej, których obywatele mogą oszczędzać na emeryturę na Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Koncie Emerytalnym, nazywanym europejskim IKE. Jaką kwotę można rocznie odłożyć i kto będzie mógł wypłacić pieniądze?

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny jest produktem indywidualnym, który każda osoba fizyczna mieszkająca w UE może wykorzystać do gromadzenia oszczędności
Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny jest produktem indywidualnym, który każda osoba fizyczna mieszkająca w UE może wykorzystać do gromadzenia oszczędności123RF/PICSEL

Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny (OIPE) to konto, na którym pieniądze będzie mógł odkładać wyłącznie jeden oszczędzający. Wcześniej będzie on musiał złożyć oświadczenie, że nie gromadzi oszczędności na subkoncie OIPE prowadzonym przez innego dostawcę.

Prawo do wpłat na subkonto OIPE przysługiwać będzie osobie fizycznej, która ukończyła 15 lat. Umowy o prowadzenie OIPE nie będzie mogła natomiast podpisać osoba fizyczna, która nabyła uprawnienia emerytalne i ma ukończony 55. rok życia.

Umowy o prowadzenie OIPE będzie można zawrzeć z dostawcą będącym:

  • zakładem ubezpieczeń prowadzącym działalność w zakresie ubezpieczeń na życie związanych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym lub ubezpieczeń na życie, w których świadczenie zakładu ubezpieczeń jest ustalane w oparciu o określone indeksy lub inne wartości bazowe
  • towarzystwem funduszy inwestycyjnych, spółką zarządzającą lub zarządzającym z UE prowadzących działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub z zarządzającym ASI, który uzyskał zezwolenie na wykonywanie działalności przez zarządzającego ASI - o których mowa w ustawie z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi
  • firmą inwestycyjną w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi
  • bankiem krajowym, oddziałem instytucji kredytowej lub oddziałem banku zagranicznego w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku. 

W umowie o prowadzenie OIPE oszczędzający będzie mógł wskazać jedną lub więcej osób, którym zostaną wypłacone środki zgromadzone na subkoncie OIPE w przypadku jego śmierci.

Emerytura europejska: Ile można rocznie odkładać?

Rocznie na subkonto OIPE nie będzie można wpłacić więcej niż wynosi limit w wysokości kwoty odpowiadającej trzykrotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Po przekroczeniu takiego limitu dostawca będzie musiał przekazać oszczędzającemu nadpłaconą kwotę w sposób określony w umowie o prowadzenie OIPE.

Kiedy będzie można wypłacić pieniądze na emeryturę europejską?

Pieniądze zgromadzone na subkoncie OIPE będzie można wypłacić po osiągnięciu 60. roku życia lub po nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55. roku życia. Warunkiem będzie również:

  • dokonanie wpłat na subkonto OIPE co najmniej w pięciu dowolnych latach kalendarzowych lub
  • dokonanie ponad połowy wartości wpłat nie później niż na pięć lat przed dniem złożenia wniosku o dokonanie wypłaty.

Wypłata może nastąpić również na wniosek osoby uprawnionej w przypadku śmierci oszczędzającego. Będzie ona dokonana jednorazowo lub w ratach.

WAŻNE: Przychody z tytułu gromadzenia oszczędności na subkoncie OIPE, wypłat, zwrotów środków z subkonta OIPE, dokonywanych na rzecz małżonka lub byłego małżonka, będą zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Nabycie w drodze spadku środków zgromadzonych na subkoncie OIPE  będzie również wolne od podatku od spadków i darowizn.

Emerytura europejska w Polsce: Kto ją oferuje?

Na ten moment OIPE w Polsce oferuje tylko jedna instytucja finansowa - Finax ze Słowacji. Można się jednak spodziewać, że po akceptacji ze strony Komisji Nadzoru Finansowego oferta europejskiego IKE w Polsce będzie bogatsza.

Zobacz również: 

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 69: SarsaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas