Fatalny nawyk podczas świąt. Lampki choinkowe mogą przyczynić się do tragedii

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Ubieranie choinki to duża frajda, na którą czekają nie tylko najmłodsi. Widok kolorowych ozdób natychmiast wprowadza nas w świąteczną atmosferę, a zwieńczeniem strojenia domu na Boże Narodzenie jest uruchomienie barwnych światełek. Pięknie prezentują się wieczorami, co sprawia, że chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej. Niestety, spanie przy włączonych lampkach choinkowych może być bardzo ryzykowne.

Jak bezpiecznie używać lampek choinkowych?
Jak bezpiecznie używać lampek choinkowych?123RF/PICSEL

Świąteczny czas beztroski

Obchody Bożego Narodzenia powinny koncentrować się na odpoczynku, spędzaniu czasu z bliskimi i raczeniu się ulubionymi smakołykami. Po wielu dniach wyczekiwania łatwo wpaść w zupełną beztroskę, która w niektórych przypadkach może okazać się zgubna. Uważasz, że nie ma nic przyjemniejszego niż pójście spać przy świetle lampek choinkowych? Tego nawyku lepiej się pozbyć dla bezpieczeństwa całego domu.

Lampki choinkowe to jeden z głównych elementów bożonarodzeniowych dekoracji
Lampki choinkowe to jeden z głównych elementów bożonarodzeniowych dekoracji123RF/PICSEL

Lampki choinkowe zaświecone na noc to igranie z ogniem

Może się wydawać, że kupowanie lampek z wszystkimi możliwymi atestami to stuprocentowa gwarancja bezpieczeństwa. Zatem, czy można zostawiać lampki zaświecone na noc? Mimo wszystko odradza się tego zwyczaju. Tak samo, jak nie należy zostawiać włączonych światełek choinkowych podczas nawet chwilowej nieobecności w domu czy danym pomieszczeniu.

Włączone przez wiele godzin żarówki nagrzewają się, a przy styczności z choinkowymi igłami, innymi ozdobami, zwłaszcza papierowymi, czy elementami wyposażenia wnętrz (np. zasłonami) mogą doprowadzić do fatalnego w skutkach pożaru. Świąteczne drzewko stanie w ogniu w ciągu kilkunastu sekund. Śpiąc przy zaświeconych lampkach, nie będziemy w stanie zauważyć unoszącego się początkowo dymu i w porę zareagować.

Przy takiej choince ryzyko pożaru jest większe

Choinka żywa czy sztuczna? Z tym dylematem mierzy się niejedna osoba przed świętami, jednak rozważania zwykle koncentrują się na kwestiach estetycznych. Okazuje się, że wybór ma też znaczenie pod kątem bezpieczeństwa.

Ryzyko pożaru zwiększa się w przypadku żywej choinki, zwłaszcza gdy bagatelizujemy jej odpowiednią pielęgnację. Brak regularnego podlewania sprawia, że suche igły w bezpośrednim i długotrwałym kontakcie ze światełkami choinkowymi stają się podatne na zapalenie. Zostawianie lampek włączonych na całą noc jest w tej sytuacji szczególnie niebezpieczne.

Zachwycając się świątecznymi ozdobami, nie zapominaj o bezpieczeństwie
Zachwycając się świątecznymi ozdobami, nie zapominaj o bezpieczeństwie123RF/PICSEL

Użytkowanie lampek choinkowych — zasady bezpieczeństwa

Kolejnym argumentem przemawiającym za wyłączeniem światełek choinkowych na noc jest też oszczędność energii. Po co niepotrzebnie zwiększać rachunek za prąd, skoro podczas snu i tak nie podziwiasz kolorowych żarówek?

Wyszczególnić trzeba zbiór zasad związanych z bezpiecznym użytkowaniem świątecznych światełek. Przyda się to każdemu, kto lampkami dekoruje nie tylko choinkę, ale też zamienia je w ozdobę innych części pomieszczenia.

Sprawdź, czy lampki są sprawne i nieuszkodzone
Sprawdź, czy lampki są sprawne i nieuszkodzone123RF/PICSEL
  • Przed użyciem lampek zawsze sprawdzaj, czy obudowa żarówek i przewody nie są uszkodzone. W ten sposób unikniesz zwarcia.
  • Podczas przechowywania upewnij się, czy kabel nie jest splątany, a światełka nie są narażone na kontakt z wilgocią.
  • Wieszaj je w taki sposób, aby nie były przykryte i nie stykały się z meblami, zasłonami czy firankami, które mogą być wykonane z łatwopalnych materiałów.
  • Żarówki nie powinny leżeć na podłodze. Dzięki temu unikniesz nadepnięcia na delikatne elementy i ich zniszczenia.
  • Warto wybierać lampki LED, które w stosunku to tradycyjnych światełek są bardziej energooszczędne i nie nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur.
  • Podczas wymiany przepalonej żarówki upewnij się, że nowa jest dokładnie tego samego rodzaju, zgodnie z zaleceniami producenta. Nie stosując się do tej zasady, zwiększasz ryzyko przegrzewania się lampek i wystąpienia pożaru.

Wdrożenie wymienionych reguł nie będzie uciążliwe, a pozwoli cieszyć się atmosferą spokojnych i radosnych świąt bez przykrych i niebezpiecznych incydentów.

Czas na lepsze. Odcinek 3INTERIA.PL

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas