Gdzie wyrzucić opakowanie po karmie dla psa lub kota? Lista jest długa
Opakowanie po karmie dla psa czy kota często skłania nas do refleksji: gdzie właściwie je wyrzucić? Oferta żywieniowa dla naszych pupili oferuje saszetki, puszki, worki i plastikowe pudełka. Ich recykling może stanowić dla właścicieli pewien problem. Do jakiego pojemnika do sortowania śmieci wyrzucić opakowanie po karmie? To zależy - wyjaśniamy od czego.

Spis treści:
Do jakiego pojemnika wyrzucić opakowanie po karmie dla psa lub kota?
Na pytanie, do jakiego pojemnika wyrzucić puste opakowania po karmie dla psa czy kota, nie ma jednej odpowiedzi. Wiele zależy tu bowiem od tego, z czego ono jest zrobione. Gdzie zatem wyrzucać poszczególne rodzaje opakowań?
- plastikowe worki wyrzuć do żółtych pojemników na plastik i metale;
- metalowe puszki po karmie wyrzuć do żółtych pojemników na plastik i metale;
- plastikowe pojemniki wrzuć do żółtych pojemników na plastik i metale;
- papierowe opakowania wyrzuć do niebieskich pojemników na papier;
- papierowe opakowania impregnowane lub otłuszczone wyrzuć do czarnych pojemników na odpady zmieszane;
- słoiczki wyrzucaj do zielonych pojemników na szkło;
- nakrętki do słoików wrzucaj do żółtych pojemników na plastik i metale;
- saszetki po karmie dla psów czy kotów wyrzuć do czarnych pojemników na odpady zmieszane.
Przed wyrzuceniem warto dokładnie obejrzeć opakowanie. Może się zdarzyć, że saszetki, które powinniśmy wyrzucić do pojemników czarnych, mają znak recyklingu. Wtedy wrzucamy je do żółtych pojemników na odpady plastikowe i metalowe, a nie do czarnych na zmieszane.

Gdzie wyrzucać karmę dla psa i kota?
Niezużytą karmę dla psa i kota wyrzucamy zawsze do pojemnika na odpady zmieszane. Nie ma przy tym znaczenia, czy ma ona formę mokrą czy suchą. Tak samo postępujemy z wszelkiego rodzaju kośćmi, naturalnymi gryzakami takimi jak wędzone uszy czy smaczkami. Choć niektórych kusi, by wyrzucić je do brązowych pojemników na bioodpady, nie należy tego robić. Każda karma dla naszych milusińskich zawiera mięso lub przynajmniej tłuszcze zwierzęce w różnych postaciach, a do odpadów typu bio wyrzucamy tylko resztki pochodzenia roślinnego. Jeśli masz otwarte opakowania z karmą, której twój pupil już nie zje, bo mu nie smakuje lub zmienił dietę, możesz je oddać również do schroniska lub przekazać fundacji, która zajmuje się dokarmianiem zwierząt.
Co zrobić z kocim żwirkiem i odchodami?
Właściciele kotów borykają się z jeszcze jednym problemem dotyczącym recyklingu. Co zrobić z kocim żwirkiem i odchodami pupili? Same odchody, pozbawione żwirku możesz wyrzucić do toalety. Nie nadają się one do brązowych pojemników na bio odpady, bo są pochodzenia zwierzęcego. Niektórzy wyrzucają je na kompost, aby go zasilić. Nie jest to jednak najlepszy sposób ich recyklingu, kocie odchody mogą spowodować choroby u ludzi i lepiej ich nie magazynować. Natomiast najlepszym miejscem na pozbycie się kocich kupek są czarne pojemniki na odpady zmieszane.
Z kocim żwirkiem jest jeszcze prościej: bez względu na rodzaj, wrzucamy go do odpadów zmieszanych. W Polsce prawo zabrania wrzucania go do toalety, ze względu na jego właściwości higroskopijne i zbrylające. Mogą one spowodować zatory w rurach kanalizacyjnych. Zużytego żwirku nie wyrzucamy też do odpadów biodegradowalnych.