Gdzie wyrzucić pustą butelkę po oleju? Polacy wciąż nie wiedzą

Mimo że obowiązek segregowania śmieci w Polsce obowiązuje już od dawna i niemal każdy zdążył zapamiętać zasady umieszczania odpadów w konkretnych pojemnikach, dla wielu wciąż niejasność stanowi wyrzucanie pustych opakowań po niektórych produktach. Przykładem są np. plastikowe butelki po oleju jadalnym czy też silnikowym. Okazuje się, że większość osób pozbywa się ich w nieodpowiedni sposób.

Pusta butelka po oleju nie powinna być wyrzucona do pojemnika na plastik
Pusta butelka po oleju nie powinna być wyrzucona do pojemnika na plastik123RF/PICSEL

Wydawać by się mogło, że butelka po oleju, wykonana z plastiku, powinna wylądować w pojemniku na odpady plastikowe, a szklana - w pojemniku na szkło. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii - rodzaj zakrętki, a także to, czy została ona zupełnie opróżniona z zawartości.

Okazuje się, że każda butelka po oleju jadalnym jak i silnikowym, zarówno plastikowa jak i szklana musi wylądować w oddzielnym kuble na odpady.

Gdzie należy wyrzucić butelkę po oleju jadalnym?

W kuchni stosujemy różne rodzaje olejów - tymi najpopularniejszymi są słonecznikowy, rzepakowy czy oliwa z oliwek. Sprzedawane są one w plastikowych lub szklanych butelkach i posiadają metalowe czy też plastikowe zakrętki.

Gdy olej zostanie całkowicie wykorzystany, wiele osób zastanawia się, czy przed wyrzuceniem opakowania do kosza należy je umyć. Okazuje się, że nie - jednak w tym przypadku umieszczanie butelki po oleju w pojemniku na plastik będzie błędem. Taki odpad powinien wylądować w kontenerze na tworzywa sztuczne (kolor żółty). Nakrętki natomiast najlepiej wyrzucić do specjalnych pojemników ustawionych w wielu lokalizacjach, które biorą udział w akcjach charytatywnych.

Co zrobić z plastikowymi zakrętkami, np. z oleju? Najlepiej wrzucić je do specjalnego kosza na zakrętki
Co zrobić z plastikowymi zakrętkami, np. z oleju? Najlepiej wrzucić je do specjalnego kosza na zakrętki 123RF/PICSEL

Gdzie wyrzucić szklaną butelkę po oleju?

Oliwa czy też niektóre rodzaje olejów jadalnych sprzedawane są również w butelkach szklanych - one z kolei po opróżnieniu do ostatniej kropli powinny trafić do pojemnika przeznaczonego właśnie na szkło (kolor zielony). Jeśli posiadasz natomiast nakrętki metalowe, umieść je w koszu na metale i tworzywa sztuczne.

Gdzie wyrzucić butelkę po oleju silnikowym?

W przypadku pojemników po olejach samochodowych sprawa ma się zupełnie inaczej. To, gdzie należy je umieszczać po opróżnieniu zależy od danego regionu, a konkretnie gminy i to z nią trzeba kontaktować się w tej sprawie. Niektóre jednostki dopuszczają wyrzucanie takich odpadów do kontenerów na metale i tworzywa sztuczne, jednak zdecydowana większość gmin nakazuje ich wywóz do lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Pamiętaj, że resztek oleju silnikowego pod żadnym względem nie wolno wylewać do kanalizacji!

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 70: Joanna Górska i Robert SzulcINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas