Genialne triki na zatkany zlew. Zator usuniesz bez hydraulika

Zatkany zlewozmywak nie tylko uniemożliwia nam wykonywanie domowych czynności, do których należy m.in. zmywanie naczyń, ale jest również źródłem wydobywania się bardzo nieprzyjemnego zapachu. Zanim jednak wezwiemy hydraulika, spróbujmy domowymi metodami uporać się z tym problemem.

Istnieją proste, domowe sposoby na udrożnienie zatkanego zlewu
Istnieją proste, domowe sposoby na udrożnienie zatkanego zlewu123RF/PICSEL

Zanim podpowiemy, jak samemu przetkać zatkany odpływ w zlewie, garść informacji, z jakich powodów dochodzi do zatkania się zlewu. Przede wszystkim pamiętajmy o kilku zasadach, dzięki którym unikniemy problemów ze stojącą wodą w zlewie.

Do zatkania się zlewu dochodzi najczęściej z winy domowników, którzy nie zwracają uwagi na to, co trafia do jego odpływu. Wszelkiego rodzaju resztki jedzenia, fusy z kawy i herbaty, które trafiają do naszego zlewu, w głównej mierze przyczyniają się do powstania problemu. Ponadto, jeśli wylewamy do zlewu gorący tłuszcz, musimy mieć świadomość, że po ostygnięciu i połączeniu się z resztkami jedzenia, zadziała on na rury niczym klej.

Dobrym pomysłem na zminimalizowanie ryzyka zatkania się zlewu, jest zaopatrzenie się w niewielkie sitko, które umieszczone na powierzchni odpływu. Sitko nie przepuści większych resztek jedzenia, ale nigdy w 100 procentach nie uchroni nas przed zatkaniem się zlewu.

Jak odetkać zlew?

Najpopularniejszą metodą na udrożnienie zatkanego zlewu jest użycie specjalnych, chemicznych detergentów, przeznaczonych właśnie na taką okoliczność. Jednak jeśli nie posiadamy takiego specyfiku lub z jakichś powód unikamy używania gotowych, chemicznych roztworów, możemy spróbować odetkać zlew domowymi sposobami.

Ocet i soda oczyszczona

Do zatkanego zlewu wsypujemy pół szklanki sody oczyszczonej i zalewamy połową szklanki octu. Na odpływie umieszczamy szmatkę lub ręcznik papierowy, dokładnie go zatykając. Po kilku minutach dojdzie do reakcji chemicznej, czego oznaką będzie pojawienie się piany. Po 30 minutach do odpływu wlewamy wrzącą wodę. Pamiętajmy, by podczas wlewania wody chronić ręce i twarz.

Soda oczyszczona nadaje się do udrożnienia zatkanego zlewu
Soda oczyszczona nadaje się do udrożnienia zatkanego zlewu123RF/PICSEL

Sól i wrzątek

I w tym przypadku metoda działania jest bardzo prosta, szybka i skuteczna. Do odpływu wsypujemy jedną, czubatą łyżkę soli kuchennej, a następnie zalewamy ją wrzącą wodą. Taka mikstura powinna poradzić sobie z rozpuszczeniem resztek zatykających zlew.

Sól kuchenna w połączeniu z wrzącą wodą to dobry sposób na poradzenie sobie z zatkanym zlewem
Sól kuchenna w połączeniu z wrzącą wodą to dobry sposób na poradzenie sobie z zatkanym zlewem123RF/PICSEL

Przepychaczka gumowa

To jeden z niezastąpionych akcesoriów wyposażenia domowego. Przepychaczka z gumową końcówką kosztuje grosze, a w dodatku jest banalna w użyciu. Gumowy kielich umieszczamy na powierzchni otworu odpływu i kilkukrotnie dociskamy go, aż poczujemy zwiększony opór. Wytworzone ciśnienie powinno przepchnąć zalegające w rurach resztki i wodę.

Przetykaczka z gumowym kielichem doskonale poradzi sobie z zatkanym zlewem
Przetykaczka z gumowym kielichem doskonale poradzi sobie z zatkanym zlewem123RF/PICSEL

Sprężyna hydrauliczna

Nie jest to powszechnie spotykane urządzenie w polskich domach, ale jeśli ją posiadamy, to z pewnością warto po nią sięgnąć w momencie, kiedy nasz zlew się zatka. Użycie sprężyny hydraulicznej, nazywanej potocznie żmiją, wymaga pewnych umiejętności, ale nie jest to na tyle skomplikowany proces, żeby nie móc go opanować. Natomiast pewne jest, że do odtykania zlewu sprężyną potrzebne są dwie osoby - jedna musi ją trzymać, natomiast druga nią kręcić.

Sprężyna kanalizacyjna doskonale udrażnia zatkany zlew, ale jej użycie wymaga pewnych umiejętności
Sprężyna kanalizacyjna doskonale udrażnia zatkany zlew, ale jej użycie wymaga pewnych umiejętności123RF/PICSEL

Sprężyna hydrauliczna lub jak kto woli kanalizacyjna, może mieć od półtora do pięciu metrów długości - w zależności, do czego mamy jej używać.

Użycie sprężyny kanalizacyjnej wymaga od nas zdemontowania syfonu. Już na tym etapie prawdopodobnie wypadną resztki zatykające odpływ, dlatego warto podstawić pod syfon miskę. Sprężynę wkręcamy w dziurę odpływu, a następnie wyciągamy drut, kręcąc w przeciwną stronę.

„Zdrowie na widelcu”. Ciemne owoce chronią przed rakiemPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas