Reklama

Reklama

Ile można dorobić do wcześniejszej emerytury? Od września nowe limity!

1 września 2022 roku zmieniły się limity, dotyczące osób, które nie osiągnęły jeszcze wieku emerytalnego, a dorabiają do emerytury lub renty. To ważne, bo zbyt wysokie zarobki spowodują zmniejszenie, a nawet zawieszenie wypłaty świadczenia!

1 września 2022 roku zmieniły się limity dotyczące osób dorabiających do emerytury lub renty. Będą one niższe niż w poprzednim kwartale!

Jak podaje portal prawo.pl, "zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wysokość przysługującej emerytury lub renty może ulec zmniejszeniu, lub prawo do tych świadczeń zawieszeniu w przypadku osiągania przez świadczeniobiorcę przychodu wpływającego na uprawnienia emerytalno-rentowe powyżej określonej kwoty progowej". 

Wysokości swoich dochodów pilnować muszą osoby, które są na wcześniejszej emeryturze lub rencie i dorabiają sobie do niej. Te osoby nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i w sytuacji przekroczenia limitu ZUS może zmniejszyć kwotę wypłacanych im świadczeń lub całkowicie je zawiesić! 

Reklama

Bezpiecznie mogą czuć się emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny - w Polsce jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz niektórzy renciści, pobierający renty dla inwalidów wojennych i inwalidów wojskowych oraz osoby pobierające rentę rodzinną. Mogą oni bezpiecznie dorabiać do emerytury bez żadnych limitów. I tutaj są jednak wyjątki! 

Zobacz również: Emeryci mogą liczyć na zastrzyk gotówki. Rząd szykuje niespodziankę! 

Dorabiasz do emerytury? Uważaj na nowe limity!

ZUS informuje, iż na nowe limity uważać muszą emeryci, którym podwyższona została wyliczona emerytura do kwoty świadczenia minimalnego, wynoszącego od marca 2022 roku 1338,44 zł brutto. W sytuacji, gdy ich przychody z tytułu pracy przekroczą wysokość kwoty podwyższenia, będą musieli się oni liczyć z niższą kwotą emerytury, bez dopłaty do minimum. 

Główny Urząd Statystyczny podał, że przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale 2022 r. wyniosło 6156,25 zł, czyli o ponad 75 zł miesięcznie mniej, niż w poprzednim kwartale. W związku z tym od 1 września 2022 roku limity dla dorabiających emerytów będą niższe. Jak je wyliczyć? 

  • 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2022 r. wynosi 4309,40 zł - przychody powyżej tej kwoty skutkować będą zmniejszeniem świadczenia. 
  • 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za II kwartał 2022 r. wynosi 8003,20 zł - przychody powyżej tej kwoty skutkować będą zawieszeniem świadczenia.

Zobacz równieżDodatek osłonowy na gaz. Komu przysługuje?
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wcześniejsza emerytura | świadczenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy