Jak odetkać zapchany komin? Czy faktycznie trzeba zawsze wzywać kominiarza?

Zatkany komin w domu to utrapienie każdego właściciela nieruchomości, do którego obowiązków należy zadbanie o czynny przewód kominowy. Co zrobić, gdy dojdzie do zapchania komina i czy jesteśmy w stanie samodzielnie go udrożnić bez wzywania kominiarza?

Czy do zatkanego komina zawsze trzeba wzywać kominiarza?
Czy do zatkanego komina zawsze trzeba wzywać kominiarza?Jacek Smarz/Polska Press/East NewsEast News

Zatkany przewód kominowy to nie lada problem. Nigdy go nie lekceważ

Czyszczenie przewodu kominowego i dbanie o jego drożność to jeden z obowiązków właściciela domu. Niedopilnowanie prawidłowego działania komina może grozić poważnymi konsekwencjami, a nawet doprowadzić do pożaru.

W zależności od sposobu ogrzewania domu należy w odpowiednim czasie dokonać przeglądu kominiarskiego, który oficjalnie wykonuje wykwalifikowany kominiarz. Jeżeli jednak nie zadbamy o wpuszczenie kominiarza do naszego domu, to może grozić nam mandat do 500 zł.

Kiedy dom ogrzewany jest paliwem stałym, jak węgiel, pellet, ekogroszek, czy drewno, to przegląd powinien być wykonywany raz na kwartał, a w przypadku ogrzewania domu gazem i olejem - raz na pół roku.

Karę pieniężną może orzec zarówno sąd, jak i powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.

Jak rozpoznać, że mamy zapchany komin?

Niestety, czasem wizyty kominiarza są konieczne częściej, niż w określonych datach podczas kontroli przewodu kominowego. Pierwszym oznaką zapchanego przewodu kominowego jest cofanie się dymu w przewodzie kominowym.

To najjaśniejszy z sygnałów i nie ma co zwlekać z czyszczeniem przewodu. Jednak jesteśmy w stanie zareagować o wiele wcześniej - sprawdzając ciąg w kominie.

Zatkany przewód kominowy grozi pożarem
Zatkany przewód kominowy grozi pożarem123RF/PICSEL

Jednym z najprostszych sposobów na sprawdzenie ciągu w kominie jest wykonanie testu z wykorzystaniem świeczki. Zapalaną świeczkę należy umieścić w pobliżu otworu kominowego i obserwować, czy dym ze świeczki zostanie wciągnięty w górę. Jeśli dom nie ruszy w górę komina, może to wskazywać na słaby ciąg.

Wtedy nie zwlekajmy z wezwaniem kominiarza.

Jak samodzielnie wyczyścić przewód kominowy bez wchodzenia na dach? Obierki przychodzą z pomocą

Czasem jednak nie chcemy wzywać specjalisty, bo każda dodatkowa wizyta kominiarza może nas sporo kosztować. Koszt podstawowego przeglądu kominiarskiego, to w zależności od regionu Polski koszt ok. 100-200 złotych. Inne dodatkowe prace kominiarskie to już także rosnące koszty.

Dlatego pojawia się pytanie, czy komin można wyczyścić samemu?

Obierki z ziemniaków
Obierki z ziemniaków123RF/PICSEL

Istnieje kilka sposobów, które możemy wypróbować i które nie wymagają od nas wchodzenia na dach.

Pierwszym, starym sposobem jest czyszczenie przewodu obierkami ziemniaków. Sposób może być zaskakujący, ale skrobia ziemniaczana zawarta ziemniakach, a tym samym także w ich obierkach, skutecznie wysusza nagromadzoną w przewodzie sadzę.

Taki zabieg może nie usunie całkowicie sadzy, ale palenie obierków może spowodować przesunięcie w czasie mechanicznego czyszczenia komina i ułatwi usuwanie sadzy, gdy już do tego dojdzie. Obierki po ziemniakach powinny być dokładnie wysuszone.

Spróbuj wyczyścić przewód szczotką lub specjalnym proszkiem

Drugi sposób także zupełnie nie udrożni przewodu kominowego, ale może pomóc na krótką chwilę. Można spróbować wyczyścić przestrzeń w kominie od dołu, na tyle, na ile to możliwe.

Częstotliwość czyszczenia komina uzależniona jest od jego rodzaju
Częstotliwość czyszczenia komina uzależniona jest od jego rodzaju123RF/PICSEL

Wówczas można spróbować dokonać czyszczenia za pomocą wyciora do komina lub zestawu do czyszczenia kominów do nasadzenia na wiertarkę.

Możliwością jest także chemiczne czyszczenie komina. Na rynku dostępne są proszki do czyszczenia komina. Wystarczy co jakiś czas dosypać zalecaną przez producenta dawkę proszku do pieca.

Czy można samodzielnie czyścić komin? Co na to prawo?

Nie każdy chce samodzielnie wchodzić na dach własnego domu i nie jest to bezpieczne. Zaleca się, by takie rzeczy pozostawiać osobom wykwalifikowanym. Jednak jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym, prawo nie zakazuje samodzielnego czyszczenia komina.

Jeżeli ktoś nie ma lęku wysokości, dach jest stabilny, można samemu wykonać takie prace, zachowując wszelkie możliwe środki ostrożności.

W budynkach wielorodzinnych trzeba już powierzyć tę czynność osobie, która posiada uprawnienia mistrza kominiarskiego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas