Jak uprawiać zioła uwzględniając ich wymagania?
Zioła to wyjątkowo odżywczy i aromatyczny dodatek do przyrządzanych przez nas potraw i bezcenny element domowej apteczki. Ich walory wymieniać można by długo, ale cenione są także za to, że są niewymagające w uprawie. Oczywiście poszczególne gatunki mają swoje indywidualne upodobania, ale koniec końców nie są one zbyt wygórowane. Podpowiadamy, gdzie najlepiej stawiać doniczkę z miętą, jak często podlewać tymianek i dlaczego rozmaryn i szałwię należy wystawiać na słońce.
Przepuszczalne podłoże - podstawa uprawy
Zanim przejdziemy do konkretnych upodobań poszczególnych ziół, nadmienić warto, że odpowiednie podłoże to klucz do do sukcesu w uprawie ziół. Powinno być przepuszczalne dla wody i powietrza i jednocześnie nie może szybko wysychać. Najlepiej sprawdzi się gotowa mieszanka torfowa. Niezbędny jest też piasek, który wysypany na dnie będzie zwiększał przepuszczalność podłoża - do korzeni dotrze więcej tlenu, a woda nie będzie zalegać w donicy. Warto zwrócić uwagę na zawartość hydrożelu w mieszance - zwiąże wodę i będzie ją powoli uwalniał.
Mięta
Mięta lubi odpowiednio zacienione miejsca. Jeśli narazimy ją na duże nasłonecznienie, szybko uschnie. Należy ją też dobrze nawadniać, czyli regularnie podlewać - tak, aby podłoże było delikatnie wilgotne przez cały czas. Będzie pięknie rosła, jeśli nie zapomnimy jej podcinać. Miętę możemy wysiewać samodzielnie albo zakupić gotowe sadzonki w sklepie. Pamiętajmy tylko, że jest bardzo ekspansywna i posadzona z innymi ziołami, może je przytłumić.
Tymianek
Tymianek rośnie powoli, dlatego lepiej postawić na gotowe sadzonki, albo wysiewać go odpowiednio wcześnie, czyli od kwietnia do maja. Świetnie współgra z innymi ziołami, tworząc z nimi piękne kompozycje. Preferuje ciepłe i nasłonecznione warunki. Dobrze rośnie w doniczce na parapecie. Tymianek podlewamy rzadziej niż inne zioła. Najpiękniejszy aromat wydziela cytrynowa i pomarańczowa odmiana rośliny.
Oregano
Oregano najlepiej sadzić wczesną wiosną i w odpowiednich odstępach od innych roślin, bo nie toleruje ścisku. Preferuje dobrze nasłonecznione, bezwietrzne miejsca. Oregano będzie pięknie rosło w doniczce, jeśli będziemy je regularnie podcinać i odpowiednio nawadniać - tak, by ziemia była wilgotna przez cały czas.
Kolendra
Kolendra podobnie jak oregano ma swoje upodobania. Uwielbia ciepłe i dobrze nasłonecznione miejsca oraz żyzną i dobrze nawodnioną glebę. Najlepiej uprawiać ją w doniczce na parapecie i regularnie podlewać.
Szałwia
Szałwia doskonale rośnie zarówno na parapecie jak i na balkonie. Musi mięć dostęp do światła, a najlepiej rozwija się na żyznej glebie. Nie należy przesadzać z jej podlewaniem i chronić przed niskimi temperaturami. Gdy zrobi się nieco chłodniej, lepiej przenieść ją do domu.
Rozmaryn
Rozmaryn ma zbliżone upodobania do szałwii. Aby pięknie rósł, wymaga odpowiedniego nasłonecznienia i przepuszczalnej zarówno dla powietrza jak i dla wody gleby. Najlepiej trzymać go na dobrze oświetlonym parapecie lub balkonie. Nie wymaga solidnego podlewania. Z nasion rośnie wolniej, dlatego - jeśli zależy nam na czasie - warto zainwestować w sadzonki.
Bazylia
Bazylia to roślina jednoroczna, dlatego co rok trzeba zakupić nową sadzonkę lub wysiać nowe egzemplarze. Pod względem uprawy nie jest chimeryczna. Preferuje dobrze nasłonecznione miejsca i żyzną, odpowiednio przepuszczalną dla wody i powietrza glebę, ale nie lubi być nadmiernie podlewana. Doskonale wzbogaca smak potraw. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka odmian rośliny, m.in. bazylia cytrynowa, tajska, waniliowa.
Koperek i szczypiorek
Koperek jest bardzo mało wymagający w uprawie. Aby pięknie rósł w doniczce, należy postawić go na dobrze oświetlonym parapecie lub balkonie i regularnie podlewać. Ze szczypiorkiem należy postępować analogicznie.