Jak usunąć pieniek bez karczowania? Znamy skuteczne sposoby

Pozbycie się pniaka drzewa może wydawać się trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy nie chcemy lub nie możemy użyć ciężkiego sprzętu, takiego jak karczowniki czy szlifierki. Istnieje jednak kilka skutecznych metod, które pozwalają na oczyszczenie działki. Prezentujemy je poniżej.

Stary pień nie będzie już szpecić ogrodu
Stary pień nie będzie już szpecić ogrodu123RF/PICSEL

Jak pozbyć się pnia bez wykopywania?

Być może wtedy, gdy myślisz o usunięciu pnia, jako pierwsze rozważasz sięgnięcie po sprzęt do kopania i karczowania. Okazuje się, że nie zawsze jest to potrzebne.

Po wycince drzew pozostałość w postaci pniaka nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może także przeszkadzać w dalszych pracach ogrodowych lub planowaniu nowej przestrzeni na posesji. Tradycyjne metody usuwania pniaków - np. mechaniczne karczowanie - są skuteczne, ale również kosztowne i czasochłonne.

Z drugiej strony istnieją naturalne i chemiczne sposoby, które pozwalają pozbyć się pnia bez konieczności wykonywania dużego wysiłku fizycznego.

Jak przyspieszyć rozkład pnia?

Rozkład pniaka drzewa to naturalny proces, który może trwać kilka lat. Można go jednak przyspieszyć, korzystając z kilku sprawdzonych metod.

Użycie chemikaliów

Jednym z najczęściej stosowanych sposobów na szybkie pozbycie się pnia jest zastosowanie specjalnych chemikaliów, które przyspieszają jego rozkład. Produkty takie można znaleźć w sklepach ogrodniczych i zwykle zawierają substancje aktywne, które rozpuszczają ligninę oraz celulozę, czyli kluczowe składniki drewna. Najczęściej stosowane substancje to siarczan amonu lub azotany.

Jak to działa?

  • Najpierw należy wywiercić w pniaku kilka głębokich otworów.
  • Następnie wlać do nich chemikalia lub wsypać odpowiedni preparat w formie granulatu.
  • Na końcu pniak przykrywa się folią lub plandeką, aby zabezpieczyć substancje chemiczne przed deszczem i pozwolić im działać.

Tego typu metoda może przyspieszyć proces rozkładu pnia do kilku miesięcy.

Naturalne rozkładanie przy pomocy grzybów

Innym ekologicznym sposobem jest zastosowanie grzybów rozkładających drewno. Można kupić specjalne grzybnie, które po umieszczeniu na pniaku, zaczynają go naturalnie rozkładać. Grzyby odżywiają się martwą tkanką drzew, co przyspiesza proces gnicia. Choć ta metoda może trwać dłużej, jest w pełni ekologiczna i nie szkodzi środowisku.

Jak to działa?

  • Na pniaku wykonuje się kilka nacięć, aby umożliwić grzybni kontakt z drewnem.
  • Grzybnię umieszcza się w nacięciach i pozostawia do działania.

Czy sól niszczy korzenie drzew?

Jednym z domowych sposobów na pozbycie się pnia, a zwłaszcza korzeni, jest użycie soli. Sól, zwłaszcza sól kamienna, jest silnie higroskopijna i może niszczyć strukturę korzeni, poprzez odciąganie z nich wody. Jest to metoda stosunkowo tania i łatwo dostępna, jednak ma pewne wady.

Jak to działa?

  • Najpierw wykonuje się otwory w pniaku i wypełnia je solą.
  • Pniak można przykryć plandeką, aby zapobiec rozpuszczaniu soli przez deszcz.
  • Proces ten może trwać od kilku miesięcy do roku, w zależności od wielkości pnia.

Niestety ta metoda nie jest wolna od wad - sól może negatywnie wpłynąć na glebę wokół pniaka, sprawiając, że stanie się nieurodzajna i może zaszkodzić pobliskim roślinom.

Jak usunąć pień po ściętym drzewie?
Jak usunąć pień po ściętym drzewie?123RF/PICSEL

Jak usunąć pniaki bez szlifierki?

Jeśli nie masz dostępu do szlifierki, istnieje jeszcze inna skuteczna metoda rozprawienia się z pieńkiem. Wystarczy okopać go wokół (po obwodzie), a następnie płaską powierzchnię naciąć siekierką tak, aby powstały w niej otwory. Jeśli nie chcesz, aby drzewo odbiło z pnia, zaaplikuj w nie środek chwastobójczy, który skutecznie to uniemożliwi. Następnie zaaplikuj pod pień nawóz azotowy, saletrę lub siarczan amonu. W niektórych sklepach dostępne są przyspieszacze rozkładu pnia. Po zakończonych zabiegach po prostu zakop pieniek ziemią. Po upływie około 3 lat rozłoży się i zamieni w próchnicę, która wzbogaci glebę.

Przeczytaj także:

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas