Jak wybrać idealnego arbuza? Kluczowe są trzy rzeczy

Arbuz to zdecydowanie symbol lata i jeden z owoców, po który sięgamy w sezonie najczęściej. Nic dziwnego, bo jest nie tylko pyszny, ale także zdrowy i bogaty w cenne składniki odżywcze. Jak wybrać arbuza idealnego, który będzie miał ich najwięcej?

Jak rozpoznać dobrego arbuza?
Jak rozpoznać dobrego arbuza?123RF/PICSEL

Arbuz to cenne źródło potasu i sodu, niezbędnych do właściwego funkcjonowania układu nerwowego. Znajdziemy w nim także żelazo, witaminy z grupy B, magnez, wapń i kwas askorbinowy. Warto jednak pamiętać, że arbuz arbuzowi nierówny i nie każdy owoc jest równie bogaty w cenne składniki odżywcze. Po czym poznać dobrego arbuza?

Jak kupować arbuza? Znaczenie ma kształt i rozmiar

Kupując arbuza warto zwrócić uwagę na jego kształt i rozmiar. Idealny owoc jest symetryczny, nie ma uszkodzeń i deformacji. Najlepiej wybierać ciężkie arbuzy średniej wielkości. Małe owoce są bowiem niedojrzałe, a duże - przejrzałe.

Ważny jest także wygląd skórki arbuza. Ten idealny ma lśniącą skórkę, twardą i jędrną przy delikatnym nacisku. Na spodzie ma jasną plamę o żółtej barwie. Po opukaniu arbuz powinien wydawać dźwięk bębenka.

Arbuz kupowany w kawałku powinien być natomiast szczelnie zabezpieczony, a jego miąższ mocno czerwony, nie jasnoróżowy.

Arbuz jest rośliną o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. To cenne źródło polifenoli, flawonoidów, likopenu, karotenoidów, witaminy C, a także cytruliny. Kolor owocu determinuje nie tylko jego wygląd, ale także ilość antyoksydantów. Czerwony arbuz wygrywa zawartością likopenu nawet z pomidorami! W żółtym arbuzie zawartość likopenu jest bardzo niska, a w pomarańczowym przeważa B-karoten, prolikopen oraz fitofluen. Jasny, wręcz biały arbuz nie zawiera likopenu.

WAŻNE: Wraz z procesem dojrzewania owocu zwiększa się stężenie jego cennych barwników.

Dlaczego warto kupować arbuzy z pestkami?

Choć większość z nas wyrzuca pestki arbuza, to warto pamiętać, że są one nie tylko jadalne, ale także bardzo zdrowe. Zawierają około 30 proc. białka i 50 proc. i stanowią bardziej skoncentrowane źródło substancji bioaktywnych niż miąższ i sok z arbuza.

Pestki z arbuza mogą być suszone, pieczone lub zmielone na mąkę. W Afryce Zachodniej są przetwarzane i stosowane jako zagęstnik do zup. 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas