Jak zaoszczędzić podczas zakupów spożywczych? Patent Belgów to hit!
Dynamiczny wzrost cen za towary i usługi w ciągu ostatnich miesięcy dał się wszystkim we znaki. Robiąc zakupy spożywcze dla całej rodziny musimy wydać znacznie więcej, niż jeszcze rok temu. Czy istnieje jakiś sposób, aby mimo szalejącej inflacji zaoszczędzić na jedzeniu? Na genialny pomysł wpadli mieszkańcy Belgi. Oto co robią, by wydawać mniej pieniędzy.
Od dłuższego już czasy na całym świecie stale wzrastają ceny żywności, innych towarów i usług. To, że musimy płacić kilkakrotnie więcej za najpotrzebniejsze, niezbędne do życia rzeczy jak jedzenie jest dla wielu bardzo przytłaczające. W odpowiedzi na ten kryzys, Belgowie postanowili znaleźć rozwiązanie, które pomoże zaoszczędzić nieco pieniędzy, mimo wysokich cen. Oto co należy zrobić.
Zobacz również:
Jak nie marnować jedzenia, a przy tym zaoszczędzić?
Drożeje nie tylko pieczywo, nabiał czy mięso. Rachunki za zakupy spożywcze są tak gigantycznie ze względu na ogromny cen za warzywa i owoce, które powinny być podstawą codziennej diety. Czy to oznacza, że powinniśmy spożywać ich mniej? W żadnych wypadku! Mieszkańcy Belgi radzą, aby kupować wyłącznie produkty sezonowe lub też wybierać te mrożone. Na portalu "Le Soir" możemy przeczytać, że według najnowszych ustaleń ceny produktów w supermarketach w Belgii wzrosły o 20 procent. Drożyzna sprawiła, że zaczęto tam chętniej kupować mrożonki.
Dlaczego warto kupować produkty mrożone?
Mrożenie żywności jest świetnym sposobem na przedłużenie trwałości do spożycia. Tego typu produkty nie są wcale znacznie gorsze od tych świeżych - czasem wręcz mogą okazać się dużo lepszym wyborem. Mrożonki są też sporo tańsze - szacuje się, że wybierając je można zaoszczędzić nawet 30 proc.
Sprawdzone patenty Belgów na tańsze zakupy
Belgijski sposób na tańsze zakupy może sprawić, że w również w innych krajach ludzie zaczną myśleć podobnym tokiem i dzięki temu ich portfele tak bardzo nie będą cierpieć. Oto triki na to, jak zaoszczędzić podczas robienia zakupów.
- Przed wyjściem do sklepu zrób listę rzeczy, które są ci potrzebne. Takie zestawienie nie tylko ułatwi oraz przyspieszy wybór produktów, ale też sprawi, że w koszyku nie znajdą się zbędne rzeczy.
- Zaplanuj posiłki z wyprzedzeniem - najlepiej na cały tydzień. Gotowy jadłospis sprawi, że w lodówce czy szafce nie będą zalegać niepotrzebne produkty. To zapobiegnie nie tylko marnowaniu się jedzenia, ale również bezsensownym wydawaniu pieniędzy.
- Określ tygodniowy budżet na jedzenie. Przeanalizuj, co masz już w swoich zapasach żywnościowych, a czego na najbliższe dni ci brakuje. Ustal, co faktycznie jest potrzebne i ile maksymalnie chcesz przeznaczyć na tygodniowe zakupy. Czasem z drobnych produktów jesteśmy w stanie wyczarować pyszny posiłek, bez konieczności kupowania kolejnych rzeczy.
- Nie kupuj na zapas - szczególnie jeśli chodzi o produkty, które lubią się psuć. Kupowanie na bieżąco sprawi, że jedzenie będzie systematycznie znikało z lodówki, a co za tym idzie - nic się nie zmarnuje.
- Oczywiście zawsze dobrą opcją jest również śledzenie aktualnych promocji w sklepach. Gdy ceny są znacznie atrakcyjniejsze można zaopatrzyć się w większą ilość produktów, przykładowo zamrozić je (jeśli jest to konieczne) i móc korzystać z nich przed dłuższy czas.