Jak zrobić kompost z resztek roślin? Warto go mieć w ogrodzie

Kompost z resztek roślin to tani i skuteczny sposób na uzyskanie pełnowartościowego nawozu organicznego do ogrodu. Dostarcza on roślinom składników pokarmowych, a także poprawia jakość gleby. Jak zrobić kompost z resztek roślin i jak go stosować? Wykorzystaj nasz poradnik ogrodniczy, by uzyskać spektakularne efekty na grządkach i rabatach.

Kompost z resztek roślin to doskonały wspomagacz dla roślin uprawianych w przydomowym ogrodzie. Jak go zrobić i stosować?
Kompost z resztek roślin to doskonały wspomagacz dla roślin uprawianych w przydomowym ogrodzie. Jak go zrobić i stosować?123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Jak zrobić kompost z resztek roślin?

Do kompostowania mogą być wykorzystane wszelkie odpady roślinne. Materiały nadające się do kompostowania pojawiają się w domu i w ogrodzie przez cały rok. Do nich należą m.in.:

  • ścięta trawa,
  • liście z drzew i krzewów,
  • resztki roślin ozdobnych i warzyw (bez objawów chorób),
  • chwasty,
  • owoce - uszkodzone i obite,
  • drobne gałęzie i duże gałęzie rozdrobnione na trociny,
  • odpady roślinne z gospodarstwa domowego - obierki z warzyw i owoców, resztki potraw.

Na kompost nadają się również resztki roślin jednorocznych, przekwitające kwiaty bylin, skoszone liście truskawek, nać marchwi i rośliny doniczkowe.

Kompost z resztek roślin powinien być umieszczony na uboczu ogrodu i w lekko zacienionym miejscu. Stanowisko powinno być również osłonięte od wiatru. Idealna temperatura do kompostowania waha się między 10 a 30 stopni Celsjusza. Jeśli chcesz jak najszybciej wykorzystać kompost, pamiętaj o rozdrabnianiu odpadów - dzięki temu czas rozkładu będzie krótszy.

Kompost z resztek roślin: Zastosowanie

Kompost stosuje się do nawożenia roślin ogrodowych, zarówno warzyw, drzew i krzewów owocowych, jak i roślin ozdobnych, a także do ściółkowania gleby pod roślinami. Może być stosowany jako składnik podłoża dla upraw warzyw oraz kwiatów rabatowych i doniczkowych.

Gotowy kompost cechuje się ciemnobrunatnym kolorem i charakterystycznym ziemistym zapachem. Dojrzały kompost powinien być też sypki i łatwo wchłaniać wodę. Przyjmuje się, że rozkład kompostu z resztek roślin w zbalansowanej pod względem materiału i dobrze ułożonej pryzmie zajmuje ok. 10-12 miesięcy.

Kompost z resztek roślin: Właściwości

Używanie kompostu jako nawozu to jeden z najlepszych i najprostszych sposobów na użyźnienie ziemi w ogrodzie. Wynika to z tego, że jest on pełen naturalnych składników odżywczych, których potrzebuje gleba.

Dojrzały kompost można również wykorzystywać jako podłoże do roślin doniczkowych. Doskonale sprzyja także rozmnażaniu bylin i krzewów poprzez sadzonki zielne i zdrewniałe. Umieszczone w wilgotnym kompoście pędy łatwiej korzenią i szybciej nadają się do przesadzenia na docelowe miejsce.

Jak stosować kompost z resztek roślin?

W przeciwieństwie do nawozów sztucznych, które wymagają bardzo skrupulatnego dozowania, naturalny kompost z resztek roślin nie stwarza nigdy ryzyka przenawożenia. Rośliny same decydują, ile substancji organicznych chcą pobrać z gleby. Można nim bez obaw zasilać wszystkie rośliny kwiatowe, warzywa, drzewa i krzewy owocowe.

Kompost można stosować przez cały sezon. Najlepiej jednak sięgać po niego jesienią lub wczesną wiosną. Wystarczy rozsypać cienką warstwę pomiędzy grządkami lub pod roślinami, lekko wymieszać z wierzchnią warstwą gleby i podlać. Podczas tej czynności zachowaj ostrożność i nie wykonuj zbyt gwałtownych ruchów przy pomocy narzędzi ogrodniczych. Zbyt mocne kopanie kompostu w glebie mogłoby zniszczyć jej strukturę.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas