Jaka emerytura z KRUS po 20 latach pracy? To skomplikowane
Świadczenia emerytalne polskich seniorów wypłaca zarówno Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Emeryci-rolnicy mogą starać się o emeryturę rolniczą po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn i spełnieniu dodatkowych wymagań. Na jakie świadczenie może liczyć rolnik po 20 latach pracy?
- wiek emerytalny jest taki sam jak w przypadku świadczeń otrzymywanych z ZUS. Dla kobiet wynosi 60 lat, a dla mężczyzn - 65 lat,
- obowiązkowy okres składkowy wynosi 25 lat, przy czym ten inny niż rolniczy nie zalicza się do ustalania emerytury z KRUS. Wyjątkiem jest odbywanie czynnej służby wojskowej przed 1 stycznia 1999 roku, jeśli osoba, która taką służbę odbyła, nie otrzymuje emerytury z ZUS.
Prawo do emerytury rolniczej dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku zależy od okresów podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu:
- podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990,
- prowadzenie gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16. roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 roku.
Prawo do emerytury według nowych zasad obowiązujących od 15 czerwca 2022 roku:
- do wysokości emerytury z KRUS dodaje się okres odbywania służby wojskowej w wysokości 1 proc. podstawowego świadczenia za każdy rok służby,
- emerytura rolnicza jest wypłacana nawet tym rolnikom, którzy nie przestali prowadzić działalności rolniczej.
Ile wynosi emerytura rolnicza?
Wysokość emerytury z KRUS zależy od liczby lat, w trakcie których odprowadzane były składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Minimalna emerytura z KRUS nie może być niższa od najniższej emerytury pracowniczej z ZUS. Gdy na podstawie obliczeń emerytura z KRUS będzie niższa, niż podana wyżej minimalna kwota, zostanie ona automatycznie podniesiona.
Najniższa emerytura rolnicza jest waloryzowana co roku, 1 marca. Nie inaczej było i w tym roku - 1 marca 2024 roku emerytura rolnicza wyniosła 1 780,96 zł i do takiej kwoty są obecnie podnoszone niższe emerytury osób, które osiągnęły wymagany wiek emerytalny.
W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że do kwoty 1.780,96 zł nie zostaną podwyższone:
- świadczenia, których wypłata została zawieszona stosownie do art. 28 lub 34 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, tj. w związku z prowadzeniem działalności rolniczej lub osiąganiem dodatkowych przychodów np. z tytułu zatrudnienia,
- emerytury i renty z ubezpieczenia pobierane w zbiegu z emeryturą lub rentą z innego ubezpieczenia społecznego, jeżeli suma tych świadczeń przekracza kwotę najniższej emerytury pracowniczej (dotyczy również pobierania jednocześnie emerytur z ZUS i KRUS), z wyjątkiem renty rodzinnej wypłacanej w zbiegu z rentą socjalną,
- emerytury i renty wypłacane w wysokości pro-rata.
Jaka emerytura z KRUS po 20 latach pracy?
Minimalny okres składkowy, który upoważnia do pobierania najniższej emerytury z KRUS to 25 lat. Osoba, która w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego będzie miała na koncie 20 lat pracy, będzie zmuszona wnioskować o emeryturę z ZUS, który wyliczy ją na podstawie zgromadzonych środków.
Od jakiegoś czasu trwa dyskusja, by zmniejszyć okres składkowy warunkujący otrzymanie prawa do emerytury rolniczej do 20 lat. Z takim wnioskiem do ministra rolnictwa zwróciła się choćby Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR).
Ministerstwo wyraziło chęć podjęcia dyskusji, podkreślając jednocześnie, że osoby, które nie nabyły prawa do emerytury rolniczej ze względu na zbyt krótki okres ubezpieczenia rolniczego (tzn. poniżej 25 lat), za okres opłacania składek do KRUS mogą ubiegać się o zwiększenie emerytury z ZUS - o tzw. część rolną. Zwiększenie to odpowiada części składkowej emerytury rolniczej i jest pochodną opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników.