Ma 102 lata i wciąż pracuje. Kobieta zdradziła swój sposób na długowieczność

Skończyć 102 lata i wciąż prowadzić biznes to osiągnięcie, które wydaje się nieosiągalne dla większości z nas. Jednak Deborah Szekely, amerykańska businesswoman udowadnia, że pełne zdrowie i aktywność są możliwe nawet w tak zaawansowanym wieku. W rozmowie z dziennikarzami NCBS kobieta zdradziła swój sekret długowieczności.

Jaki jest sekret długowieczności?
Jaki jest sekret długowieczności?123RF/PICSEL

Deborah Szekely skończyła 102 lata. Jej życie wciąż jest pełne aktywności

Deborah Szekely urodziła się 3 maja 1922 roku w Nowym Jorku, jako córka żydowskich imigrantów. W Stanach Zjednoczonych znana jest głównie jako aktywistka, pisarka, filantropka i przede wszystkim bizneswoman, która w 1940 r. założyła Ośrodek wypoczynkowy Rancho La Puerta, jeden z pierwszych ośrodków wellness w Ameryce Północnej. Deborah pomimo ukończenia 102 lat nadal pracuje tam trzy razy w tygodniu, bierze udział w konferencjach i prowadzi aktywne życie zawodowe.

Kobieta zdradza sekret długowieczności

Za długowieczność w pewnym stopniu odpowiadają geny, jednak to nie wszystko. Szekely podkreśla, że kluczem do jej długowieczności jest ciągła aktywność fizyczna. Codziennie stara się przejść minimum milę, czyli 1,6 km, i otacza się ludźmi preferującymi aktywny styl życia. Jak sama przyznaje, każdy wysiłek jest łatwiejszy i przyjemniejszy w towarzystwie przyjaciół.

Deborah Szekely kończy właśnie 102 lata
Deborah Szekely kończy właśnie 102 lataPhil McCarten / Reuters / ForumAgencja FORUM

Dobra kondycja psychiczna to podstawa. Oto jak Dehorah chroni się przed demencją

Bardzo dużo zależy również od naszej kondycji psychicznej oraz pozytywnego podejścia do życia. Deborah w jednym z wywiadów przyznała, że gdyby mogła cofnąć czas, powiedziałaby młodej sobie, aby nie przejmować się drobiazgami. Z perspektywy czasu wie, że wiele z jej obaw nigdy się nie spełniło. Nauka odpuszczania i niezamartwiania się otworzyła jej drogę do szczęśliwszego życia.

Szekely podkreśla również, że ważne jest czynienie dobra względem siebie i innych. Nie ma sensu rozpamiętywać przeszłości; ważne jest, aby iść naprzód. Jak mówi, teraźniejszość i przeszłość to tylko ułamek całego życia, więc nie warto roztrząsać bolesnych chwil.

Deborah Szekely zaznacza, że dbanie o relacje społeczne i nieustanne uczenie się są kluczowe dla długowieczności. Sama zna cztery języki, działa społecznie i nie zwalnia tempa. Podkreśla, że stymulowanie mózgu nowymi bodźcami poznawczymi chroni przed demencją i innymi chorobami, co ostatecznie wpływa na cały organizm.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas