Jedz śmiało, zwłaszcza gotowane na miękko. To magazyn witaminy D i żelaza
Oprac.: Karolina Iwaniuk
Jajka kurze z pewnością, jeżeli nie ma przeciwwskazań, powinny znaleźć się w naszej diecie. Są źródłem wielu witamin oraz minerałów, a do tego można spożywać je pod różną postacią. Okazuje się jednak, że właśnie jedząc je w jednej konkretnej formie, dostarczamy organizmowi najwięcej składników odżywczych.
Jajka magazynem witamin i minerałów. Jedz śmiało kilka razy w tygodniu
Jajka mają wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Przede wszystkim jajka kurze to białko. To ono wspiera budowę i regenerację mięśni oraz innych tkanek. Poza białkiem w tym produkcie spożywczym znajdziemy witaminy i minerały - A, D, E, K, witaminy z grupy B, żelazo, fosfor, selen.
Wszystkie one wspomagają różne funkcje organizmu, od układu odpornościowego po zdrowie kości i oczu. Ich działanie jest holistyczne i wprost zbawienne dla całego organizmu.
Dodatkowo w jajku znajduje się cholina, ważna dla zdrowia mózgu i funkcji nerwowych, a także żółtko zawiera luteinę i zeaksantynę, które chronią oczy przed degeneracją plamki żółtej.
Osoby zdrowe, bez problemów z cholesterolem, według wskazań WHO mogą jeść nawet do 12 jaj na tydzień. Do pewnego czasu istniało błędne przekonanie, że jajka zawierają duże ilości szkodliwego cholesterolu.
W miarę upływu lat i nowych badań wykluczono tę tezę, ale stąd wzięły się wcześniejsze zalecenia o limicie spożywanych jaj kurzych, które mówiły tylko o dwóch jajkach tygodniowo. Obecnie nie ma takich wskazań.
Jajecznica, sadzone, na twardo, czy na miękko? Jakie jajka najlepiej jeść?
Aby urozmaicić swoją dietę można jeść jajka w różnej postaci. Jajecznica świetnie sprawdzi się na śniadanie, a jajka gotowane na twardo można dodawać do sałatek.
Okazuje się jednak, że najzdrowsze są jajka gotowane na miękko. Skąd ta zależność?
Przyczyna jest niezwykle prosta - gotowanie jajka na miękko pozwala zachować więcej cennych witamin i minerałów, zawartych głównie w żółtku, a które w tym sposobie podania pozostaje płynne, które mogą się częściowo degradować przy dłuższym gotowaniu lub smażeniu.
Ponadto krótszy czas obróbki termicznej powoduje, że białka w jajku są mniej denaturowane, co może ułatwić ich trawienie i przyswajanie, a żółtko jajka na miękko jest mniej utlenione, co pozwala zachować korzystne kwasy tłuszczowe.