Jej zapach wyczujesz nawet na 200 metrów. Ogrodnicy ją uwielbiają

Azalia pontyjska, a właściwie różanecznik żółty to piękny krzew ozdobny, uwielbiany przez doświadczonych ogrodników. Charakteryzują go efektowne żółte kwiaty, które wydzielają obłędny zapach. Jak prawidłowo uprawiać azalię pontyjską, aby pięknie kwitła i zdobiła ogród przez długie miesiące?

Ogrodnicy uwielbiają różanecznik żółty za jego piękny wygląd oraz obłędny zapach
Ogrodnicy uwielbiają różanecznik żółty za jego piękny wygląd oraz obłędny zapach123RF/PICSEL

Azalia pontyjska - co to za roślina?

Azalia pontyjska to roślina z rodziny wrzosowatych. Pochodzi z okolic Kaukazu oraz Azji Mniejszej, jednak bardzo dobrze czuje się też w polskich ogródkach. Pokrój tego krzewu jest dość luźny i rozłożysty - azalia pontyjska mocno się krzewi i rozrasta na boki. Może dorastać nawet do 4 metrów wysokości. Z jej rozgałęzionego, lecz jednocześnie płytkiego systemu korzeniowego lubią wyrastać liczne odrosty.

Różanecznik żółty kwitnie w maju i czerwcu. W tych miesiącach na szczytach pędów pojawiają się duże, jaskrawożółte i kielichowate kwiaty, które tworzą okazałe i kuliste kwiatostany. Wydzielają one bardzo intensywny zapach przypominający połączenie hiacyntów z miodem, który niesie się nawet na 200 metrów. Z tego powodu azalię warto sadzić w pobliżu okien, tarasów czy też kącików wypoczynkowych w ogródku.

Liście tej rośliny pojawiają się podczas jej kwitnienia lub po jego zakończeniu. Są miękkie i lancetowate. Mają intensywnie zieloną barwę. Jesienią przebarwiają się na czerwono lub pomarańczowo. Z tego powodu azalia dodaje wyjątkowej aury w ogrodzie zarówno wiosną, jak i jesienią. 

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawieInteria.tv

Wymagania i uprawa azalii pontyjskiej

Roślina najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach, jednak dobrze rośnie również w półcieniu. Jej gleba powinna być żyzna, próchnicza i lekko wilgotna o kwaśnym pH. Azalia pontyjska nie lubi wapiennego podłoża, a także nie najlepiej rośnie w cieniu. Z tego powodu, jeśli chcemy cieszyć się bujnym kwitnieniem tej rośliny, musimy zadbać o prawidłowe stanowisko oraz podłoże.

Azalia pontyjska dobrze znosi przejściową suszę, upały oraz zanieczyszczone powietrze. Roślina dużo lepiej poradzi sobie z suszą, niż z przelaniem, które może doprowadzić do zgnilizny korzeni. Dodatkowo dobrze znosi mróz, a zimą nie wymaga żadnego okrywania. Jest to roślina wytrzymała, która nie sprawia szczególnych kłopotów ogrodnikom.

Azalia pontyjska najpiękniej kwitnie na słonecznych stanowiskach
Azalia pontyjska najpiękniej kwitnie na słonecznych stanowiskach 123RF/PICSEL

Różanecznik żółty - pielęgnacja. Dlaczego warto ściółkować jego podłoże?

Aby zapewnić azalii pontyjskiej prawidłową wilgotność podłoża, warto podlewać ją, zwłaszcza w ciepłe i słoneczne dni. Jednakże płytki system korzeniowy źle znosi nadmiar wody, dlatego musimy uważać, aby nie przelać tej rośliny. Azalia nie wymaga szczególnego nawożenia, jednak warto od czasu do czasu zasilić ją kompostem lub nawozem do kwasolubnych roślin. Regularne przycinanie przekwitłych kwiatów oraz uszkodzonych gałązek pozwoli na zachowanie pięknego pokroju i bujnego kwitnienia.

Zabiegiem pielęgnacyjnym, o którym warto pamiętać, jest ściółkowanie podłoża. Do jego wykonania najlepiej użyć korę sosnową. Dzięki ściółkowaniu zabezpieczymy roślinę przed nadmiernym wysychaniem podłoża, ale i ograniczymy rozwój chwastów w jej pobliżu. Zabieg ten pomaga również w zachowaniu odpowiedniego odczynu gleby. Zimą usypana ściółka zapewni dodatkową ochronę korzeni przed mrozem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas