Kluczowy moment na przesadzenie hortensji. Kieruj się tymi zasadami, a obrodzi kwiatami
Oprac.: Agata Zaremba
Hortensje to urodziwe rośliny, które od dawna zdobią ogródki wielu Polaków. Zadbana i prawidłowo posadzona hortensja wiosną i latem ugina się od pięknych kwiatów. Wrzesień i październik to ostatni czas na przesadzanie tej rośliny. Oto jak to zrobić.
Spis treści:
Hortensje to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych w Polsce. Nietrudno się temu dziwić. Te urodziwe rośliny latem zachwycają nas swoimi kulistymi kwiatostanami, które oprócz pięknego wyglądu, wydzielają też niesamowity zapach.
Hortensja ogrodowa - aby pięknie kwitła musi mieć odpowiednie warunki
Jeśli jednak nasza hortensja nie kwitnie, tak jakbyśmy tego chcieli, warto zastanowić się, czy posadziliśmy ją na odpowiednim stanowisku. Aby roślina ta obsypała bujnie kwiatami, musi mieć:
- żyzne, próchnicze podłoże,
- słoneczne lub półcieniste stanowisko,
- odpowiednią ilość wody,
- kwaśną lub lekko kwaśną glebę (pH 4,5-6,5).
Jeśli, któreś z tych wymagań nie zostało spełnione, warto pomyśleć o przesadzeniu rośliny w inne miejsce w ogrodzie.
Zobacz również: To już ostatnie dni, by profesjonalnie rozmnożyć piękną roślinę
Kiedy przesadzać hortensję? Oto najlepsze terminy
Zobacz również:
- Zrób to na przednówku. Hortensja bukietowa będzie uginała się od kwiatów
- Popularny zabieg z hortensją, którego możesz gorzko pożałować. Uwaga na ten szczegół
- Potnij na kawałki i zakop pod hortensją. "Dokarmi" roślinę od korzenia aż po kwiat
- Najgorsze, co możesz zrobić hortensji. W przyszłym roku nie zakwitnie
Drugi termin wypada pod koniec lata i na początku jesieni — od września do października. Dzięki temu unikniemy upałów, ale jednocześnie damy roślinie wystarczająco dużo czasu, aby zdążyła ukorzenić się przed zimą.
Pamiętajmy jednak, że nigdy nie należy przesadzać hortensji, gdy ta jeszcze kwitnie.
Jak przesadzać hortensje? Kieruj się tymi zasadami
Przed przystąpieniem do wykopania hortensji z ziemi musimy przyciąć jej pędy. Robimy to na wysokości około 15 cm, tak, aby pozbawić roślinę części gałązek, na których wciąż są liście. Przycinanie hortensji jest bardzo ważne i ułatwi naszej roślinie przyjęcie się w nowym miejscu. Jeśli pominiemy ten krok to gałązki po przesadzeniu prawdopodobnie i tak zwiędną.
Po przycięciu pędów przychodzi czas na wykopanie hortensji. Roślina ta ma długie korzenie, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie przycięcie ich łopatą. W tym celu wbijamy ją w ziemię naokoło, tak aby utworzyć bryłę, którą następnie będziemy mogli podkopać i podważyć. Tak ukształtowana bryła jest gotowa do posadzenia w nowe miejsce.
Po wybraniu najlepszego stanowiska kopiemy w ziemi dołek, który będzie dwa razy większy od wykopanej bryły. Na jego spód dajemy kompost, a następnie mieszamy go z ziemią. Pamiętajmy, aby hortensję sadzić na poziomie gruntu - nie powinna być ona sadzona niżej. Roślinę warto podsypać kompostem, a następnie zasypać ją ziemią, delikatnie ją przyklepując, tworząc zagłębienie, w którym będzie mogła zatrzymywać się woda. W przyszłym roku, w połowie marca należy rozpocząć nawożenie hortensji w celu jej odżywienia.