Leśnicy podzielili się przepisem na miksturę. Na żołądek, jelita i nie tylko
Oprac.: Dagmara Kotyra
Mimo że dereń jadalny wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych, mało kto wykorzystuje jego czerwone owoce. Leśnicy postanowili więc podkreślić, jak działa na organizm i podzielili się przepisem na dereniówkę. Nalewka ma pomagać m.in. podczas przeziębień, których w okresie jesienno-zimowym nie brakuje.
Co to dereń jadalny? Jakie ma właściwości?
Owoce derenia jadalnego wykazują wiele właściwości prozdrowotnych. Są źródłem cennych witamin takich jak C, A i P, a w dodatku są bogate w żelazo, wapń, potas, magnez oraz cynk.
Przepis na dereniówkę
Na facebookowym profilu Lasów Państwowych pojawił się post z przepisem na dereniówkę. "Jedną objętość owoców, po nakłuciu ich igłą dla łatwości puszczania soku, zalać taką samą objętością alkoholu o stężeniu ok. 70 proc. W szczelnie zamkniętym naczyniu pozostawić na około pół roku. Następnie zlać znad osadu, dodać kilka łyżek jasnego miodu, po wymieszaniu odstawić na miesiąc do sklarowania" - przekazali leśnicy.
Dereniówka może być pomocna w m.in. podczas leczenia zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Leśnicy podkreślają, że sprawdzi się także przy przeziębieniu, anginie oraz grypie. Oprócz tego nalewka z derenia jadalnego wykazuje właściwości obniżające ciśnienie krwi, a także może być stosowana pomocniczo przy leczeniu anemii. Wszystko to przez zawartość żelaza w owocach derenia jadalnego.
Lasy Państwowe przekazały, by dereniówkę pić po dwie łyżki dziennie między posiłkami. Przeciwwskazaniem jest ciąża i karmienie piersią. Nalewki z derenia nie należy podawać dzieciom.
***